Indeksy nieśmiało odrabiają straty, w grze Midas i spółki ukraińskie

Mimo szeregu niekorzystnych przesłanek, początek poniedziałkowej sesji na GPW przyniósł niewielkie wzrosty indeksów. Mankamentem pozostają obroty, bo póki co nie widać wzmożonej ochoty do kupowania akcji, a to z kolei rodzi pytanie o skuteczność próby odbicia.

Indeks WIG20 próbuje wrócić powyżej 2.400 pkt., czyli poziomu na którym zakończył ostatnią sesję minionego tygodnia. Jak na razie jednak wydaje się, że jest to bardziej efekt „odpuszczenia” przez stronę podażową niż wstąpienia nowych sił w graczy kupujących akcje największych spółek. Widać to po spadku obrotów. Rynek do góry ciągną większe spółki surowcowe.

Na sporych minusach rozpoczęły dzień rynki zachodnioeuropejskie w reakcji na bardzo słabą końcówkę piątkowej sesji w USA. Indeksy na Wall Street finiszowały na dziennych minimach. To już trzeci kolejny spadkowy tydzień za oceanem. Jednak po słabym otarciu poniedziałkowego handlu we Frankfurcie, Londynie i Paryżu kolejne minuty przynoszą lekką poprawę nastrojów. W poniedziałkowym kalendarzu nie ma publikacji istotnych danych makro, a te ostatnio częściej psuły humory.

Wydaje się prawdopodobne, że pierwsza sesja nowego tygodnia w Warszawie może przebiegać pod dyktando czynników technicznych. WIG dotarł do krótkoterminowej linii trendu spadkowego, która przynajmniej chwilowo powstrzymała przecenę, a indeks zyskuje rano 0,2 proc.

Analiza_techniczna_wig1310

>> Dużo się dzieje też na rynkach surowcowych, gdzie m.in. ropa WTI schodzi ponownie poniżej 85 USD >> Rozłam w OPEC – raport surowcowy

Gorzej zachowuje się indeks firm średniej wielkości tracący ok. 0,3 proc. Pod prąd idą notowania Midasa, którego walory drożeją około 2 proc. Najwidoczniej inwestorzy liczą, że w ogłoszonym właśnie przetargu na częstotliwości LTE ceny będą wyższe niż poprzednim razem. Warto pamiętać, że w ubiegłorocznym przetargu najwyższa oferta za 5 MHz cennego pasma opiewała na 242 mln zł. Windowanie cen to dobra wiadomość dla Midasa, który posiada na częstotliwości 1800 MHz ciągłe pasmo o szerokości 20 MHz. Wartość bilansowa tego pasma w księgach Midasa jeszcze rok temu opiewała na 244 mln zł, co dawało za każde 5 MHz około 61 mln zł. Nowe rekordy cenowe pozwolą pozytywnie spojrzeć na wartość bilansową posiadanych pasm w księgach. Organizatorem przetargu jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.>> Zobacz jak poprzednim razem rynek zareagował na wyniki przetargu na częstotliwości LTE

O 1,5 proc. drożeją akcje Echo Investment kontynuujące piątkową zwyżkę po rekomendacji od DM PKO BP. Broker widzi 20-proc. potencjał wzrostowy, jedną akcję wyceniając na 7,30 zł.>> Czytaj więcej

Wśród dużych na uwagę zasługuje słabe zachowanie LPP (-1,3 proc.). Analitycy Trigon DM przypominają, że 15 października udział odzieżowej spółki w indeksie FTSE EM wzrośnie o 37 proc. Ma to związek ze zmianami w akcjonariacie skutkującymi wzrostem free-floatu z 51 proc. do 70 proc. Biuro oczekuje wówczas około 100 mln zł dodatkowego popytu na akcje spółki.

Około 1 proc. drożeją walory Lenteksu, który podwyższył prognozę zysku netto w 2014 r. do 17 mln zł z 15,05 mln zł poprzednio. Prognoza EBITDA została podwyższona do 27,2 mln zł z 25,2 mln zł wcześniej. Nieco mocniej, w tempie około 5 proc., spekulacyjnie drożeją kursy kilku spółek ukraińskich – IMC, KSG Agro, Agroton, Milkiland – po tym jak prezydent Rosji nakazał wycofanie 17,6 tys. żołnierzy spod granicy z Ukrainą.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agroton, echo, imcompany, ksgagro, lentex, lpp, midas, milkiland, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR