StockWatch.pl

Giełdy otrząsają się z piątkowej przeceny, w grze Hawe i Quercus TFI

Omawiane walory: , , , , ,

Na koniec ubiegłego tygodnia przez europejskie parkiety przetoczyła się wysoka fala wyprzedaży, która dosięgła też warszawskie indeksy. W poniedziałek na GPW inwestorzy zaczęli sesję od kupowania przecenionych akcji i odrabiania piątkowych strat, a w tle wystartował sezon wyników za I kwartał 2015 roku.

Piątkowa sesja przyniosła mocne ochłodzenie nastrojów na giełdach akcji. W Warszawie inwestorzy też ruszyli do realizacji zysków. Pochodną słabego zachowania GPW była ostra wyprzedaż na zagranicznych giełdach. WIG20 spadł o 1,59 proc., mWIG40 o 0,78 proc., a sWIG80 oddał 0,36 proc. Ruch odbył się przy niepokojąco wysokich obrotach, których wartość przekroczyła 1 mld zł.

Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że skala przeceny na GPW była mniejsza niż na pozostałych parkietach Europie. Niemiecki DAX stracił aż 2,58 proc., węgierski BUX cofnął się o ponad 2,6 proc., a CAC40 o 1,55 proc. Najsilniej taniały akcje w Moskwie – indeks RTS spadł aż o 5,9 proc. i zszedł do 998,96 pkt. W poniedziałek na giełdzie we Frankfurcie o kilka procent tanieją akcje Borussii Dortmund do 3,48 euro. Powodem jest decyzja Juergena Kloppa o rezygnacji z funkcji trenera. Na akcjach niemieckiego klubu piłkarskiego można było świetnie zarobić w ubiegłym roku. W lipcu 2014 roku wycena akcji osiągnęła szczyt na poziomie nieco ponad 5 euro/sztuka. Od tego momentu na wykresie górą jest strona podażowa. Co ciekawe, początek trendu spadkowego zbiegł się w czasie z odejściem Roberta Lewandowskiego do Bayernu Monachium.

W poniedziałek główne warszawskie indeksy odrabiają straty. WIG20 rośnie o 0,8 proc., a małe i średnie spółki zyskują po ok. 0,2 proc. Podobnie sytuacja prezentuje się na zachodnioeuropejskich parkietach. Z istotnych odczytów makro warto odnotować krajowe dane o produkcji przemysłowej (prognoza +7,2 proc. r/r) oraz sprzedaży detalicznej (prognoza 1,5 proc. r/r). Obie informacje pojawią się o godzinie 14:00.

Ponad 6-proc. wzrostem wyróżnia się w poniedziałek rano kurs akcji Hawe. Według najnowszych doniesień, zarząd telekomu zawarł wstępne porozumienie w sprawie wykupu menadżerskiego pakietu 18.852.343 akcji Hawe (17,6 proc. kapitału zakładowego). Porozumienie zostało zawarte między członkami zarządu Pawłem Sobków i Pawłem Paluchowskim oraz Whitestone Capital (fundusz wspierający proces wykupu), a akcjonariuszem Hawe, Trinitybay Investments Limited. Zgodnie z umową, Trinitybay Investments ma wnieść akcje Hawe do spółki Brunstane z siedzibą na Cyprze, a następnie zbyć 100 proc. udziałów w Brunstane na rzecz członków zarządu Hawe i Whitestone Capital. W komunikacie dodano, że kwestia ostatecznej liczby akcji objętych transakcją jest przedmiotem dalszych rozmów.

O blisko 4 proc. drożeją akcje Kerdos Group. 20 kwietnia akcje spółki zadebiutują w trybie tzw. dual-listingu na frankfurckiej giełdzie. Kerdos to dawna Hygienika. Spółka obecnie skupia się na rozwoju sieci drogerii Dayli.

W poniedziałek o 2 proc. rośnie kurs akcji Izostalu, o 3,6 proc. Stalprofilu i o 5 proc. Ferrum. Trzy giełdowe spółki podpisały z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System umowę ramową na dostawę rur. Łączna wartość kontraktu to maksymalnie 1,84 mld zł netto. Izostal w roli lidera występuje w konsorcjum ze Stalprofilem, a Ferrum działa w konsorcjum z HW Pietrzak Holding. Umowa ma być realizowana na przestrzeni kolejnych czterech lat.

W poniedziałek oficjalnie wystartował sezon wyników za I kwartał 2015 roku. Jako pierwszy wyniki opublikował Macrologic (akcje zyskują ok 2 proc.). Wyniki spółki informatycznej w kanale ESPI pojawiły się dokładnie minutę po północy. Przed sesją rezultatami podzielił się też Quercus TFI. Giełdowy fundusz wykazał 19,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, 6,6 mln zł zysku operacyjnego oraz 5,6 mln zł zysku netto. Wyniki w ujęciu r/r wypadły słabo – były gorsze odpowiednio o 38 proc, 42 proc. i 42 proc. Rynkowi eksperci zwracają jednak uwagę na wysokie profity z success fee. W efekcie w pierwszych minutach poniedziałkowej sesji akcje Quercusa potaniały o kilka procent, a następnie wyszły nad kreskę i ok. godziny 11:20 drożeją o 0,6 proc.

– Słabe wyniki RZiS z nawiązką niweluje opłata zmienna za zarządzanie, która wyniosła 12,7 mln zł, czyli po odliczeniu podatku dochodowego (ale bez naliczenia bonusów) spółka mogłaby wykazać potencjalny łączny zysk w wysokości blisko 15,9 mln zł – success fee jest rozliczane na koniec IV kwartału. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

mapa_rynku

Mapa rynku – stan na godzinę 11:10

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ferrum, hawe, izostal, Kerdos, quercus, Stalprofi, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR