Giełda po wynikach: 9 najszybciej rosnących spółek

Omawiane walory: , , , , , , , ,

Kolejna testowana przez nas strategia - inwestowanie we wzrost - dowodzi, że w giełdowym akwarium ciężko o wyjątkowe okazy po atrakcyjnej cenie. Sprawdziliśmy jakie spółki najszybciej budują wartość wewnętrzną. Zobacz czy widzisz wśród nich coś dla siebie.

W kolejnej analizie systematyzującej fundamenty spółek po wynikach za III kwartał klasyfikujemy giełdowe firmy w oparciu o metodę growth investing. Pozwala ona wyłowić nie tylko spółki charakteryzujące się dużą dynamiką wzrostu zysków, ale także takie, które mają perspektywy na jeszcze lepsze wyniki w przyszłości. W myśl tej strategii idealnie byłoby, aby zyski rosły przez ostatnie 5 albo i 10 lat. Kilkuletni trend narastających zysków potęguje szansę na kontynuację w kolejnych latach. Tempo wzrostu powinno być znacznie szybsze niż w sektorze, oprócz tego zarząd powinien trzymać dyscyplinę kosztową, czyli nie dopuszczać do spadku marży. Obowiązkowo spółka powinna mieć dobrą rentowność, bo same zyski to nie wszystko, jeśli efekt jest zbyt mały w stosunku do zaangażowanego kapitału.

Według tej metody badanie rentowności opieramy o zysk kwartalny na akcję na poziomie skonsolidowanym (EPS – Earnings Per Share), aby wykluczyć efekty ewentualnych emisji bądź skupu akcji w trakcie analizowanego okresu. Przy selekcji spółek pod kątem długofalowego wzrostu kierowaliśmy się nachyleniem linii regresji przeprowadzonej przez punkty ośmiu kwartalnych zysków na akcję. Takie zawężenie czasowe nie jest przypadkowe, ponieważ nasz rynek szybko się rozwija, a debiutów przybywa. Dlatego gdyby patrzeć przez pryzmat ostatnich 5-10 lat, ograniczylibyśmy się jedynie do niewielkiej grupy starych spółek, tymczasem na rynku pojawiają się nowe, innowacyjne przedsiębiorstwa z ciekawymi i skutecznymi modelami biznesowymi.

>> Zobacz pozostałe zestawienia wyników za III kwartał przygotowane przez analityków StockWatch.pl:

Dzięki tak ustalonym kryteriom wyłoniliśmy 9 spółek wg metody growth investing. W tym miejscu należy podkreślić, że niepokojącym sygnałem płynącym z całego rynku jest znaczne spowolnienie wzrostu na poziomie kwartalnego zysku netto na akcję. W tej odsłonie rankingu mamy tylko jedną spółkę z dynamiką powyżej 100 proc., podczas gdy jeszcze na wiosnę, po wynikach 2011 r., było ich aż dwanaście. >> Poprzednim razem powyższe kryteria spełniło 12 spółek – raport znajdziesz tutaj.

Na dodatek dopuściliśmy w analizowanym okresie najwyżej dwa kwartały na ujemnym wyniku, bo gdyby nie ten warunek łagodzący (z powodu sezonowości w niektórych branżach), grono naszych wybrańców byłoby jeszcze mniejsze. Kolejnym mankamentem zestawienia jest fakt, że zdecydowana większość wzrostowych spółek to reprezentanci starej gospodarki. Tylko jedna firma z naszego rankingu jest mocno innowacyjna w zakresie produktów i usług, pozostałe wprowadzają innowacje procesowe, albo po prostu korzystają z efektu inwestycji. Do tego okazuje się, iż ponadprzeciętnie zyskowne i szybko rosnące spółki są drogie.


Dalszy ciąg artykułu zawiera ranking najszybciej rosnących spółek z GPW wraz z dynamiką wzrostu kwartalnego zysku na akcję, zwrotem z kapitału własnego (ROE) oraz wskaźnikami cenowymi C/WK, C/Z i EB?EBITDA, a także omówieniem głównych spółek z rankingu i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT astarta, benefit, bogdanka, bre, integerpl, lpp, PZU, ZPUE, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR