Giełda rośnie na fali globalnego optymizmu, w grze Bakalland i PGNiG

Omawiane walory: , , , ,

Konflikty zbrojne i polityczne szkodzą rynkom akcji, ale poniedziałek inwestorzy w Europie mają chwilę przerwy od tych czynników. Wzrosty z początku tygodnia można tłumaczyć m.in. korzystną sytuacją techniczną na wykresach, która zachęca do przynajmniej krótkoterminowego odreagowania.

Konflikt na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz walka na sankcje ekonomiczne szkodzi rynkom akcji na Starym Kontynencie. Tym bardziej, że gospodarka europejska jest w słabej kondycji i bez czynników politycznych takich jak rosyjskie embargo. Na wycenę akcji oddziałuje jednak bardzo wiele czynników i trudno ocenić, czy omówione czynniki nie są już zdyskontowane. W takiej sytuacji o kierunku zmian indeksów może zdecydować analiza techniczna.

Mamy aktualnie do czynienia z sytuacją, kiedy światowe indeksy dotarły do ważnych wsparć. Dow Jones zatrzymał się na poziomie dołków z kwietnia i maja, S&P500 szczytu z kwietnia, DAX dołka z marca, CAC minimum z lutego. O tym, że są one respektowane przez inwestorów świadczą dynamiczne odbicia obserwowane już w piątek i w trakcie dzisiejszej sesji.

Dobrze radzi sobie również warszawska giełda, która korzysta z poprawy nastrojów na globalnych rynkach finansowych. Główne indeksy rodzimej giełdy zyskują na wartości 0,7-1,7 proc. Korzystne warunki techniczne dają nadzieję przynajmniej na krótkoterminowe odreagowanie spadków, ale w dłuższym terminie nadal obowiązują sygnały sprzedaży.

W poniedziałek do grona gorących spółek należy Bakalland, którego kurs akcji zyskuje na wartości blisko 16 proc. Innova Phoenix i EMP Investments chcą kupić w wezwaniu 5.183.311 walorów, stanowiących 26,40 proc. akcji. W wyniku wezwania grupa ogłaszająca chce wejść w posiadanie wszystkich udziałów i wycofać spółkę z giełdy.

Blisko 9 proc. zyskuje rano Agroton. Kurs akcji obronił wsparcie tworzone przez dołki z kwietnia i maja tego roku. Potwierdzeniem krótkoterminowego sygnału kupna jest wyjście wskaźnika RSI ze strefy wyprzedania.

Ciekawie technicznie wygląda również rosnący dzisiaj o ponad 2 proc. PGNiG, który broni się w kwietniowo-majowej konsolidacji. W czwartek spółka opublikuje sprawozdanie finansowe za pierwsze półrocze.

Prowzrostowo wygląda również wykres GTC. Kurs akcji obronił wsparcie na poziomie marcowego dołka, przy czym wyrysował świecę młot z długim dolnym cieniem. Krótkoterminowy sygnał kupna wzmacnia wyjście RSI ze strefy wyprzedania.>> Zobacz listę gorących spółek na dzisiejszej sesji

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agroton, bakalland, gtc, PGNiG, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PGNiG chce przejąć Tauron Ciepło do końca roku

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje sfinalizować transakcję przejęcia aktywów ciepłowniczych Tauron Ciepło do końca 2020 roku, poinformował prezes Jerzy Kwieciński.

 • Ministerstwo Klimatu i spółki energetyczne mają list ws. gospodarki wodorowej

  Ministerstwo Klimatu podpisało z 17 spółkami i organizacjami z branży energetycznej i transportowej, m.in. Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, PKN Orlen, Grupą Azoty, Grupą Lotos, Tauronem, JSW, Gaz-Systemem i PKP Energetyką "List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego".

 • mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

  Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNIG i kilka mniejszych spółek.

 • Gra o dowiezienie świetnych wyników, gorąco na CD Projekcie i LPP Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem przeciągania liny na głównych indeksach. Jest jednak spora szansa, że nastroje w drugiej części dnia się poprawią, a warszawskie indeksy wyjdą na plus. Przed nami ostatnie dni udanego kwartału, co oznacza, że zarządzający funduszami będą robić wszystko, by dowieźć wyniki do końca miesiąca.
 • PGNiG proponuje wypłatę 0,5 mld zł dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa będzie rekomendować akcjonariuszom wypłatę 520 mln zł z zysku netto za 2019 r. na dywidendę, co oznacza wypłatę w wysokości 9 groszy na akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR