LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

Omawiane walory: , ,

Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.

lpp, kghm, play, komentarz, akcje

Źródło: ATTrader.pl

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od wzrostów indeksów na GPW. Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji, wsparte dodatkowo wczorajszą decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o odłożeniu w czasie nałożenia ceł na cześć artykułów z Chin, plus środowe wzrosty na Wall Street, rano ponownie wywindowały indeks WIG20 powyżej atakowanej wczoraj bariery 2.200 pkt. Po niespełna godzinie notowań rósł on o 0,77 proc., ciągnięty w górę przez mocne wzrosty akcji LPP i KGHM oraz równie silne odreagowanie na akcjach Play.

I póki co to było wszystko na co stać giełdowe byki. Obserwowane po godzinie 10:00 cofnięcie niemieckiego DAX-a, sprowokowało podobną realizację zysków w Warszawie. Indeksy WIG20 i WIG wróciły do poziomów z wczorajszego zamknięcia, a mWIG40 oddał część porannych wzrostów. O godzinie 11:27 WIG20 miał wartość 2.189 pkt. (+0,02 proc.), WIG 57.980 pkt. (+0,05 proc.), mWIG40 3.819 pkt. (+0,1 proc.), a sWIG80 11.561 pkt. (-0,19 proc.).

To przedpołudniowe cofnięcie indeksów łączyć można z wyczekiwaniem na główne wydarzenie dzisiejszego dnia, czyli posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ECB). To od jego wyników będzie zależało, czy GPW i inne europejskie parkiety zakończą dzień wzrostami, czy jednak na minusach. Co więcej, wyniki posiedzenia będą też miały wpływ na nastroje w kolejnych dniach. Dlatego nie dziwi, że po kilku dniach wzrostów w Warszawie inwestorzy realizują zyski.

Decyzja ECB zostanie opublikowana o godzinie 13:45, a trzy kwadranse później rozpocznie się konferencja prasowa prezesa banku centralnego po posiedzeniu. Tym samym na drugi, a nawet na trzeci plan, zejdą publikowane o 14:30 amerykańskie dane o inflacji CPI w sierpniu. Rynek oczekuje, że ECB obniży dziś stopę depozytową o 10 punktów bazowych do -0,50 proc., a także ponownie uruchomi program skupu aktywów (QE), zapowiadając ich zakupy o wartości 30 mld EUR. Jako, że w ostatnich dniach inwestorzy mieli nieco wątpliwości odnośnie programu QE, więc już spełnienie tych oczekiwań powinno przynieść uczucie ulgi, stając się impulsem do wzrostów na giełdach. Gdyby jednak rynkowe oczekiwania nie zostały spełnione, to reakcja giełd będzie odwrotna. Dotyczy to też GPW.

W pierwszej połowie czwartkowych notowań w indeksie WIG20 wyróżniają się 3 spółki: LPP, KGHM i Play.

Akcje LPP drożeją o 4,3 proc. do 7615 zł, wybijając się górą z konsolidacji, po publikacji wyników finansowych i zapowiedzi ws. dywidendy. W II kwartale spółka zarobiła netto 205,5 mln zł, zysk operacyjny wyniósł 352,2 mln zł, a przychody 2,21 mld zł. Zarząd spółki zapowiedział, że chce żeby dywidenda za 2019 roku była wyższa rok do roku. Odnosząc się natomiast do zapowiadanego przez rząd wzrostu płacy minimalnej zapowiedział, że spowoduje to wzrost kosztów wynagrodzeń i że spółka będzie inwestować w automatyzację.

Sytuacja na wykresie dziennym LPP, po tym jak w sierpniu spadki zostały zatrzymane na poziomie majowo-czerwcowych minimów, obecnie preferuje scenariusz wzrostowy. Jest duża szansa na powrót do maksimów z lipca (8.005 zł), a po ewentualnym przełamaniu tej bariery na ruch w kierunku 9.000 zł.

Notowania KGHM idą w górę o 3,5 proc. do 82,36 zł, kontynuując korektę wakacyjnych spadków. Ruch w górę napędza drożejąca miedź. Ceny tego surowca wybiły się dziś powyżej lokalnych maksimów z początku miesiąca i są najdroższe od 1 sierpnia. Sytuacja na wykresie miedzi, ale też obserwowane w ostatnich dniach pewne ocieplenie stosunków na linii Waszyngton-Pekin, sugerują dalszy wzrost cen miedzi, co powinno pozytywnie przekładać się na notowania KGHM-u.

Akcje Play drożeją o 3,1 proc. do 28 zł. Za tym wzrostem stoi zwykłe odreagowanie spadków, jakich kurs doświadczył w reakcji na sprzedaż 9 proc. akcji przez dwóch akcjonariuszy spółki. Na tę chwilę można sądzić, że korekta nie powinna wywindować notowań wyżej niż do 29 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, lpp, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR