Giełda rośnie na fali globalnego optymizmu, w grze Bakalland i PGNiG

Omawiane walory: , , , ,

Konflikty zbrojne i polityczne szkodzą rynkom akcji, ale poniedziałek inwestorzy w Europie mają chwilę przerwy od tych czynników. Wzrosty z początku tygodnia można tłumaczyć m.in. korzystną sytuacją techniczną na wykresach, która zachęca do przynajmniej krótkoterminowego odreagowania.

Konflikt na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz walka na sankcje ekonomiczne szkodzi rynkom akcji na Starym Kontynencie. Tym bardziej, że gospodarka europejska jest w słabej kondycji i bez czynników politycznych takich jak rosyjskie embargo. Na wycenę akcji oddziałuje jednak bardzo wiele czynników i trudno ocenić, czy omówione czynniki nie są już zdyskontowane. W takiej sytuacji o kierunku zmian indeksów może zdecydować analiza techniczna.

Mamy aktualnie do czynienia z sytuacją, kiedy światowe indeksy dotarły do ważnych wsparć. Dow Jones zatrzymał się na poziomie dołków z kwietnia i maja, S&P500 szczytu z kwietnia, DAX dołka z marca, CAC minimum z lutego. O tym, że są one respektowane przez inwestorów świadczą dynamiczne odbicia obserwowane już w piątek i w trakcie dzisiejszej sesji.

Dobrze radzi sobie również warszawska giełda, która korzysta z poprawy nastrojów na globalnych rynkach finansowych. Główne indeksy rodzimej giełdy zyskują na wartości 0,7-1,7 proc. Korzystne warunki techniczne dają nadzieję przynajmniej na krótkoterminowe odreagowanie spadków, ale w dłuższym terminie nadal obowiązują sygnały sprzedaży.

W poniedziałek do grona gorących spółek należy Bakalland, którego kurs akcji zyskuje na wartości blisko 16 proc. Innova Phoenix i EMP Investments chcą kupić w wezwaniu 5.183.311 walorów, stanowiących 26,40 proc. akcji. W wyniku wezwania grupa ogłaszająca chce wejść w posiadanie wszystkich udziałów i wycofać spółkę z giełdy.

Blisko 9 proc. zyskuje rano Agroton. Kurs akcji obronił wsparcie tworzone przez dołki z kwietnia i maja tego roku. Potwierdzeniem krótkoterminowego sygnału kupna jest wyjście wskaźnika RSI ze strefy wyprzedania.

Ciekawie technicznie wygląda również rosnący dzisiaj o ponad 2 proc. PGNiG, który broni się w kwietniowo-majowej konsolidacji. W czwartek spółka opublikuje sprawozdanie finansowe za pierwsze półrocze.

Prowzrostowo wygląda również wykres GTC. Kurs akcji obronił wsparcie na poziomie marcowego dołka, przy czym wyrysował świecę młot z długim dolnym cieniem. Krótkoterminowy sygnał kupna wzmacnia wyjście RSI ze strefy wyprzedania.>> Zobacz listę gorących spółek na dzisiejszej sesji

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agroton, bakalland, gtc, PGNiG, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG chce uwolnić się od kontraktu jamalskiego

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało rosyjskiemu koncernowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania tzw. kontraktu jamalskiego z września 1996 r. Umowa wygasa z końcem grudnia 2022 r.

 • WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

  WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Paradoks wzrostów po złych informacjach. W Warszawie odbija m.in. JSW i PGNiG

  Kurz po negatywnym wyroku TSUE opadł i dziś notowania 11 z 14 obecnych na GPW banków rosną. Jednak prawdziwy paradoks obserwujemy za oceanem, gdzie kolejne fatalne dane makro stały się pretekstem... do wzrostów cen akcji.

 • PGNiG wygrało z Gazpromem spór o gazociąg Opal

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc., podało Ministerstwo Energii.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR