Giełda rośnie na fali globalnego optymizmu, w grze Bakalland i PGNiG
Konflikty zbrojne i polityczne szkodzą rynkom akcji, ale poniedziałek inwestorzy w Europie mają chwilę przerwy od tych czynników. Wzrosty z początku tygodnia można tłumaczyć m.in. korzystną sytuacją techniczną na wykresach, która zachęca do przynajmniej krótkoterminowego odreagowania.
Konflikt na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz walka na sankcje ekonomiczne szkodzi rynkom akcji na Starym Kontynencie. Tym bardziej, że gospodarka europejska jest w słabej kondycji i bez czynników politycznych takich jak rosyjskie embargo. Na wycenę akcji oddziałuje jednak bardzo wiele czynników i trudno ocenić, czy omówione czynniki nie są już zdyskontowane. W takiej sytuacji o kierunku zmian indeksów może zdecydować analiza techniczna.
Mamy aktualnie do czynienia z sytuacją, kiedy światowe indeksy dotarły do ważnych wsparć. Dow Jones zatrzymał się na poziomie dołków z kwietnia i maja, S&P500 szczytu z kwietnia, DAX dołka z marca, CAC minimum z lutego. O tym, że są one respektowane przez inwestorów świadczą dynamiczne odbicia obserwowane już w piątek i w trakcie dzisiejszej sesji.
Dobrze radzi sobie również warszawska giełda, która korzysta z poprawy nastrojów na globalnych rynkach finansowych. Główne indeksy rodzimej giełdy zyskują na wartości 0,7-1,7 proc. Korzystne warunki techniczne dają nadzieję przynajmniej na krótkoterminowe odreagowanie spadków, ale w dłuższym terminie nadal obowiązują sygnały sprzedaży.
W poniedziałek do grona gorących spółek należy Bakalland, którego kurs akcji zyskuje na wartości blisko 16 proc. Innova Phoenix i EMP Investments chcą kupić w wezwaniu 5.183.311 walorów, stanowiących 26,40 proc. akcji. W wyniku wezwania grupa ogłaszająca chce wejść w posiadanie wszystkich udziałów i wycofać spółkę z giełdy.
Blisko 9 proc. zyskuje rano Agroton. Kurs akcji obronił wsparcie tworzone przez dołki z kwietnia i maja tego roku. Potwierdzeniem krótkoterminowego sygnału kupna jest wyjście wskaźnika RSI ze strefy wyprzedania.
Ciekawie technicznie wygląda również rosnący dzisiaj o ponad 2 proc. PGNiG, który broni się w kwietniowo-majowej konsolidacji. W czwartek spółka opublikuje sprawozdanie finansowe za pierwsze półrocze.
Prowzrostowo wygląda również wykres GTC. Kurs akcji obronił wsparcie na poziomie marcowego dołka, przy czym wyrysował świecę młot z długim dolnym cieniem. Krótkoterminowy sygnał kupna wzmacnia wyjście RSI ze strefy wyprzedania.>> Zobacz listę gorących spółek na dzisiejszej sesji