Indeksy nieśmiało odrabiają straty, w grze Midas i spółki ukraińskie

Mimo szeregu niekorzystnych przesłanek, początek poniedziałkowej sesji na GPW przyniósł niewielkie wzrosty indeksów. Mankamentem pozostają obroty, bo póki co nie widać wzmożonej ochoty do kupowania akcji, a to z kolei rodzi pytanie o skuteczność próby odbicia.

Indeks WIG20 próbuje wrócić powyżej 2.400 pkt., czyli poziomu na którym zakończył ostatnią sesję minionego tygodnia. Jak na razie jednak wydaje się, że jest to bardziej efekt „odpuszczenia” przez stronę podażową niż wstąpienia nowych sił w graczy kupujących akcje największych spółek. Widać to po spadku obrotów. Rynek do góry ciągną większe spółki surowcowe.

Na sporych minusach rozpoczęły dzień rynki zachodnioeuropejskie w reakcji na bardzo słabą końcówkę piątkowej sesji w USA. Indeksy na Wall Street finiszowały na dziennych minimach. To już trzeci kolejny spadkowy tydzień za oceanem. Jednak po słabym otarciu poniedziałkowego handlu we Frankfurcie, Londynie i Paryżu kolejne minuty przynoszą lekką poprawę nastrojów. W poniedziałkowym kalendarzu nie ma publikacji istotnych danych makro, a te ostatnio częściej psuły humory.

Wydaje się prawdopodobne, że pierwsza sesja nowego tygodnia w Warszawie może przebiegać pod dyktando czynników technicznych. WIG dotarł do krótkoterminowej linii trendu spadkowego, która przynajmniej chwilowo powstrzymała przecenę, a indeks zyskuje rano 0,2 proc.

Analiza_techniczna_wig1310

>> Dużo się dzieje też na rynkach surowcowych, gdzie m.in. ropa WTI schodzi ponownie poniżej 85 USD >> Rozłam w OPEC – raport surowcowy

Gorzej zachowuje się indeks firm średniej wielkości tracący ok. 0,3 proc. Pod prąd idą notowania Midasa, którego walory drożeją około 2 proc. Najwidoczniej inwestorzy liczą, że w ogłoszonym właśnie przetargu na częstotliwości LTE ceny będą wyższe niż poprzednim razem. Warto pamiętać, że w ubiegłorocznym przetargu najwyższa oferta za 5 MHz cennego pasma opiewała na 242 mln zł. Windowanie cen to dobra wiadomość dla Midasa, który posiada na częstotliwości 1800 MHz ciągłe pasmo o szerokości 20 MHz. Wartość bilansowa tego pasma w księgach Midasa jeszcze rok temu opiewała na 244 mln zł, co dawało za każde 5 MHz około 61 mln zł. Nowe rekordy cenowe pozwolą pozytywnie spojrzeć na wartość bilansową posiadanych pasm w księgach. Organizatorem przetargu jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.>> Zobacz jak poprzednim razem rynek zareagował na wyniki przetargu na częstotliwości LTE

O 1,5 proc. drożeją akcje Echo Investment kontynuujące piątkową zwyżkę po rekomendacji od DM PKO BP. Broker widzi 20-proc. potencjał wzrostowy, jedną akcję wyceniając na 7,30 zł.>> Czytaj więcej

Wśród dużych na uwagę zasługuje słabe zachowanie LPP (-1,3 proc.). Analitycy Trigon DM przypominają, że 15 października udział odzieżowej spółki w indeksie FTSE EM wzrośnie o 37 proc. Ma to związek ze zmianami w akcjonariacie skutkującymi wzrostem free-floatu z 51 proc. do 70 proc. Biuro oczekuje wówczas około 100 mln zł dodatkowego popytu na akcje spółki.

Około 1 proc. drożeją walory Lenteksu, który podwyższył prognozę zysku netto w 2014 r. do 17 mln zł z 15,05 mln zł poprzednio. Prognoza EBITDA została podwyższona do 27,2 mln zł z 25,2 mln zł wcześniej. Nieco mocniej, w tempie około 5 proc., spekulacyjnie drożeją kursy kilku spółek ukraińskich – IMC, KSG Agro, Agroton, Milkiland – po tym jak prezydent Rosji nakazał wycofanie 17,6 tys. żołnierzy spod granicy z Ukrainą.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agroton, echo, imcompany, ksgagro, lentex, lpp, midas, milkiland, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Solidne odbicie na GPW, w centrum uwagi rekordy CD Projektu i PlayWay

  Strach przed epidemią koronawirusa nieco zelżał, a inwestorzy skupili się na innych tematach. Jednym z nich są najnowsze wyniki finansowe spółek. W centrum uwagi jest także branża gamingowa, gdzie padają nowe rekordy kapitalizacji.

 • LPP liczy się z ryzykiem opóźnień w dostawach z Chin

  Wiceprezes LPP, Przemysław Lutkiewicz poinformował, że istnieje ryzyko opóźnień w dostawach z Chin związane z epidemią koronawirusa. Spółka rozważa przeniesienie części produkcji do zakładów w Turcji, Bangladeszu czy Wietnamie.

 • Wing ogłosił wezwanie na Echo Investment

  Węgierska spółka działająca w sektorze nieruchomości ogłosiła wezwanie na 41,44 mln akcji ECHO Investment, uprawniających do wykonywania 10,04 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Oferowana cena to 4,65 zł za walor.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Echo Investment przekroczyło zakładane na 2019 r. cele sprzedaży mieszkań

  ECHO Investment zrealizowało zakładane cele na 2019 rok, sprzedając 1.357 mieszkań i przekazując klientom klucze do 1.263 lokali. W ostatnim kwartale spółka sprzedała 418 mieszkań i przekazała klientom 672, co pozwoliło na osiągnięcie o 38 proc. lepszego rocznego wyniku sprzedażowego niż w 2018 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR