Na GPW korekta z gorączką raportów w tle, w grze Paged i CD Projekt

Omawiane walory: , , , , , ,

We wtorek rano główne indeksy europejskich giełd dopadła ponad 1-proc. przecena. Mniejszą skalę spadków notuje warszawski parkiet, gdzie inwestorzy skupiają się na lekturze kolejnej porcji wyników. Emocje w najbliższych zapewni zbliżająca się fala kilkuset sprawozdań za I kwartał.

Liderem poniedziałkowej sesji na warszawskim parkiecie okazał się segment średnich spółek. mWIG40 na ostatniej prostej podskoczył o 0,4 proc. Wszystko dzięki mocnej postawie kursu akcji CD Projektu w ostatniej godzinie notowań. Walory producenta gier komputerowych podrożały o ponad 6 proc. po informacji, że w przedsprzedaży fani kupili już 1 mln kopii trzeciej części przygód Wiedźmina. We wtorek kurs akcji dokłada do wyniku ponad 3 proc. i ustanawia nowe historyczne szczyty. Premiera tytułu zaplanowana jest na 19 maja.

Wczorajsze spotkanie ministrów finansów Eurogrupy w sprawie Grecji według relacji uczestników przyniosło postęp, ale nie przełom. Sporną kwestią nadal pozostają reformy rynku pracy, w tym cięcie wynagrodzeń. Anteny z jednej strony zapewniają, że chcą pozostać w strefie euro, a z drugiej, że nie zamierzają godzić się na głębsze reformy i kolejne wyrzeczenia. Rynki w Europie z ulgą przyjęły informację, że Grecja terminowo spłaciła dużą płatność (750 mln euro) dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Grecki minister finansów przyznał, że Helladę od niewypłacalności dzielą zaledwie dwa tygodnie i zaapelował o jak najszybsze przyznanie kolejnej transzy wsparcia w wysokości 7,2 mld euro.>> Bieżące informacje i komentarze ekspertów na temat rynków zagranicznych znajdziesz w serwisie trading.stockwatch.pl

We wtorek z braku istotnych publikacji makroekonomicznych uwaga inwestorów koncentruje się na kolejnej porcji sprawozdań kwartalnych. Przed nami ostatnie dni sezonu wyników za I kwartał 2015 r. Do końca tego tygodnia na rynek trafi kilkaset raportów finansowych spółek z głównego parkietu oraz NewConnect. Kulminacja przypada na piątek (15 maja) – w sumie pojawi się 439 raportów.

Wśród dużych spółek wzrostem o 1,6 proc. wyróżnia się LPP. Gigant z branży odzieżowej zanotował stratę 37,3 mln zł netto, co okazało się wynikiem łagodniejszym od prognoz. Konsensus PAP zakładał 56,5 mln zł straty netto. Lepiej względem oczekiwań rynku wypadł rezultat na poziomie operacyjnym, gdzie spółka zanotowała 23,7 mln zł zysku. Rynek prognozował na poziomie EBIT stratę w wysokości 15 mln zł.

Nad kreską utrzymuje się także kurs akcji Pekao. Bank opublikował dobre wyniki za I kwartał. Zysk netto co prawda spadł r/r do 624,4 mln zł z 634,2 mln zł, ale o 4 proc. przebił prognozy rynku. We wtorek akcje banku zyskują 0,1 proc.

Wśród małych spółek ponad 5-proc. przeceną wyróżnia się Alumetal. Producent stopów aluminiowych w poniedziałek po sesji zaprezentował wyniki za I kwartał. Słabym punktem sprawozdania Alumetalu okazał się wynik netto. Spółka na czysto zarobiła 9,8 mln zł. Tymczasem konsensus PAP zakładał wynik o 1/4 wyższy, czyli 13,1 mln zł. Rezultat był też o 43 proc. słabszy w ujęciu r/r.

Miłą niespodziankę akcjonariuszom sprawił we wtorek rano Paged. Spółka przed sesją opublikowała sprawozdanie kwartalne, w którym wykazała 25,9 mln zł zysku netto. Rezultat okazał się o blisko 47 proc. lepszy od konsensusu rynkowego (17,6 mln zł) i o 68 proc. mocniejszy w ujęciu r/r. Rano akcje Pagedu drożeją o blisko 3,6 proc. i są najdroższe od połowy 2007 roku.

Wśród pozostałych spółek prezentujących wyniki na plusie jest kurs akcji Monnari (+0,58 proc.), Selvita (+4,05 proc.) oraz Procad (+12,5 proc.).>> Aktualną listę raportów za I kwartał znajdziesz tutaj

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, lpp, MONNARI, PAGED, Pekao, Procad, SELVITA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR