StockWatch.pl

Inwestorzy patrzą na Fed. Dino Polska, Atal i Vivid Games w centrum uwagi

Omawiane walory: , , , ,

W środę lekko zaczerwieniło się na giełdzie w Warszawie. Dobre dane o produkcji przemysłowej w Polsce przegrały z gorszymi nastrojami w Europie. Ostatecznie jednak o wszystkim i tak rozstrzygnie posiedzenie Fed. W oczekiwaniu na nie uwaga inwestorów koncentruje się na akcjach m.in. spółek Dino Polska, Atal, Vivid Games, PHN i Unimot.

Źródło: ATTrader.pl

Wydarzeniem środy na rynkach finansowych jest posiedzenie amerykańskiego Fed-u. Jego wyniki inwestorzy poznają o godzinie 19:00 polskiego czasu, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella.

Zmiana stóp procentowych w USA nie jest wprawdzie oczekiwana (analitycy prognozują, że kolejna ich podwyżka będzie mieć miejsce najwcześniej jesienią), ale należy liczyć się z obniżeniem przez Fed prognoz wzrostu gospodarczego i inflacji na ten rok, jak również z lekką korektą w dół ścieżki przyszłych podwyżek stóp procentowych. Można oczekiwać, że Fed dostosuje się do oczekiwań rynkowych i zasugeruje tylko jedną podwyżkę stóp w 2019 roku. Jednocześnie utrzyma on swą, prezentowaną od początku roku, gołębią retorykę, wskazując na konieczność „cierpliwego” podejścia do polityki monetarnej.

Oczekiwane niższe prognozy PKB i inflacji, zapowiedź tylko jednej podwyżki stóp procentowych, jak również podtrzymanie dotychczasowej retoryki przez Fed, jakkolwiek w dużej mierze jest już zdyskontowane, to wciąż może wesprzeć nastroje na rynkach finansowych, przekładając się na wzrost apetytu na ryzyko. Gdyby szło to w parze z osłabieniem dolara, to skorzystać na tym mogłyby zwłaszcza giełdy krajów zaliczanych do emerging markets. W tym również GPW.

Pierwsze dwie godziny handlu na giełdzie w Warszawie upłynęły pod znakiem ograniczonych wahań indeksów. Aczkolwiek po „czerwonej stronie”. O godzinie 11:03 WIG20 miał wartość 2.347,81 pkt. (-0,19 proc.), WIG 60.699,31 pkt. (-0,15 proc.), mWIG40 4.262,57 pkt. (-0,02 proc.), a sWIG80 11.997,95 pkt. (bez zmian).

Ta ograniczona zmienność może sugerować czekanie właśnie na nowe impulsy z Fed. Szczególnie, że nastroje na większości europejskich parkietów są dużo gorsze niż w Warszawie. Dotyczy to zwłaszcza giełdy we Frankfurcie (DAX -1 proc.). Jednocześnie GPW zupełnie zignorowała opublikowane rano, bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej w Polsce. W lutym roczna dynamika produkcji nieoczekiwanie przyspieszyła do 6,9 proc. z 6,1 proc. miesiąc wcześniej, podczas gdy oczekiwano jej wyhamowania do 4,8 proc.

W oczekiwaniu na Fed przy ulicy Książęcej rozgrywane są tematy spółkowe. Jedną z bardziej „gorących spółek” jest Dino Polska. Jak akcje pną się w górę 4. kolejny dzień, poprawiając wczorajsze historyczne rekordy. Po dwóch godzinach notowań za jedną akcję trzeba zapłacić 124,30 zł, czyli o 3,15 proc. więcej niż we wtorek, gdy kurs podskoczył o 3,88 proc. Układ sił na wykresie dziennym sugeruje, że to jeszcze nie koniec wzrostów.

Wyniki kwartalne i zapowiedź wypłaty dywidendy winduje w górę kurs spółki Atal. Akcje tego dewelopera drożeją o 5,6 proc. do 39,60 zł, wybijając się tym samym górą z prawie 2-miesięcznej konsolidacji. W ostatnim kwartale 2018 roku zysk netto spółki wprawdzie spadł o 11,9 proc. w skali roku do 33,9 mln zł, a przychody obniżyły się o 19,4 proc. do 176,5 mln zł, ale były to jednak wyniki znacząco lepsze od prognoz. Zysk netto były wyższy aż o 56,1 proc. od oczekiwań, a przychody przewyższyły je o 27,5 proc. Spółka ma też za sobą udany cały rok. Jej zyski podskoczyły o 17,3 proc., a przychody o 21,9 proc. Zyskami Atal podzieli się z akcjonariuszami. Zarząd spółki rekomenduje przeznaczenie 182 mln zł z zysku na dywidendę. daje to około 4,7 zł dywidendy na jedną akcję, co przy aktualnym kursie oznacza stopę dywidendy na poziomie 11,9 proc.

Wyniki wspierają również notowania Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN). W 2018 roku zysk netto spółki wzrósł o 51,4 proc. do 47,7 mln zł, a przychody z najmu o 6,9 proc. do 160 mln zł. Przy okazji opublikowanego raportu inwestorzy dowiedzieli się również, że zapowiedziana we wrześniu ub.r. nowa strategia PHN „jest praktycznie gotowa i wkrótce zostanie opublikowana”. Akcje PHN drożeją o 4,1 proc. do 12,75 zł.

W gronie spółek najmocniej tracących na wartości znalazł się Unimot (-4,4 proc.) i Vivid Games (-9,4 proc.)

Unimot poinformował o utworzeniu odpisów na „utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych w spółce zależnej Blue Cold w kwocie 3,15 mln zł” i  odpisu na udziałach Blue Cold w wysokości 3,53 mln zł. To obniży skonsolidowane wyniki za 2018 rok o 3,72 mln zł. Unimot opublikuje jednostkowy i skonsolidowany raport za 2018 roku w dniu 29 marca.

Przecena Vivid Games, która w przypadku pokonania wsparcia na 1,91 zł (obecnie to 1,95 zł), może otworzyć drogę nawet do 1,25 zł, jest efektem postępującego przejadania posiadanej gotówki przez spółkę, przez co musiała ona sięgnąć po nowe jej zasoby. Tym razem wsparli ją członkowie zarządu, którzy sprzedali na rzecz inwestora instytucjonalnego akcje za około 2 mln zł, a pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na „rozwój portfolio oraz marketing i promocję nowych tytułów”.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Atal, dinopl, phn, UNIMOT, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 już trzeci dzień walczy o 2.200 pkt., gorąco na Work Service i The Farm 51

  Warszawska giełda nie wykorzystała luzowania polityki monetarnej przez ECB do wygenerowania mocniejszego ruchu do góry. To zły znak. Szczególnie, że WIG20 od trzech dni nie może wrócić ponad 2.200 pkt. Ryzyko spadków z godziny na godzinę rośnie.

 • Przychody Unimotu wzrosły wstępnie o blisko 50 r/r do 409 mln zł w sierpniu

  To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy UNIMOT chwali się 50-proc. skokiem przychodów. Według wstępnych danych, w sierpniu ich suma urosła do 408,9 mln zł w ujęciu jednostkowym. 

 • Koniec epoki Mario Draghiego

  O 13:45 Rada EBC, po raz ostatni pod przywództwem Mario Draghiego ogłosi swoją decyzję na temat dalszego kształtu polityki monetarnej w Europie. Oczekiwania stóp wskazują na cięcie stopy depozytowej o 10-20 pb, ale ważniejsze będzie to, czy ogłoszone zostaną dodatkowe, niestandardowe działania i jak zostanie skonstruowany „tiering”, czyli parasol ochronny, który ma sprawić, że pogłębienie negatywnych stóp procentowych nie okaże się kolejnym uderzeniem w sektor bankowy.

 • Miłe złego początki, w centrum uwagi KGHM, Dino Polska i Ursus

  Giełda w Warszawie rozpoczęła dzień od mocnych wzrostów, reagując na poprawę nastrojów na rynkach globalnych. Jednak z godziny na godzinę nastroje się pogarszają, a w południe z wzrostów nic już nie zostało.

 • DM mBanku podniósł cenę docelową Dino Polska o 1/3

  Biuro szybko wycofało się z poprzedniej negatywnej rekomendacji, ze względu na niedoszacowanie efektu skali w biznesie spółki. W najnowszym raporcie DM mBanku zaleca trzymanie akcji Dino Polska z ceną docelową podniesioną o 34 proc. do 149,20 zł za sztukę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR