Grupa Azoty: Zaraportowaliśmy dobre wyniki finansowe i operacyjne za rok 2020, mimo bardzo trudnych okoliczności makroekonomicznych

Omawiane walory:

Gościem piątkowego czatu inwestorskiego był Tomasz Hryniewicz, wiceprezes jednej z największych firm z branży nawozowo-chemicznej w Europie. Przedstawiciel Grupy Azoty na gorąco omówił najnowsze wyniki finansowe za 2020 rok, bieżącą sytuację na rynku i szczegóły dot. inwestycji w projekt Polimery Police. 

grupa,azoty,Hryniewicz

Tomasz Hryniewicz, wiceprezes zarządu w Grupie Azoty.

W całym 2020 r. Grupa Azoty odnotowała 311,62 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2020 r. wobec 372,86 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 555,76 mln zł wobec 612,82 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody Grupy Azoty wyniosły w 2020 roku 10,5 mld zł (11,3 mld zł w 2019 r.), a wynik EBITDA spadł o 7,2 proc. do 1,3 mld zł.

– Zarząd spółki dokłada wszelkich starań w celu budowy wartości dla akcjonariuszy, czego rezultatem są m.in. zaraportowane dobre wyniki finansowe i operacyjne za rok 2020, mimo bardzo trudnych okoliczności makroekonomicznych. Aktualnie w zaawansowanej fazie jest opracowanie aktualizacji strategii na lata 2021-2030. W ocenie zarządu, konsekwentnie podejmowane działania winny znaleźć odzwierciedlenie w wycenie akcji spółki – powiedział Tomasz Hryniewicz, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszył się projekt „Polimery Police”. Udział Grupy Azoty łącznie z Grupą Azoty ZChP w kapitale zakładowym GA Polyolefins wynosi 64,93 proc. Stan zaawansowania prac szacowany jest obecnie na ok. 55 proc. Jak zaznaczył wiceprezes Hryniewicz, Grupa Azoty wniosła już do projektu „Polimery Police” cały wymagany wkład w formie wpłat kapitału i pożyczek podporządkowanych i ma zabezpieczone źródła finansowania w zakresie ewentualnego finansowania dodatkowego o charakterze gwarancyjnym.

– Aktualnie nie są zakładane dodatkowe nakłady na realizację tej inwestycji, dlatego też zagadnienia związane z „Zielonym Ładem” będą priorytetowym kierunkiem nakładów inwestycyjnych Grupy w najbliższych okresach. Grupa planuje finansować wymagane działania zarówno z dostępnych środków własnych, jak również z dostępnych środków unijnych oraz krajowych przewidzianych na finansowanie transformacji energetycznej. Możliwa jest także realizacja projektów dotyczących Zielonego Ładu z udziałem innych partnerów biznesowych – powiedział Tomasz Hryniewicz.

Według Hryniewicza, poziom średniorocznej EBITDA generowanej przez Polimery Police będzie w dużej mierze zależny od poziomu efektywnego spreadu pomiędzy surowcem a produktem: propanem a polipropylenem, które są wyceniane comiesięcznie i zależą od warunków rynkowych. Prognozy zawarte w modelu finansowym spółki wskazują na solidne podstawy Projektu i pozwalają na generowanie istotnie dodatnich przepływów pieniężnych.

Wiceprezes liczy także, że następne lata będą „wolne” od rożnego rodzaju turbulencji rynkowych, które w znaczącym stopniu podniosło ryzyko prowadzenia biznesu zwłaszcza w segmentach B2B (Tworzywa, Melamina), które dość mocno odczuły okres pandemiczny.

Spółka poinformowała dziś, że pod koniec II kwartału zaprezentuje nową strategię. Jednym z istotnych elementów planu na lata 2021-2030 będą projekty wpisujące się w ideę Zielonego Ładu.

– Strategia Grupy Azoty na lata 2021-2030 jeszcze powstaje. Zmieści w sobie strategie segmentów biznesu i strategie funkcjonalne obszarów wsparcia. Wśród ważnych rozdziałów Strategii funkcjonalnych będzie również rozdział „Ludzie Azotów”, a w nim poruszymy rozwój kapitału ludzkiego, politykę personalną, ochronę danych osobowych – powiedział Tomasz Hryniewicz.

>> Zapis całego spotkania z Tomaszem Hryniewiczem, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty znajdziesz tutaj

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR