Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

Omawiane walory: , , , ,

Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

WIG20 kontynuując zeszłoroczną formę zamknął ostatecznie sesję ze spadkiem o 1,4 proc., osiągając przy tym obroty na poziomie 612 mln zł. Po wczorajszej zieleni nie zostało również śladu w drugiej i trzeciej linii spółek. W środę mWIG40 zaliczył spadek o 0,9 proc. a sWIG80 przecenił się 0,7 proc.

Wśród polskich blue chipów największy spadek odnotowano na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przez większość dnia nic nie wskazywało na to, że kurs spółki zamknie środową sesję ze spadkiem o 9,7 proc. Sytuacja diametralnie uległa zmianie w momencie publikacji komunikatu, w którym władze spółki poinformowały o umorzeniu znacznej części funduszu utworzonego w poprzednich latach w celach utrzymywania stabilizacji sytuacji płynnościowej oraz ograniczania ryzyka wpływu zmienności cen węgla. Mowa w tym przypadku o łącznej kwocie 700 mln zł (całkowita wartość aktywów funduszy inwestycyjnych zamkniętych posiadanych przez spółkę na koniec września 2019 r. to ponad 1,8 mld zł). Jak podano w komunikacie, środki z umorzeń zostaną wykorzystane na cele związane z bieżącą działalnością oraz realizację celów inwestycyjnych.

O ile skala zniżki JSW robi wrażenie, o tyle kontrybucja tej spółki do środowego spadku indeksu WIG20 nie była najwyższa. W tej niechlubnej statystyce na czele znalazły się akcje PZU, które zostały przecenione o 2,1 proc., natomiast na drugim miejscu znalazły się walory PKO BP ze zniżką o 1,1 proc. Chciałoby się powiedzieć, że niewiele brakowało, by środowa sesja zamknęła się z kompletem wszystkich spółek WIG20 notujących stratę. W ostatnich minutach rzutem na taśmę ponad kreskę udało się wyjść jedynie akcjom mBanku (+0,1 proc.) oraz Playa (+0,2 proc.).

Po grudniowym wystrzale polskiej inflacji, RPP pozostawiła zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja ta naturalnie nie jest żadnym zaskoczeniem, interesujące natomiast było to jak do wysokiej inflacji odniesie się podczas konferencji A. Glapiński. Prezes NBP zaznaczył, że przejściowy charakter wzrostu inflacji nie wspiera scenariusza podwyżek stóp. Na konferencji wyraźnie zaznaczono, że ewentualne zmiany w polityce pieniężnej miałyby swój realny skutek dopiero w 2021 r., dlatego też RPP musi zwracać uwagę na prognozy makroekonomiczne w kontekście przyszłego roku. Stanowisko to naturalnie sprowadziło się do znanej wcześniej konkluzji, zgodnie z którą stopy procentowe utrzymają się najprawdopodobniej na niezmienionym poziomie do końca kadencji prezesa A. Glapińskiego.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o., 8 stycznia 2020 r.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, mBank, pkobp, play, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • PGNiG i JSW podpisały umowę dot. współpracy przy programie Geo-Metan w kopalni Budryk

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały umowę o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego w ramach programu Geo-Metan. Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk, która należy do JSW.

 • Mocny początek roku na GPW, chiński wzrost JSW

  GPW z animuszem wkroczyła w rok 2020. Szczególnie duże spółki. Kursy akcji w górę ciągnie nie tylko noworoczny optymizm, ale też luzowanie polityki pieniężnej w Chinach i oczekiwanie na podpisanie umowy handlowej między Chinami a USA.

 • Czerwono na GPW, w WIG20 najmocniej tracą Lotos i JSW

  Pierwsza połowa środowej sesji na GPW upłynęła pod znakiem spadków. Inwestorzy sprzedawali m.in. akcje Lotosu, JSW i CI Games. Druga połowa notowań może przynieść poprawę nastrojów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR