Banki ciągną WIG20 w górę. CI Games na celowniku spekulantów

W piątek lokomotywą warszawskiego parkietu jest sektor bankowy, który odrabia część strat spowodowanych nerwową reakcją na nowy projekt tzw. ustawy frankowej. Gorącym tematem są także akcje CI Games. Notowania producenta gier wideo dotarły dziś do istotnego oporu technicznego.

Ostatnia sesja w tym tygodniu rozpoczęła się wzrostowym akcentem na WIG20. W ciągu pierwszych 30 minut notowania indeksu dwudziestu największych spółek na GPW podskoczyły o blisko 0,7 proc. Podaż uaktywniła się po dotarciu kursu do 2.381 pkt. W kolejnych godzinach zwyżka stopniała do 0,4 proc. (2.374 pkt.). W południe na 20 spółek z WIG20 tylko dwie są na minusie (JSW i PZU).

Notowania banków.

Motorem napędowym blue chipów są przede wszystkim banki: Alior, Pekao, mBank i PKO BP. Piątkowy ruch na północ można rozpatrywać w kategoriach odbicia. Przecenę sektora zainicjował powrót tematu wsparcia frankowiczów. Nowy projekt tzw. ustawy frankowej, przygotowany przez Kancelarię Prezydenta, ma pomóc osobom z trudnościami w spłacie kredytów hipotecznych w CHF. Zaprezentowane rozwiązania mogą kosztować sektor bankowy nawet 3,2 mld zł rocznie. Ustawa dotknie przede wszystkim banki z dużą ekspozycją na kredyty walutowe (PKO BP, mBank, Millennium, Getin Noble Bank).

Na wykresach mWIG40 i sWIG80 bez większych zmian. W południe kursy obu indeksów oddalały się od poziomów odniesień o zaledwie 0,1 proc. Znacznie ciekawiej jest już na poszczególnych spółkach. Kilkuprocentowe wahnięcia zaliczają dziś m.in. kursy CI Games, Synthosu, Millennium, Rafako oraz LiveChat.

Notowania CI Games rosną od 27 lipca. W ciągu siedmiu sesji akcje podrożały z 0,92 zł do nawet 1,50 zł (szczyt z dzisiejszej sesji). Na przestrzeni 20 ostatnich sesji właściciela zmieniło 70 proc. akcji znajdujących się w wolnym obrocie. Za tak dużym przemiałem akcji najczęściej stoi kapitał spekulacyjny. W takich wypadkach zawsze należy mieć się na baczności, bo nigdy nie wiadomo, w którym momencie ruszy gwałtowna realizacja zysków. Z drugiej strony, tezę o spekulacyjnym charakterze wzrostów lekko podważa średnia wartość transakcji, która obecnie wynosi 5 tys. zł.

– Knot dzisiejszej świecy świadczy o istnieniu sporych pokładów podaży w strefie luki bessy, co może skutecznie wyhamować krótkoterminową tendencję wzrostową. – komentuje Serhii Marampolskyi, analityk StockWatch.pl. >> CI Games – analiza techniczna

notowania

Po przeciwnej stronie są akcje Synthosu. Wyprzedaż ruszyła po zapowiedzi przeprowadzenia testów na utratę wartości aktywów spółki nabytej w 2016 roku od grupy Ineos. Weryfikacja ma potrwać do 11 sierpnia. W południe akcje Synthosu traci blisko 5 proc. – jeden walor kosztuje 4,21 zł – i są najniżej od początku stycznia br.

O 1,5 proc. rośnie kurs akcji Torpolu. Analitycy BM BGŻ BNP Paribas raportem z 28 lipca rozpoczęli rekomendowanie akcji spółki budowlanej od zalecenia kupuj i ceny docelowej 16,08 zł. Rekomendacja została wydana przy cenie 13,20 zł za akcję. W piątek około godziny 12:30 kurs wynosił 13,30 zł.

Wydarzeniem makroekonomicznym dnia są tzw. payrollsy, czyli dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że w lipcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 180 tys. (+222 tys. w czerwcu). Raport NFP pojawi się o godzinie 14:30 czasu polskiego.

– Dane z amerykańskiego rynku pracy będą niosły implikacje dla oczekiwanej dalszej ścieżki stóp procentowych w USA, co nie powinno pozostawać bez wpływu na rynek akcyjny. Słabsze dane powinny prowadzić indeksy na wyższe poziomy. Jeśli chodzi natomiast o potencjalną reakcję po publikacji lepszych danych to jest ona trudniejsza do przewidzenia, choć jednak nie powinna sprzyjać wzrostom na Wall Street. W przypadku rynku surowcowego, szczególnie cen złota, powinien zadziałać kanał dolara. Słabszy USD wspierać będzie ceny surowców, a mocniejszy przeciwnie. – mówi Rafał Sadoch, Dom Maklerski mBanku.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:20. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, CIgames, mBank, Millennium, Pekao, pkobp, synthos, Torpol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR