ATM pogorszył rentowność w końcówce roku

Omawiane walory:

Teleinformatyczna spółka zakończyła IV kwartał i cały 2011 najwyższymi w historii przychodami. Jednak marże wyraźnie stopniały, na co rynek zareagował przeceną akcji.

W IV kwartale ATM osiągnął 173,3 mln zł przychodów, czyli o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku. Pomimo osiągnięcia rekordowej sprzedaży, w minionym kwartale pogorszyła się rentowność. Grupa wypracowała w tym okresie 34,3 mln zł marży ze sprzedaży (spadek o 12 proc. r/r), 9,3 mln zł zysku operacyjnego (spadek o 8 proc. r/r) oraz tylko 3,4 mln zł zysku netto (spadek o 40 proc. r/r).

Spółka skomentowała tę sytuację i wyliczyła przyczyny spadku marży.

– Do głównych powodów gorszej końcówki roku należy zaliczyć brak istotnej partycypacji w wyniku skonsolidowanym działalności informatycznej, która zwyczajowo generowała w IV kwartale roku większość zysku operacyjnego i zysku netto, a także wzrost kosztów finansowych w obszarze świadczenia usług telekomunikacyjnych, wynikający z obsługi realizacji kluczowych projektów inwestycyjnych emitenta. – czytamy w komentarzu do raportu.

Lepiej prezentują się wyniki spółki za cały rok, choć tu także nie obyło się bez spadku zysków. Grupa osiągnęła w 2011 r. najwyższe w swojej historii działalności przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 444,5 mln zł (wzrost o 11 proc. r/r), 133,02 mln zł marży ze sprzedaży (wzrost o 2 proc. r/r), 31,9 mln zł zysku operacyjnego (spadek o 4 proc. r/r) oraz 16,7 mln zł zysku netto (spadek o 22 proc. r/r). Jak podaje spółka, wpływ na słabszy wynik netto miał udział jednostek wycenianych metodą praw własności, wynikający z 21,27 proc. udziałów emitenta w Linx Telecommunications BV, a także słabsze niż w 2010 roku wyniki finansowe mPay.

Na wtorkowej sesji akcje ATM tracą przy ponadprzeciętnych obrotach, kontrastując tym samym z sennym i raczej zielonym rynkiem. Mimo przeceny notowania spółki mogą pochwalić się jednak w tym roku solidnym wzrostem. Od początku stycznia ich wycena wspięła się o 27 proc.

>> ATM notowana jest poniżej średnich wskaźników sektora i szerokiego rynku, jednak jej zbyt niska rentowność nie pozwala na wysoką wycenę fundamentalną.  >>Sprawdź szczegółowe wskaźniki uwzględniające dane z najnowszego raportu na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Większościowy akcjonariusz chce wycofać ATM z giełdy

  AAW III - większościowy akcjonariusz ATM - rozpoczął przegląd opcji strategicznych związanych z inwestycją w spółkę i zdecydował się podjąć kroki zmierzające do przymusowego wykupu mniejszościowych akcjonariuszy i wycofania akcji z obrotu na giełdzie.

 • ATM Grupa rekomenduje wypłatę 0,22 zł dywidendy na akcję za 2018 rok

  Zarząd ATM Grupa rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 0,22 zł na akcję. Kurs akcji producenta telewizyjno-filmowego rośnie o ponad 2 proc.

 • Inwestorom dopisuje apetyt na polskie akcje, w grze KGHM i Kopex

  Po świętach indeks warszawskich blue chipów wrócił do dobrej formy. Lokomotywą polskiej giełdy jest KGHM, któremu sprzyjają doniesienia w sprawie szykowanego projektu ustawy o obniżeniu podatku miedziowego.

 • Raport: Wezwania na akcje w 2014 roku

  Na tegorocznym liczniku jest już 17 wezwań. Do ubiegłorocznego rekordu jeszcze daleko, ale eksperci nie przekreślają szans na jego pobicie. W II połowie roku zachętą dla dużych graczy będą kuszące wyceny oraz podaż ze strony OFE, które potrzebują szybkiego wyjścia z inwestycji. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze w tym roku grube ryby będą szukały okazji do przejęć.

 • ATM sugeruje emisję akcji na wypadek wypłaty wysokiej dywidendy

  W teleinformatycznej spółce trawa licytacja na argumenty w sprawie poziomu tegorocznej dywidendy. ING OFE liczy na wypłatę 0,51 zł na akcję, podczas gdy zarząd rekomenduje 0,12 zł. Władze ATM zaznaczyły, że wypłata wysokiej dywidendy zmusi spółkę do podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR