Giełdy otrząsają się z piątkowej przeceny, w grze Hawe i Quercus TFI

Omawiane walory: , , , , ,

Na koniec ubiegłego tygodnia przez europejskie parkiety przetoczyła się wysoka fala wyprzedaży, która dosięgła też warszawskie indeksy. W poniedziałek na GPW inwestorzy zaczęli sesję od kupowania przecenionych akcji i odrabiania piątkowych strat, a w tle wystartował sezon wyników za I kwartał 2015 roku.

Piątkowa sesja przyniosła mocne ochłodzenie nastrojów na giełdach akcji. W Warszawie inwestorzy też ruszyli do realizacji zysków. Pochodną słabego zachowania GPW była ostra wyprzedaż na zagranicznych giełdach. WIG20 spadł o 1,59 proc., mWIG40 o 0,78 proc., a sWIG80 oddał 0,36 proc. Ruch odbył się przy niepokojąco wysokich obrotach, których wartość przekroczyła 1 mld zł.

Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że skala przeceny na GPW była mniejsza niż na pozostałych parkietach Europie. Niemiecki DAX stracił aż 2,58 proc., węgierski BUX cofnął się o ponad 2,6 proc., a CAC40 o 1,55 proc. Najsilniej taniały akcje w Moskwie – indeks RTS spadł aż o 5,9 proc. i zszedł do 998,96 pkt. W poniedziałek na giełdzie we Frankfurcie o kilka procent tanieją akcje Borussii Dortmund do 3,48 euro. Powodem jest decyzja Juergena Kloppa o rezygnacji z funkcji trenera. Na akcjach niemieckiego klubu piłkarskiego można było świetnie zarobić w ubiegłym roku. W lipcu 2014 roku wycena akcji osiągnęła szczyt na poziomie nieco ponad 5 euro/sztuka. Od tego momentu na wykresie górą jest strona podażowa. Co ciekawe, początek trendu spadkowego zbiegł się w czasie z odejściem Roberta Lewandowskiego do Bayernu Monachium.

W poniedziałek główne warszawskie indeksy odrabiają straty. WIG20 rośnie o 0,8 proc., a małe i średnie spółki zyskują po ok. 0,2 proc. Podobnie sytuacja prezentuje się na zachodnioeuropejskich parkietach. Z istotnych odczytów makro warto odnotować krajowe dane o produkcji przemysłowej (prognoza +7,2 proc. r/r) oraz sprzedaży detalicznej (prognoza 1,5 proc. r/r). Obie informacje pojawią się o godzinie 14:00.

Ponad 6-proc. wzrostem wyróżnia się w poniedziałek rano kurs akcji Hawe. Według najnowszych doniesień, zarząd telekomu zawarł wstępne porozumienie w sprawie wykupu menadżerskiego pakietu 18.852.343 akcji Hawe (17,6 proc. kapitału zakładowego). Porozumienie zostało zawarte między członkami zarządu Pawłem Sobków i Pawłem Paluchowskim oraz Whitestone Capital (fundusz wspierający proces wykupu), a akcjonariuszem Hawe, Trinitybay Investments Limited. Zgodnie z umową, Trinitybay Investments ma wnieść akcje Hawe do spółki Brunstane z siedzibą na Cyprze, a następnie zbyć 100 proc. udziałów w Brunstane na rzecz członków zarządu Hawe i Whitestone Capital. W komunikacie dodano, że kwestia ostatecznej liczby akcji objętych transakcją jest przedmiotem dalszych rozmów.

O blisko 4 proc. drożeją akcje Kerdos Group. 20 kwietnia akcje spółki zadebiutują w trybie tzw. dual-listingu na frankfurckiej giełdzie. Kerdos to dawna Hygienika. Spółka obecnie skupia się na rozwoju sieci drogerii Dayli.

W poniedziałek o 2 proc. rośnie kurs akcji Izostalu, o 3,6 proc. Stalprofilu i o 5 proc. Ferrum. Trzy giełdowe spółki podpisały z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System umowę ramową na dostawę rur. Łączna wartość kontraktu to maksymalnie 1,84 mld zł netto. Izostal w roli lidera występuje w konsorcjum ze Stalprofilem, a Ferrum działa w konsorcjum z HW Pietrzak Holding. Umowa ma być realizowana na przestrzeni kolejnych czterech lat.

W poniedziałek oficjalnie wystartował sezon wyników za I kwartał 2015 roku. Jako pierwszy wyniki opublikował Macrologic (akcje zyskują ok 2 proc.). Wyniki spółki informatycznej w kanale ESPI pojawiły się dokładnie minutę po północy. Przed sesją rezultatami podzielił się też Quercus TFI. Giełdowy fundusz wykazał 19,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, 6,6 mln zł zysku operacyjnego oraz 5,6 mln zł zysku netto. Wyniki w ujęciu r/r wypadły słabo – były gorsze odpowiednio o 38 proc, 42 proc. i 42 proc. Rynkowi eksperci zwracają jednak uwagę na wysokie profity z success fee. W efekcie w pierwszych minutach poniedziałkowej sesji akcje Quercusa potaniały o kilka procent, a następnie wyszły nad kreskę i ok. godziny 11:20 drożeją o 0,6 proc.

– Słabe wyniki RZiS z nawiązką niweluje opłata zmienna za zarządzanie, która wyniosła 12,7 mln zł, czyli po odliczeniu podatku dochodowego (ale bez naliczenia bonusów) spółka mogłaby wykazać potencjalny łączny zysk w wysokości blisko 15,9 mln zł – success fee jest rozliczane na koniec IV kwartału. – komentuje Sobiesław Kozłowski z Raiffeisen Brokers.

mapa_rynku

Mapa rynku – stan na godzinę 11:10

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ferrum, hawe, izostal, Kerdos, quercus, Stalprofi, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Quercus TFI i GetBack porozumiały się ws. spłaty obligacji

  QUERCUS TFI podpisał z GetBackiem umowę restrukturyzacyjną w zakresie spłat wierzytelności z obligacji o wartości nominalnej 80,5 mln zł, a wraz z należnościami ubocznymi 91,22 mln zł. Akcje giełdowego funduszu rosną dziś o ponad 8 proc.

 • PKO BP ciągnie WIG20 w górę, BoomBit i Polnord w odwrocie

  Końcówka tygodnia stoi pod znakiem wzrostów, ale tylko w segmencie dużych spółek. Giełdowe misie pozostają pod presją podaży. Dziś akcje Polnordu pogłębiają historyczne dołki, a BoomBit mocno traci po kolejnym kwartale na minusie.

 • Fala spadków na europejskich giełdach, czerwono na CD Projekcie i JSW

  W środę radość z oczekiwanych przyszłych obniżek stóp procentowych przez banki centralne ustąpiła miejsca obawom o eskalację wojny handlowej na linii USA-Chiny. Wyprzedażowa fala dotarła także do Warszawy, a WIG20 stracił dziś 0,6 proc.

 • 13 najhojniejszych propozycji dywidendowych marca

  Przymiarki do tegorocznego sezonu dywidendowego trwają w najlepsze. Tylko w marcu konkretne propozycje przedstawiło blisko 40 spółek z GPW, a kolejnych kilkanaście zasygnalizowało zamiar ogłoszenia rekomendacji w najbliższych tygodniach. Wśród nich jest aż 13, gdzie stopa dywidendy przekracza 5 proc.

 • Stalprofil zaproponuje 0,23 zł dywidendy na akcję za 2018 r.

  STALPROFIl rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 0,23 zł na jedną akcję z zysku za 2018 rok. Oznacza to przeznaczenie na dywidendę dla akcjonariuszy spółki kwoty 4.025.000 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR