StockWatch.pl

Byli członkowie zarządu Altus TFI usłyszą zarzuty ws. GetBack

Omawiane walory: ,

W piątek rano na polecenie prokuratury funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali dwie kolejne osoby podejrzane o działanie na szkodę GetBack. Według ustaleń PAP, śledczy podejrzewają, że b. prezes i wiceprezes Altus TFI wyrządzili wrocławskiej spółce szkodę na kwotę ok. 200 mln zł.

(Fot. mat. prasowe CBA)

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka w rozmowie z PAP powiedziała, że w piątek CBA zatrzymało dwóch członków zarządu jednego z towarzystw inwestycyjnych. Prokuratura zarzuca im wyrządzenie spółce GetBack szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, szacowanej na co najmniej 160 mln zł.

– Według nieoficjalnych informacji ze źródeł bliskich śledztwu zatrzymani to b. prezes i b. wiceprezes spółki Altus TFI. Działanie na szkodę GetBack miało polegać na sprzedaży GetBackowi akcji innej firmy za ponad 200 mln zł, choć z wykonanej później wyceny okazało się, że akcje warte są jedynie 28 mln zł. Ponadto GetBack spłaciło dług tej firmy na 80 mln zł. – informuje PAP.

Czynności z zatrzymanymi trwają, po ich zakończeniu trafią oni do warszawskiej prokuratury regionalnej, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty i będą mogli złożyć wyjaśnienia. Za zarzucane im czyny grozi kara od roku do 10 lat więzienia. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

GetBack przepłacił za EGB Investments

Sprawa dotyczy transakcji z 2017 r. Przypomnijmy, w sierpniu ub.r. GetBack nabył od funduszy zarządzanych przez Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych 99,38 proc. akcji EGB Investments za 207,57 mln zł. W tym roku wyszło na jaw, że kwota była zawyżona. Nowy zarząd wrocławskiej firmy w sprawozdaniu rocznym przeszacował wartość kupionej spółki do niecałych 30 mln zł. Na tej transakcji 15 funduszy inwestycyjnych, którymi zarządza Altus, zarobiło ok. 150 mln zł.

Sprawą transakcji już wcześniej zainteresowała się Komisja Nadzoru Finansowego. Zdaniem nadzoru, GetBack przepłacił za EGB Investments (ustalona kwota miała być 7-krotnie większa od wartości księgowej). Śledczy uważają też, że Konrad K. wykorzystał EGB Investments do kreowania wartości księgowej i zysków w sztucznych transakcjach kupna-sprzedaży pakietów wierzytelności. >> Zobacz także: Innowacyjny model biznesowy GetBacku polegał na… oszustwie

To nie jedyny wątek Altusa w sprawie afery GetBack. Jeszcze w lipcu Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne w związku z potencjalnym naruszeniem przez fundusz obowiązków w zakresie bieżącego nadzoru nad wykonywaniem przez GetBack zarządzania portfelami wierzytelności sekurytyzacyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, których zarządzanie zostało powierzone GetBack przez Altus.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR