Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego

Omawiane walory: , , , ,

Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i fatalne dane o produkcji przemysłowej w Polsce ściągają w dół indeksy WIG20 i WIG. Przed przeceną bronią się natomiast małe i średnie spółki. Po wynikach rosną banki Czarneckiego i Grupa Azoty.

play, jsw, ideabank, grupaazoty, pkpcargo, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa sesja przynosi wyraźny podział na spadające duże spółki i lepiej radzące sobie te mniejsze i średnie. O godzinie 12:18 indeks WIG20 spadał o 0,68 proc. do 1.614 pkt., ciągnąc za sobą reprezentujący szeroki rynek WIG, który cofał się o 0,32 proc. do 46.144 pkt. W tym samym czasie sWIG80 zyskiwał 0,29 proc. i testował poziom 12.166 pkt., a mWIG40 wspinał się do 3.274 pkt, rosnąc o 62 pkt.

Zielone indeksy mWIG40 i sWIG80 to spory sukces giełdowych byków w sytuacji, gdy na większości europejskich parkietów dominowały spadki (DAX -1,4 proc., CAC40 -1,0 proc., BUX -0,3 proc.), a napływające dane makroekonomiczne z Polski i Europy odbierały inwestorom nadzieję.

Cieniem na przyszłości, zadając cios niedawnym nadziejom na pozytywne skutki odmrożenia gospodarek i ich relatywnie szybki powrót do normalności, kładły się zarówno dane o produkcji przemysłowej w Polsce, jak i wstępne odczyty europejskich indeksów PMI za miesiąc maj.

Dane o produkcji były fatalne. W kwietniu produkcja przemysłowa w Polsce niespodziewanie zanurkowała aż o 24,6 proc. w relacji rocznej, po spadku o 2,3 proc. w marcu. Tąpnięcie nie tylko było silniejsze niż w szczycie kryzysu sprzed ponad dekady (-15,3 proc. r/r), ale też grubo ponad dwukrotnie większe niż oczekiwali analitycy (-10 proc. r/r).

To już kolejne tak mocno rozczarowujące dane makroekonomiczne. Wczoraj inwestorzy dowiedzieli się, że w kwietniu zatrudnienie w Polsce spadło o ponad 150 tys. osób, co przełożyło się na spadek jego dynamiki o 2,1 proc. r/r wobec prognozowanego spadku tylko o 0,5 proc. Dynamika wynagrodzeń w tym samym miesiącu wyhamowała do 1,9 proc. z 6,3 proc., podczas gdy rynek oczekiwał odczytu na poziomie 4,5 proc. rok do roku.

Jeżeli dodać do tego tąpnięcie nastrojów konsumenckich, to z dużym zaniepokojeniem należy oczekiwać na jutrzejsze dane o sprzedaży detalicznej. Zgodnie z prognozami spadała ona w kwietniu o 16,9 proc. r/r, po tym jak w marcu zaliczyła spadek o 7,1 proc. Jednak już teraz trzeba się oswoić z myślą, że spadła ona nawet o 25-30 proc. r/r. A tak głęboki spadek nie tylko będzie złą wróżbą dla danych o PKB w II kwartale, ale przede wszystkim będzie oznaczał, że konsumenci mocno chwycili się za portfele, co będzie złą wróżbą dla wszystkich spółek detalicznych notowanych na GPW.

Maj przyniósł odbicie indeksów PMI dla przemysłu i usług we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i strefie euro. Jednak pomimo, że w kilku przypadkach było on nawet silniejsze od prognoz, to odczyty znacznie poniżej 50 pkt., który oddziela rozwój od kurczenia się danego sektora, to wciąż są bardzo złe dane, które przekreślają szybki powrót do normalności.

W czwartkowe południe taniały akcje 15 z 20 spółek tworzących indeks WIG20. Najmocniej Play, którego notowania spadały o 4,9 proc. do 29,48 zł, wybijając się z konsolidacji dołem i przejściowo nurkując dziś już do 28,28 zł. To reakcja na sprzedaż 25 mln akcji tej spółki przez Kenbourne i Tollerton w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu, po cenie 28 zł za sztukę.

Liderem wzrostów było JSW. W oczekiwaniu na publikowane po sesji wyniki kwartalne notowania węglowej spółki wspinały się o 3,6 proc. do 14,39 zł. Szacuje się, że w I kwartale br. JSW miało 32 mln zł straty netto wobec 403 mln zł zysku rok wcześniej i wobec 55 mln zł straty w ostatnim kwartale 2019 roku. Zysk EBITRA w pierwszych trzech miesiącach roku ma spaść o 67,7 proc. rok do roku do 239 mln zł, a przychody do 1,99 mld zł z 2,49 mld zł.

Na szerokim rynku wyróżniają się banki Leszka Czarneckiego i Grupa Azoty. W obu wypadkach impulsem do wzrostów były raporty kwartalne.

Idea Bank wypracował w I kwartale 1,7 mln zł zysku netto wobec 83,1 mln zł straty rok wcześniej. Wynik odsetkowy poprawił się o 25 proc. w skali roku i ukształtował na poziomie 133,6 mln zł. Wynik z tytułu opłat i prowizji obniżył się o 47 proc. do 16,5 mln zł. Akcje Idea Banku drożeją o 11,7 proc. do 2,34 zł. W ślad za nim podążają Getin Noble Bank (+9,1 proc.) i Getin Holding (+8,1 proc.).

Akcje Grupy Azoty drożeją o 2,2 proc. do 30,55 zł, atakując już dziś 31,80 zł, czyli poziom oglądany ostatnio w pierwszych dniach stycznia. Spółce co prawda rekordów z ubiegłego roku nie udało się poprawić, ale za to z nawiązką udało się zrealizować oczekiwania rynkowych ekspertów. Zysk netto w I kwartale wyniósł 180,7 mln zł wobec 294,78 mln zł zysku rok wcześniej i konsensusu na poziomie 157 mln zł.

Podobnego szczęścia nie mają akcjonariusze PKP Cargo. Strata netto na poziomie 114,4 mln zł w I kwartale, 105,6 mln zł straty operacyjnej i spadek przychodów do 1,05 mld zł z 1,27 mld zł przed rokiem, wywołał spadki cen akcji. Tanieją one o 3,5 proc. do 11,50 zł.

W gronie „gorących spółek” wg skanera StockWatch.pl, oprócz wspomnianego wyżej Play, Idea Banku i Getinu, znalazły się jeszcze Canabis Polska (+44,8 proc.), Inventionmed (+15,8 proc.), Śląskie Kamienice (+12 proc.), Medcamp (-5,4 proc.), Global Cosmed (-4,9 proc.), Sanok (-3,6 proc.) i Mercator (-2,7 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, Ideabank, jsw, PKPCARGO, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR