Haitong Bank podniósł ceny docelowe akcji trzech giełdowych telekomów

Omawiane walory: , ,

Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Bank w raporcie z 26 września zaktualizował rekomendacje dla Cyfrowego Polsatu, Play Communications i Orange Polska.

play,orange,cyfrowy,polsat,rekomendacje

Haitong Bank zaktualizował rekomendacje dla akcji Cyfrowego Polsatu, Play Communications i Orange Polska.

Haitong Bank podtrzymał rekomendację kupuj dla Cyfrowego Polsatu i podniósł cenę docelową akcji do 29 zł (z 26 zł). Jest to wynik bardziej optymistycznej prognozy ARPU i wzrostu bazy klientów. Dla Haitong Banku Cyfrowy Polsat wciąż pozostaje najciekawszą fundamentalnie spółką telekomunikacyjną, która może się pochwalić połączeniem przemyślanej strategii opartej o konwergencję, dobrą egzekucją tej strategii poprzez skuteczny marketing oraz silną generacją gotówki. Koniec wojny cenowej na rynku mobilnym powinien przyspieszyć i tak już rosnące ARPU spółki. Uruchomienie płatnych usług telewizyjnych IPTV i OTT rozszerza ofertę Cyfrowego Polsatu na rynku wielkomiejskim, na którym jego obecność była dotąd ograniczona. Umożliwia to również wzrost organiczny lub dosprzedaż usług (tzw. cross-sell) do obecnych klientów mobilnych. Posiadane przez Cyfrowy Polsat szerokie spektrum częstotliwości ogranicza ryzyko przeciążenia sieci.

– Analitycy Haitong Bank uważają, że skuteczne przeniesienie transferu danych z częstotliwości 800 MHz na 900 MHz zmniejsza prawdopodobieństwo, że Cyfrowy Polsat będzie ponownie ubiegał się o koncesję na częstotliwość po Sferii. To powinno być korzystne dla polityki dywidendowej, zgodnie z którą dywidenda na akcję w latach 2018-20 wynosi 0,93 zł. Atrakcyjny model biznesowy Cyfrowego Polsatu znajduje odzwierciedlenie w wyższych mnożnikach wyceny. Za pozytywny należy uznać fakt, że udział Polsatu w widowni w przedziale wiekowym 16-49 lat pozostaje bardzo stabilny i na koniec sierpnia 2019 r. wynosił ok. 24,4 proc. Z kolei udział spółki w rynku reklamy telewizyjnej w pierwszym półroczu 2019 r. wyniósł 27,6 proc. wobec 26,9 proc. w pierwszym półroczu 2018 – czytamy w raporcie.

>> Obligacyjne wyzwanie – omówienie sytuacji finansowej Play po IV kw. 2018 r.

Haitong Bank utrzymał rekomendację kupuj dla Play i podniósł cenę docelową akcji do 32,50 zł (z 26,60 zł) za sprawą podwyższenia prognozy EBITDA na lata 2019/20/21 o 7/4/3 proc. Powodem do zmiany prognozy była przede wszystkim aktualizacja szacunków dotyczących ARPU (roczny wzrost o 2 proc. wobec 1 proc. wcześniej), jako efekt ostatnich podwyżek taryf oraz zmiany podejścia telekomów bardziej w stronę wartości (ARPU) niż wolumenu (przyłącza netto). Pomimo pogarszającej się dynamiki przyłączy netto klientów, Play zdecydował się skopiować ruch Orange Polska i podwyższył ceny usług mobilnych, co było wyraźnym sygnałem, że era wojny cenowej na dobre się zakończyła i Play obecnie chce się skupić na wartości klienta (ARPU) niż na wolumenie i udziale rynkowym (przyłącza netto).

– Analitycy uważają takie podejście za dobre i budujące wartość firmy. Na mocno nasyconym rynku telekomunikacyjnym, łatwiej jest zwiększać przychody i zyski poprzez budowę ARPU niż poprzez zdobywanie nowych klientów. Tym bardziej, że ARPU w Polsce należy do jednych z najniższych w Europie i daje duży potencjał do wzrostu. Dodatkowo, brak wojny cenowej na rynku oznacza niższe nakłady marketingowe, a co za tym idzie niższe koszty. Haitong Bank oczekuje, że Play jest w stanie zrealizować prognozę na 2019 r. w jej górnym zakresie, co implikowałoby stopę wolnych przepływów pieniężnych (FCF Yield) na poziomie 12,1/12,9 proc. w 2019/20 oraz EV/EBITDA 5.6-5.5x, co implikuje 15-14 proc. dyskonto w stosunku do wskaźników mobilnych telekomów – uważa Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku.

Haitong Bank podtrzymał rekomendację neutralnie dla Orange Polska, ale podniósł cenę docelową akcji do 5,40 zł (z 5,10 zł). Dalsza obniżka kosztów, odbicie w mobilnym ARPU i odzyskanie udziału w rynku telefonii stacjonarnej poprzez FTTx to kluczowe elementy długoterminowej odbudowy Orange Polska. Spółka bardzo sprawnie obniża koszty i stanowi to, jak dotąd, główny element stabilizacji EBITDA. Poza tym, w maju 2019 r. podniosła ceny usług mobilnych, co zachęciło konkurentów do zrobienia tego samego. Możliwe, że mobilne ARPU spółki będzie stopniowo rosło z obecnych bardzo niskich poziomów. Analitycy Haitong Bank obawiają się, że liczba przyłączeń netto FTTx może wkrótce wyhamować za sprawą coraz popularniejszych ofert konwergentnych, które pojawiają się na rynku.

– Przepływy pieniężne (FCF) Orange Polska na 2019 r. zostały w widoczny sposób podwyższone przez sprzedaż nieruchomości, która zaciemnia obraz generacji gotówki z czystego biznesu telekomunikacyjnego. Ten z kolei, cały czas nie wygląda imponująco: wolne przepływy gotówkowe skorygowane o sprzedaż nieruchomości, przejęcia, a także sprzedaż należności handlowych oscyluje w okolicach zera. Wynika to po części z podwyższonych wydatków kapitałowych (Capex) związanych z rozbudową sieci światłowodowej (FTTx). W najbliższych latach wzrost EBITDA może spowolnić za sprawą nieuniknionego wzrostu kosztów operacyjnych, takich jak płace, koszty energii czy usługi zewnętrzne. Orange Polska, z największym zatrudnieniem i najszerszą siecią stacjonarną i komórkową, jest najbardziej narażona na to ryzyko spośród wszystkich telekomów –  czytamy w raporcie.

Raport na temat Cyfrowego Polsatu, Play Communications i Orange Polska powstał 26 września 2019 r. Autorem opracowania jest Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, orangepl, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Niewielkie wzrosty GPW ze znakiem zapytania, Polnord wybija się z konsolidacji

  Podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami wpisało się w lepsze nastroje na giełdach, pomagając dziś rosnąć warszawskiej giełdzie, ale zgodnie z oczekiwaniami nie wywołało euforii. Teraz rynki akcji będą potrzebowały nowych impulsów. Będą nimi wyniki spółek i dane makroekonomiczne.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • Asseco dało kopa mWIG40, rekordowo drogi CD Projekt

  Ogłoszone przez Cyfrowy Polsat wezwanie na akcje Asseco Poland to zdecydowanie temat dnia na giełdzie w Warszawie, spychając na drugi plan rynki globalne i dane z polskiej gospodarki.

 • Cyfrowy Polsat zacieśnia współpracę z Asseco Poland. Solorz kupi 21,95 proc. akcji informatycznej spółki

  Cyfrowy Polsat ogłosił zamiar nabycia do 21,95 proc. akcji Asseco Poland za 65 zł za jedną akcję. Spółki nie planują połączenia i mają nadal działać autonomicznie, mają natomiast stworzyć bogatą ofertę zaawansowanych usług telekomunikacyjnych i informatycznych. Po pierwszej godzinie handlu kurs Acceco reaguje wzrostem o 11 proc., a Polsatu spadkiem o 5 proc.

 • Święta na parkiecie, w grze koncerny energetyczne, Orange i Polnord

  We wtorek indeks WIG20 kontynuuje odbicie, podczas gdy małe i średnie spółki tanieją. W centrum uwagi znalazły się m.in. koncerny energetyczne, Orange i kilka mniejszych spółek. Generalnie jednak handel na GPW z każdym dniem staje się coraz bardziej świąteczny.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR