Haitong Bank wycenił jedną akcję PKN Orlen na 130,80 zł

Omawiane walory:

Haitong Bank wznowił wydawanie rekomendacji dla płockiego koncernu od zalecenia kupuj i ceny docelowej 130,80 zł za akcję. W piątek akcje Orlenu na GPW są wyceniane na 116,75 zł.

Notowania PKN Orlen mają za sobą imponujący rajd. Od początku stycznia akcje spółki paliwowej podrożały o 38 proc., a w skali roku aż o 74 proc. Mimo to, zdaniem analityka Haitong Banku, Orlen nie jest jeszcze przewartościowany i dostrzega potencjał do dalszego umiarkowanego wzrostu kursu akcji.

– Wzrost wartości rynkowej spółki jest uzasadniony oddziaływaniem czynników o charakterze cyklicznym i strukturalnym. Bazując na prognozach Haitong Banku na 2017 rok, aktualne mnożniki rynkowe PKN Orlen wynoszą 8,7x zysk netto i 5,3x skorygowana EBITDA LIFO. – uważa Szymon Ożóg, analityk sektora oil & gas, Haitong Bank.

>> Czy warto inwestować w złoto w 2017 roku? Zobacz analizy i oczekiwania >>>

Czynniki ekonomiczne o charakterze cyklicznym

Pomimo licznych obaw, zarówno marże rafineryjne, jak i petrochemiczne utrzymują się na stabilnym poziomie. Dzięki dynamicznemu wzrostowi gospodarczemu na całym świecie, popyt na surowce, takie jak paliwa lub tworzywa sztuczne, jest wyższy od oczekiwań rynkowych. Strona podażowa reaguje powoli (pod względem inwestycji w nowe moce wytwórcze), a liczne przerwy w produkcji związane z pracami konserwatorskimi sprawiają, że rynek jest płytki. Oczywiście, zdaniem analityków, ten trend odwróci się w pewnym momencie i marże zaczną spadać. Jednak PKN Orlen inwestuje w zwiększenie wydajności i efektywności swoich instalacji, co pomoże mu w przyszłości utrzymać rentowność. Elektrociepłownie gazowe w Płocku i Włocławku zostaną uruchomione w tym roku, a instalacje do metatezy i polietylenu (PE3) zostaną oddane do użytku w przyszłym roku.

Fenomenalny wzrost polskiego rynku paliwowego

Rozmiar polskiego rynku oleju napędowego (przynajmniej w ujęciu oficjalnym) zwiększył się strukturalnie o około 20 proc. za sprawą wyeliminowania tzw. szarej strefy w 2016 r. Ponadto, dynamiczny wzrost gospodarczy napędzany przez konsumpcję jeszcze bardziej wspomaga rynki paliwowe w Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególnie w Polsce. Ten niewiarygodny wzrost wartości i pojemności oficjalnego rynku paliw sprzyja poprawie rentowności PKN Orlen. Wynika to z faktu zwiększenia premii lądowej w segmencie paliwowym, możliwości maksymalizacji wolumenu produkcji oraz pełniejszego wykorzystania efektu dźwigni operacyjnej. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom PKN Orlen

Segment detaliczny – koło zamachowe rozwoju grupy

PKN Orlen, z ponad 2,7 tys. stacji, ma największą sieć w Polsce (udział w rynku 35 proc.) i jest ważnym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej (18-proc. udział w rynku czeskim). Gotówkowy zysk EBITDA z segmentu detalicznego wzrosło w ciągu ostatnich trzech lat o 43 proc., osiągając jedną czwartą skorygowanego zysku EBITDA grupy w 2016 r. Analityk Haitong Bank uważa, że segment detaliczny ma wysoki potencjał do dalszego wzrostu, zarówno w zakresie sprzedaży paliwowej jak i poza-paliowej. Zdaniem Szymona Ożoga, biznes detalicznej dystrybucji paliwa przechodzi zasadniczą zmianę na całym świecie, odchodząc od tradycyjnego modelu stacji benzynowych na rzecz placówek sklepowo-gastronomicznych. PKN Orlen także skorzysta na tym trendzie.

Źródło: Haitong Bank

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR