Do 26 marca trwają zapisy na sprzedaż akcji w wezwaniu na BSC Drukarnia Opakowań

Omawiane walory:

Do 26 marca inwestorzy mogą składać zapisy na sprzedaż akcji BSC Drukarnia Opakowań w wezwaniu ogłoszonym przez A&R Carton i Colorpack - spółki z grupy AR Packaging. Oferowana cena to 40,38 zł za walor.

bsc,drukarnia,opakowan,akcje,wezwanie,arpackaging

Trwają zapisy na sprzedaż akcji BSC Drukarnia Opakowań w wezwaniu ogłoszonym przez spółki z grupy AR Packaging. (Fot. mat. prasowe)

AR Packaging zabrał się za integrację biznesu w Polsce. Spółki należące do grupy – A&R Carton AB i Colorpack GmbH – ogłosiły wezwanie na brakujący pakiet akcji BSC Drukarnia Opakowań. Oferowane 40,38 zł za walor to niemal tyle, ile wynosił kurs spółki na otwarciu pierwszej tegorocznej sesji. Od tego czasu notowania wspięły się na nowe historyczne szczyty i obecnie są o 10 proc. wyżej niż cena z wezwania, jednak względem średniej ceny ważonej wolumenem obrotu z ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania, oferta AR Packaging jest wyższa o 7 proc.

W ostatnim czasie w akcjonariacie giełdowego producenta opakowań doszło do istotnych przetasowań. W połowie listopada 2019 roku spółka poinformowała o planowanej sprzedaży niemieckiej firmy rlc packaging group, do której należy pośrednio (poprzez Colorpack GmbH) 36,7 proc. akcji BSC Drukarnia Opakowań, na rzecz A&R Carton. Ostatecznie transakcja została sfinalizowana w drugiej połowie stycznia br., a dodatkowo swój pakiet (ok. 24 proc.) odsprzedali menedżerowie polskiej spółki. W efekcie A&R Carton, będący częścią szwedzkiej grupy AR Packaging, zwiększył zaangażowanie w akcjonariacie BSC Drukarnia Opakowań do obecnych 60,82 proc.

W dwóch pośrednich transakcjach sprzedaży menedżerowie otrzymali w przeliczeniu za jedną akcję spółki 40,25 zł. W ramach mechanizmu dostosowania ceny mogą być uprawnieni do dodatkowych płatności ze strony kupującego (w latach 2021-2022) o łącznej wartości do 5,25 zł za akcję, o ile spełnią się warunki określone przez strony w umowach. Potencjalne zobowiązania wynikające z mechanizmu dostosowania ceny nie są jednak gwarantowane.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, inwestor miał obowiązek ogłoszenia wezwania zapewniające osiągnięcie progu 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, ale zdecydował się na ogłoszenie wezwania na wszystkie pozostałe akcje. Powyżej progu 5 proc. znajdują się jeszcze Rockbridge (14,7 proc. akcji po sprzedaży prawie 2 proc. tydzień przed finalizacją transakcji A&R i rlc) i PKO BP OFE (7,36 proc.).

Zarząd BSC Drukarnia Opakowań ocenił, że oferowana cena odpowiada wartości godziwej spółki. Wskazał też, że pozyskanie silnego i stabilnego inwestora leży w jej interesie, a integracja z AR Packaging zapewni firmie dostęp do dodatkowych źródeł finansowania i pozwoli na przeprowadzenie nowych przedsięwzięć inwestycyjnych.

– Wejście AR Packaging, poprzez A&R Carton, do akcjonariatu BSC Drukarnia Opakowań zostało zapowiedziane w pierwszej połowie listopada 2019 r. i spotkało się z pozytywną reakcją inwestorów – kurs BSC Drukarnia Opakowań od tamtego czasu istotnie wzrósł i obecnie jest blisko historycznego maksimum. Sprzedaż akcji w wezwaniu może być zatem doskonałą okazją dla mniejszościowych akcjonariuszy spółki do zrealizowania zysków z tej inwestycji – powiedział Harald Schulz, prezes zarządu A&R Carton i jednocześnie prezes AR Packaging.

Szwedzki inwestor zapowiedział, że w wypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu przynajmniej 95 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu BSC Drukarnia Opakowań, przeprowadzi przymusowy wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych. Docelowo AR Packaging chce wycofać spółkę z obrotu na GPW. Alternatywnie, po osiągnięciu 90 proc. głosów, możliwe jest przeprowadzenie procesu delistingu bez przymusowego wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych.

– Osiągnięcie pełnej kontroli nad BSC Drukarnia Opakowań i pełna integracja działalności spółki z naszą grupą, w tym z naszym zakładem w Krakowie, umożliwi uzyskanie synergii operacyjnych i zwiększy możliwości działania spółki na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Do budowania przewagi konkurencyjnej w naszej branży kluczowe są zaawansowane i kapitałochłonne technologie. Jako inwestor strategiczny, możemy zapewnić przeprowadzenie znaczących inwestycji, niezbędnych do dalszego rozwoju BSC Drukarnia Opakowań – podsumował prezes AR Packaging.

Harmonogram wezwania na BSC Drukarnia Opakowań

Rozpoczęcie przyjmowania zapisów: 12 lutego 2020 r.
Zakończenie przyjmowania zapisów: 26 marca 2020 r.
Zawarcie transakcji sprzedaży akcji: 31 marca 2020 r.
Rozliczenie transakcji sprzedaży akcji: 3 kwietnia 2020 r.

Zapisy przyjmowane są przez Santander Biuro Maklerskie i potrwają do 26 marca br.

Według szacunkowych danych, BSC Drukarnia Opakowań odnotowała 51,1 mln zł zysku EBITDA w 2019 r. wobec 41,29 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 36,69 mln zł wobec 29,05 mln zł rok wcześniej. Przychody urosły o 25 proc. r/r do 279,57 mln zł. BSC Drukarnia Opakowań planuje publikację pełnego sprawozdania finansowego raportu za 2019 r. na 20 marca.

– W 2019 roku emitent osiągnął zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych (m.in. sprzedaż używanych maszyn) w kwocie 1 011 tys. zł versus 40 tys. zł zysku w 2018 roku. Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych zwiększył zysk operacyjny, zysk brutto oraz EBITDA – poinformowała spółka.

W ujęciu oczyszczonym EBITDA wyniosła 50,12 mln zł wobec 41,26 mln zł rok wcześniej, a zysk operacyjny sięgnął 35,68 mln zł wobec 29,02 mln zł rok wcześniej.

A&R Carton jest częścią AR Packaging, która jest jedną z wiodących firm z branży opakowań w Europie, z roczną sprzedażą netto na poziomie ponad 900 mln euro, zatrudniającą 5.500 pracowników w 28 fabrykach zlokalizowanych w 13 krajach. Główna siedziba firmy znajduje się w Lund w Szwecji.

BSC Drukarnia Opakowań należy do czołówki dostawców opakowań z tektury i papieru na polskim rynku. Ponad 80 proc. produkcji spółki trafia do światowych koncernów, m.in. Procter&Gamble, McDonald’s, Henkel, Avon, Colgate. Posiada dwa zakłady produkcyjne w Poznaniu, w których zatrudnia ponad 400 pracowników. Akcje BSC Drukarni Opakowań od 2011 r. notowane są na GPW. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 222,26 mln zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BSCDRUK)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR