Czarne konie sezonu wyników za IV kwartał 2017 r. wg DM mBanku

DM mBanku w odtajnionym niedawno raporcie przestawił listę faworytów trwającego obecnie sezonu wyników. Według prognoz, największe dynamiki zysków pokażą spółki finansowe, deweloperskie oraz chemiczne.

Miniony kwartał za sprawą silnej konsumpcji i eksportu, a także dzięki długo wyczekiwanemu wzrostowi inwestycji, był bardzo udany dla polskiej gospodarki. W tym tygodniu GUS opublikował wstępne szacunki polskiego PKB za ostatnie trzy miesiące 2017 r. Nasza gospodarka przyspieszyła do 5,1 proc. r/r. To rezultat nieco niższy od przewidywań ekonomistów (prognozy zakładały 5,2 proc. r/r). Mimo to, najwyższe od dekady tempo robi wrażenie i jest świetnym prognostykiem dla notowanych na warszawskiej giełdzie spółek. Eksperci z DM mBanku oczekują, że w tym roku pozytywne trendy w gospodarce będą kontynuowane.

Kliknij, aby powiększyć. Źródło: BM ING Banku Śląskiego

>> Artyści Rynków – bezpłatne szkolenia i konferencje CMC Markets Sprawdź harmonogram w swoim mieście

O tym jak giełdowi reprezentanci wykorzystali sprzyjającą koniunkturę w końcówce roku, przekonamy się już niedługo. Sezon wyników za IV kwartał co prawda jeszcze w styczniu otworzył PKN Orlen, ale większość spółek publikację zaplanowało na marzec lub nawet kwiecień (wówczas opublikują od razu raport roczny). Inwestorzy mają zatem jeszcze sporo czasu poszukiwania ciekawych walorów.

W sektorze finansowym, dla którego końcówka roku była sezonowo słabsza (ze względu na rosnące koszty operacyjne oraz saldo rezerw), faworytem DM mBanku jest Bank Pekao. Zdaniem analityków, wyniki bankowego giganta za IV kwartał będą najlepsze w branży, jednak głównie ze względu na zdarzenia jednorazowe (Pekao TFI oraz sprzedaż NPL). Z dobrej strony powinny pokazać się także PZU i Skarbiec Holding.

– Uważamy, że PCM czy Skarbiec Holding prezentują jedną z najbardziej atrakcyjnych dywidend w sektorze jednocześnie wreszcie przyspieszając we wzroście organicznym. Ponadto, pozostajemy pozytywni na PZU, w którym nadal widzimy potencjał do wzrostu dzięki poprawiającym się wynikom banków, wzrostowi organicznemu składki przypisanej brutto oraz oddalającym się podwyżkom stóp procentowych. – podał DM mBank w raporcie.

Biuro spodziewa się też kolejnej straty w raporcie Getin Noble Banku. Eksperci nie przekreślają za to spółek windykacyjnych, które w ostatnim czasie przeżywają kryzys zaufania. Ich zdaniem, odzyskanie momentum jest kwestią czasu.

– Katalizatorem dla kursu akcji może być w przypadku Kruka ogłoszenie wyników za 1Q’18 roku, zaś w przypadku GetBack jasne nakreślenie strategii odnośnie przyszłych zakupów oraz ich finansowania. – uważają analitycy DM mBanku.

>> Zobacz także: Sztuczne rysy na diamentach branży windykacyjnej

Źródło: DM mBanku.

W branży chemicznej faworytem DM mBanku od wielu miesięcy pozostaje Ciech. Według wyliczeń, spółka jest obecnie notowana z 27-45 proc. dyskontem na wskaźnikach P/E oraz EV/EBITDA na lata 2018-2019). Mniej optymistycznie biuro podchodzi do Grupy Azoty, gdzie IV kwartał może być ostatnim o dużej dynamice wzrostu. Na rezultatach w 2018 r. ciążyć będzie m.in. większa niż w 2017 roku liczba oczekiwanych przestojów modernizacyjnych.

W sektorze telekomunikacyjnym i IT interesująco zapowiadają się wyniki Orange Polska, które wycofało się z agresywnej walki o klientów. Telekom zmienił podejście do akwizycji klienta – chce wiązać go ofertą konwergentną stałą.

Najwyższą dynamikę skorygowanego o zdarzenia jednorazowe EBITDA wśród telekomów odnotuje w 4Q’17 Orange Polska (+3 proc. r/r), co powinno dalej wzmacniać sentyment do spółki. Relatywnie dobre wyniki zakładamy w Asseco Poland (płaskie r/r), a słabe w Comarch (-24 proc. na linii EBITDA, – 17 proc. na linii netto). Wśród mniejszych spółek zwracamy uwagę na Atende (EBITDA 4Q’17 +84 proc. r/r). – podał DM mBank w raporcie.

Na cenzurowanym pozostaje sektor budowlany, gdzie rosnący koszt pracy jest największym czynnikiem ryzyka. Jednak ze względu na mocną przecenę akcji w II połowie ub.r., biuro za atrakcyjne uznało m.in. Budimex, Erbud oraz Trakcję.

– Poprawy wyników r/r spodziewamy się w Erbudzie, Trakcji, Elektrotimie i Ulmie. Liczymy również na dobre wyniki w Budimeksie i Elektrobudowie, choć ze względu na wysoką bazę mogą być one niższe r/r. Zagregowana dynamika EBITDA pozostanie ujemna: -22 proc. (-4 proc. nie licząc Budimeksu). – czytamy w raporcie.

Znacznie lepsze perspektywy ma przed sobą branża deweloperów mieszkaniowych. Rok 2018 powinien być dla nich kolejnym świetnym okresem. Rekordową sprzedaż mieszkań napędza silna konsumpcja oraz niskie stopy procentowe. Dobrze przygotowane banki ziemi giełdowych deweloperów oraz wzrosty cen mieszkań powinny zrównoważyć wpływ wyższych kosztów gruntów i budowy lokali.

Deweloperzy mieszkaniowi zaprezentują w 4Q najlepszy kwartał roku, co jest jednak uwzględnione w konsensusach. Wyższe przekazania przełożą się na 40 proc. wzrost zysku netto w 10 pokrywanych przez nas spółkach mieszkaniowych. Pozytywnie wyróżnią się Atal, Dom Development, Lokum Deweloper oraz i2 Development. W spółkach z portfelami nieruchomości komercyjnych (Capital Park, LC Corp) wystąpi ujemny wpływ różnic kursowych. – podał DM mBank w raporcie.

*na podstawie zysku netto (banki), oczyszczonego wyniku EBIT (deweloperzy) lub wyniku EBITDA (pozostałe). Źródło: DM mBank

>> Analitycy serwisu StockWatch.pl regularnie publikują analizy raportów spółek notowanych na GPW. Listę wszystkich opracowań znajdziesz tutaj

W sektorze handlowym DM mBank skupił się na deprecjacji dolara względem złotego. Umocnienie polskiej waluty to świetna wiadomość przede wszystkim dla firm handlujących odzieżą i obuwiem. Utrzymanie słabości dolara podbije marżowość spółek modowych, dzięki korzystnym cenowo zakupom kolekcji jesień-zima. Mimo to możliwe są negatywne zaskoczenia wynikami LPP czy CCC, z powodu presji płacowej.

– W 4Q’17 utrzymane zostały pozytywne trendy w konsumpcji z poprzednich kwartałów przy utrzymaniu wysokiej presji kosztowej związanej z presją na płace, nakładami na e-commerce i marketing. Naszym zdaniem negatywnie w wynikach mogą zaskoczyć CCC, Eurocash, Gino Rossi oraz LPP. Pozytywnego zaskoczenia szukalibyśmy w Dino oraz Vistuli. – czytamy w raporcie.

W spółkach surowcowych słabszy kwartał zaliczy KGHM, dobry z kolei JSW. Stawkę zamykają reprezentanci sektora przemysłowego. Według prognoz biura, w 4Q’17 47 proc. spółek poprawi zeszłoroczne rezultaty i równe 47 proc. je pogorszy. Pozytywnych niespodzianek analitycy spodziewają się m.in w Alumetalu, Elementalu i Stelmecie. Warto dodać, że DM mBanku spodziewa się też nowych wezwań.

– Widzimy większe prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych wezwań wśród małych przecenionych spółek o mniejszej płynności. Naszym zdaniem bieżąca wycena obserwowanych średnich i większych spółek przemysłowych nie jest obecnie bardzo atrakcyjna (mediana na wskaźnikach P/E’18 11,8x oraz EV/EBITDA’18 7,6x). – czytamy w raporcie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, Atal, atende, Ciech, dinopl, domdev, elbudowa, elektroti, Elemental, Erbud, getback, Grupaazoty, I2DEV, jsw, Kruk, orangepl, pcm, Pekao, skarbiec, stelmet, ULMA, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • ZCh Police: Sąd zarejestrował podwyższenie kapitału GA Polyolefins

  Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki Grupa Azoty Polyolefins - spółki zależnej Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police.

 • Borys z PFR: Decyzja ws. pożyczki preferencyjnej dla JSW w najbliższych tygodniach

  Polski Funduszu Rozwoju uzyskał już wymagane wyjaśnienia od Komisji Europejskiej i przewiduje, że ostateczną decyzję w sprawie pożyczki preferencyjnej dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej podejmie w najbliższych tygodniach, poinformował prezes PFR Paweł Borys. Jeśli chodzi o Polską Grupę Górniczą, trudno obecnie wskazać termin podjęcia decyzji w sprawie wsparcia w ramach tarczy, dodał.

 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • 8 nowych rekomendacji dla czołowych reprezentantów sektora bankowego

  W raporcie z 19 listopada, Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk, analitycy BM mBanku wskazali swoich faworytów w sektorze bankowym. Pośród dużych polskich banków ulubieńcem pozostaje PEKAO, a wśród mniejszych BNP Paribas Polska.

 • Asseco wdraża e-podpis w Grupie Kruk

  Grupa KRUK wdrożyła rozwiązanie firmy Asseco oparte o tzw. biometryczny podpis elektroniczny. Umożliwia on zawieranie umów z klientem bez konieczności podpisywania dokumentów w formie papierowej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR