Fala spadków na europejskich giełdach, czerwono na CD Projekcie i JSW

Omawiane walory: , , , , ,

W środę radość z oczekiwanych przyszłych obniżek stóp procentowych przez banki centralne ustąpiła miejsca obawom o eskalację wojny handlowej na linii USA-Chiny. Wyprzedażowa fala dotarła także do Warszawy, a WIG20 stracił dziś 0,6 proc.

Źródło: ATTrader.pl

WIG20 zamknął dzień na poziomie 2.282 pkt. (-0,56 proc.), WIG 58.917 pkt. (-0,48 proc.), mWIG40 4.001 pkt. (-0,60 proc.) i tylko sWIG80 rzutem na taśmę zdołał zamknąć dzień po zielonej stronie, zyskując symboliczne 0,04 proc.

Zwrot indeksu WIG20 z okolic 2.300 pkt. może oznaczać koniec odreagowania silnych spadków z przełomu kwietnia i maja. Na pewno natomiast oznacza, że ewentualna kontynuacja wzrostów, będzie już wymagała znacznie silniejszych impulsów popytowych, niż miało to miejsce dotychczas.

Środa przyniosła kontynuację realizacji zysków na CD Projekcie. Kurs akcji producenta gier spadł aż o 5,1 proc. do 210,30 zł. To już o blisko 10 proc. niżej, niż ustalony w poniedziałek historyczny szczyt na poziomie 233 zł. Na gruncie analizy technicznej powrót poniżej 220 zł, czyli poniżej górnego ograniczenia dwumiesięcznego trendu bocznego w umownym przedziale 200-220 zł, każe kwalifikować poniedziałkowe wybicie górą jako pułapkę i oczekiwać teraz ataku na poziom 200 zł. Na gruncie fundamentów jednakże brakuje twardego uzasadnienia dla takiego spadku. Szczególnie, że Cyberpunk 2077 w przedsprzedaży zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów, a zapowiedź wydania Wiedźmina 3 na Nintendo Switch też jest pozytywną informacją.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wyprzedaż nie ominęła też innych spółek gaminogowych. Kurs CI Games spadł dziś o 5,1 proc., PlayWay o 4,8 proc., Ten Square Games o 1,6 proc., a BoomBit aż o 7,8 proc. W wypadku ostatniej z wymienionych spółek dzisiejsza sesja zakończyła się najniższym poziomem od majowego debiutu. Na zamknięciu sesji za jeden walor BoomBit płacono 17,60 zł, czyli 7,4 proc. mniej niż w IPO.

Kolejny dzień inwestorzy wyprzedawali akcje JSW. Notowania spółki węglowej spadły dziś o 4,4 proc. do 43,80 zł, czyli poziomu najniższego od sierpnia 2016 r. Od początku roku kapitalizacja JSW skurczyła się o 35 proc., a w skali roku aż o połowę. Powodem obecnej wyprzedaży jest wczorajsza decyzja rady nadzorczej JSW o odwołaniu prezesa Daniela Ozona, który słynął z niechęci do angażowania spółki w kosztowne projekty sugerowane przez rząd. Minister energii, Krzysztof Tchórzewski, próbował tłumaczyć, że powodem odwołania Ozona była utrata zaufania do niego. To jednak nie przekonało związków zawodowych, które rozpoczęły akcję protestacyjną i procedurę sporu zbiorowego. Związkowcy w liście skierowanym do premiera Morawieckiego, domagają się też dymisji ministra Tchórzewskiego i niektórych członków rady nadzorczej. Inwestorzy mogą natomiast mieć obawy, że ten spór negatywnie odbije się na zarządzaniu spółką i jej wynikach, ale przede wszystkim, że nowy prezes będzie angażował JSW w inwestycje nie związane z podstawowym biznesem.

Świetną passę kontynuował dziś Play. Akcje telekomu podrożały o 4,2 proc. do 33,90 zł, co jest nowym tegorocznym rekordem. Do ceny z IPO (36 zł) brakuje już tylko 6 proc. Ruch na północ napędzany jest przez oczekiwania, że ostatnie podwyżki cenników przez Play i Orange, nie tylko oznaczają wyższe zyski spółek, ale przede wszystkim zakończą wojnę cenową na rynku telekomunikacyjnym.

Udany dzień mają za sobą posiadacze akcji Altus TFI. Ich notowania wystrzeliły o prawie 29 proc. do 2,695 zł, w reakcji na doniesienia, że fundusze Quercus TFI, które są akcjonariuszem Altusa, chcą przeznaczenia 35,87 mln zł, czyli 90 proc. wypracowanego zysku w 2018 roku, na kapitał rezerwowy w celu nabycia akcji własnych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, BoomBit, CDPROJEKT, jsw, play, quercus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR