KNF: Zmiany ceny przed rozpoczęciem zapisów w wezwaniu mogą być manipulacją

Omawiane walory:

Zmiany ceny, jakie dokonywane są przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów, kiedy akcjonariusze nie mają możliwości złożenia zapisu sprzedaży, mogą być oceniane jako manipulacja, podała Komisja Nadzoru Finansowego.

– Zmiany ceny jakie dokonywane są przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów, kiedy akcjonariusze nie mają możliwości złożenia zapisu sprzedaży, mogą być oceniane w świetle przepisów art. 12 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 596/2014, czyli potencjalnej manipulacji. W szczególności ocenie takiej podlegać będzie sytuacja, w której wzywający przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów wycofa się z wcześniejszych propozycji, weryfikując ofertę do niższych poziomów cenowych – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

To nawiązanie do licytacji na oferty między PKO Leasing a funduszem Pollen Street Capital Limited. Obie firmy chcą przejąć Prime Car Management. Fundusz Pollen Street Capital Limited w ubiegłym tygodniu ogłosił wezwanie oferując 20 zł za każdą akcję. Zapisy mają ruszyć dopiero 13 marca. Jednak w międzyczasie jego ofertę przebił najpierw Hitachi Capital Polska, który na dzień przed zakończeniem zapisów w swoim wezwaniu podniósł cenę z 18,05 zł do 22,25 zł. Dzień później to samo zrobił PKO Leasing, podnosząc ofertę z 11,38 zł do do 23 zł. Ostatecznie obie firmy ogłosiły, że nie kupią akcji. Zapisy w wezwaniu ogłoszonym przez PKO Leasing zakończyły się dzisiaj. Jednak zanim to nastąpiło, Pollen Street Capital Limited podniósł ofertę z 20 do 23,25 zł.

Komisja podkreśliła, że cena, po jakiej oferowane jest odkupienie akcji przez wzywającego jest jednym z najistotniejszych elementów wezwania ocenianych przez inwestorów.

– W tym kontekście wszelkie zmiany w ofertach kierowanych w tym trybie do pozostałych akcjonariuszy, w szczególności zmiany ceny, powinny być dokonywane z pełną odpowiedzialnością za jakość obrotu giełdowego, na który zmiany te mają istotny wpływ – czytamy dalej.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę uczestników obrotu, że wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółek publicznych stanowią jedną z najbardziej cenotwórczych informacji dotyczących emitentów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT pcm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR