Kolejne 9 spółek z rozmachem kładzie dywidendę na stół

Miliardowa dywidenda okazała się ratunkiem dla wartości rynkowej Synthosu. W jego ślady idą kolejne spółki, które jak nigdy zamierzają dopieścić swoich akcjonariuszy. Chętnych jest coraz więcej - aby nie przegapić okazji, podsumowaliśmy dywidendowe deklaracje z ostatnich dni.

W ostatnich dniach królem polowania okazał się Syntohos. Chemiczna spółka zamierza wypłacić rekordową w swojej historii dywidendę. Na ten cel pójdzie miliard złotych, co daje 0,76 zł na akcję. Kurs Synthosu na wieść o podniesieniu stopy do 13 proc. mocno poszedł w górę. Dywidenda zasiliłaby konta inwestorów w dwóch transzach – pierwsza w wysokości 0,50 zł na akcję trafiłaby na rachunki 25 kwietnia, a pozostałe 0,26 zł dopiero 11 lipca. W ubiegłym roku spółka przeznaczyła dla akcjonariuszy 0,50 zł na akcję. Jednocześnie zarząd Synthosu przedstawił politykę dywidendową na kolejne lata. Według planu spółka chce regularnie dzielić się zyskiem, a zarząd będzie rekomendował możliwie najwyższą dywidendę, jeśli wskaźnik dług netto/EBITDA będzie znajdował się poniżej 1. >> Euforia na Synthosie po zapowiedzi miliardowej dywidendy.

Zyskami zamierzają podzielić się także banki. W piątek pojawiła się propozycja zarządu BZ WBK, który zarekomenduje wypłatę 7,60 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok. Na ten cel trafi łącznie 710,9 mln zł. Ubiegłoroczny zysk netto grupy BZ WBK wyniósł 1,43 mld zł. Rok wcześniej bank przeznaczył na dywidendę 584,6 mln zł, co dało 8 zł na akcję. Proponowanym dniem dywidendy jest 2 maja 2013 r., a wypłata ma nastąpić 17 maja. Interesującą propozycję dla swoich akcjonariuszy ma także BRE Bank. Zarząd w ramach dywidendy chce wypłacić 421,4 mln zł. Na jedną akcję przypadałoby 10 zł, a proponowanym dniem dywidendy jest 15 maja. >> Sprawdź BZ WBK od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

W tym tygodniu z dużych spółek deklarację złożyło także Asseco Poland. Prezes informatycznej spółki zapowiedział, że na ten cel trafi około 200 mln zł, co oznacza wypłatę w wysokości 2,40 zł na jedną akcję (stopa 5,5 proc.). Asseco Poland z zysku za 2011 r. wypłaciło w formie dywidendy 169,9 mln zł, czyli 2,19 zł na akcję. Natomiast z zysku za 2010 rok było to 1,80 zł.

Także mniejsze spółki nie zamierzają być gorsze na dywidendowym polu. Aktywne w tym względzie są firmy z grupy Asseco. W tym tygodniu rada Asseco South Eastern Europe pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu w sprawie rekomendacji wypłaty dywidendy w wysokości 0,81 zł (stopa 7,3 proc.). Natomiast władze Asseco Business Solutions będą rekomendowały 0,79 zł na akcję z walor za 2012 rok (stopa 7,2 proc.). Z kolei propozycja Asseco Central Europe to 0,19 euro na akcję. Z zysku za 2011 rok spółka wypłaciła 0,66 euro dywidendy na akcję.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Wstępne deklaracje padły także ze strony ATM i Radpolu. Pierwsza ze spółek, pomimo realizowanego obecnie programu inwestycyjnego związanego z rozbudową infrastruktury centrów danych, rozważa taką ewentualność. W ubiegłym roku zysk netto z działalności kontynuowanej ATM wyniósł 15,1 mln zł. Natomiast zarząd Radpolu ocenia, że biorąc pod uwagę plany inwestycyjne i akwizycyjne grupy, dywidenda za 2012 r. powinna być zbliżona do tej, którą spółka miała za rok 2010, czyli 0,18 zł na akcję. Z zysku za 2011 r. Radpol wypłacił rekordową dywidendę – 12,1 mln zł, czyli 0,47 zł na akcję.

Ostatnia ciekawa zapowiedź padła ze strony Fortuna Entertainment Group. Z raportu rocznego wynika, że na dywidendę pójdzie 100 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2012 rok. Ponadto rozważana jest możliwość wypłaty dywidendy z zysków niepodzielonych z poprzednich lat. W 2012 roku grupa wypracowała zysk netto z działalności kontynuowanej w wysokości 12,3 mln euro, o 7,5 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

>> Na koniec każdego tygodnia zbieramy najciekawsze propozycje spółek dotyczące wypłat dywidend:

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ASSECOBS, assecopol, ASSECOSEE, atm, bre, bzwbk, fortuna, radpol, synthos)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR