Banki w centrum uwagi. Pekao traci przez tzw. taśmy Kaczyńskiego

Omawiane walory: , , , ,

Santander Bank Polska traci po wynikach, banki Czarneckiego kolejny dzień zyskują, a atmosfera wokół Pekao zagęszcza się po publikacji nowego odcinka tzw. taśm Kaczyńskiego. Dziś rano sektor bankowy to zdecydowanie najgorętsze miejsce na całym warszawskim rynku. 

Źródło ATTrader.pl

Początek środowej sesji na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem niewielkich zmian indeksów, co częściowo koreluje z zachowaniem innym europejskich parkietów. O godzinie 11:00 indeks WIG20 testował poziom 2.371 pkt (-0,06 proc.), mWIG40 4.074,11 pkt. (-0,15 proc.), a sWIG80 11.040 pkt. (+0,15 proc.).

Jeden sektor jednak mocno wyróżnia się na tle całego rynku. To sektor bankowy. Santander Bank Polska traci w reakcji na rozczarowujące wyniki kwartalne, Idea Bank kolejny raz zyskuje na wartości w związku z nadziejami na rychłą sprzedaż przez Leszka Czarneckiego, a atmosfera wokół Pekao zagęszcza się po publikacji kolejnego odcinka tzw. taśm Kaczyńskiego.

Akcje Santander Bank Polska tanieją o 1 proc. do 367,40 zł, po tym jak jeszcze w piątek trzeba było za nie zapłacić 387,40 zł (najwięcej od lutego 2018 roku). W IV kwartale 2018 roku zysk netto banku wzrósł o prawie 40 proc. do 767,1 mln zł. W dużej części przyczynił się do tego zysk z rozliczenia przejęcia aktywów Deutsche Bank Polska. Tyle tylko, że wynik okazał się jednak znacząco gorszy od prognoz analityków. Zakładali oni zysk netto na poziomie 919 mln zł. W minionym okresie wynik odsetkowy ukształtował się na poziomie 1,534 mld zł (prognoza: 1,51 mld zł), wynik z tytułu opłat i prowizji 497,3 mln zł (prognoza: 541 mln zł), a saldo rezerw 422,8 mln zł (prognoza: 285 mln zł).

Kolejna odsłona tzw. taśm Kaczyńskiego stawia w złym świetle bank Pekao. Wynika z nich, że w spotkaniu prezesa PiS z austriackim deweloperem brał też udział prezes Pekao Michał Krupiński. To właśnie jego bank miałby udzielić kredytu w wysokości do 1,3 mld zł na budowę dwóch wież przez powiązaną z politykami PiS spółkę Srebrna. To jeszcze bardziej bije w wiarygodność tej instytucji, co dostrzegają inwestorzy. Akcje Pekao tanieją o 1,2 proc. do 112,10 zł i są najsłabszym walorem w całym indeksie WIG20.

Santander Bank Polska i Pekao są w trójce spółek z indeksu WIG20, które w największym stopniu negatywnie wpływają na jego notowania. Tej stawce przewodzi natomiast PKO BP, taniejąc o 1,05 proc. do 39,43 zł. Sytuację stara się natomiast ratować KGHM, rosnąc o 1,2 proc. do 94 zł, co jest odpowiedzią na najwyższe od miesiąca ceny miedzi na świecie.

Powody do zadowolenia mogą natomiast mieć akcjonariusze Idea Banku. Jego akcje drożeją o 3 proc. do 3,80 zł, atakując już dziś poziom 3,96 zł. W ślad za nim prawdopodobnie podąży kurs Getin Noble Banku, który jest na notowaniach jednolitych (transakcje zawierane są tylko 2 razy dziennie). Tu już trzeci kolejny dzień grają nadzieje na szybką sprzedaż obu banków przez Leszka Czarneckiego. W wypadku GNB pozytywną informacją są także doniesienia, że będzie on wyłączony z płacenia składek i konwersji hipotek w kontekście ustawy frankowej.

Swoje Waterloo przeżywa spółka CreativeForge Games z grupy PlayWay. Studio w zastraszającym tempie traci pracowników. W dwa dni współpracę z CFG zerwało blisko 30 osób. Reakcja rynku jest jednoznaczna. Akcje tanieją o 13,8 proc. do 9,90 zł i ustalają nowe historyczne minima.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Doniesienia ze spółek, podobnie jak to miało miejsce w dniu wczorajszym, zdominowały giełdowy poranek przy ulicy Książęcej. O tym jednak w jakich nastrojach inwestorzy będą kończyli dzień i na jakich poziomach znajdą się warszawskie indeksy, zdecydują już czynniki globalne. Głównie z USA. Dziś zostaną opublikowane wstępne dane nt. amerykańskiego PKB za ostatni kwartał 2018 roku, a także styczniowy raport ADP nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym. Dziś też rozpoczynają się dwudniowe rozmowy USA i Chin ws. nowej umowy handlowej. W godzinach wieczornych natomiast inwestorzy poznają wyniki posiedzenie FOMC oraz odbędzie się konferencja prasowa prezesa Fed Jerome Powella po tym posiedzeniu. Tak naprawdę więc dziś jeszcze wszystko może się wydarzyć, a nastroje mogą się zmieniać jak w kalejdoskopie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT cfg, Getinoble, Ideabank, Pekao, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR