Panika na rynkach po historycznej decyzji SNB, pikują akcje banków

Decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego o rezygnacji z obrony kursu franka przed spadkiem poniżej 1,20 wobec euro zaszokowała inwestorów na rynku walutowym i giełdach papierów wartościowych. Efekt – gwałtownie spadające kursy akcji giełdowych banków.

Pierwsze godziny czwartkowego handlu na giełdach europejskich przyniosły kontynuację obserwowanej w tym tygodniu huśtawki nastrojów. DAX i CAC40 zyskiwały po ponad 1 proc. odrabiając środowe straty. Nastroje poprawiły dobre wiadomościach z Chin oraz Indii, jak również wyniki kilku znanych spółek ze Starego Kontynentu.

Shanghai Composite poszedł w górę o 3,5 proc. po dużo lepszych od oczekiwań danych o akcji kredytowej banków. Rozbudza to nadzieje na kontynuację dotychczasowego tempa inwestycji w drugiej gospodarce świata przygaszone w środę pesymistycznymi prognozami Banku Światowego. Akcje największej pod względem kapitalizacji chińskiej spółki Petro China skoczyły o 8,7 proc., China Life Insurance zyskało 8 proc., a China Railway Construction zanotowało prawie 5,5-proc. zwyżkę.

Uspokajająco na europejskich inwestorów podziałało również obniżenie stóp procentowych w Indiach, co również powinno stymulować akcję kredytową i podtrzymanie dynamiki inwestycji. Chiny i Indie to najwięksi odbiorcy surowców energetycznych oraz metali. Mocno przeceniona dzień wcześniej miedź, w czwartek notuje odbicie. Zwyżce notowań europejskich indeksów pomagają też rodzime spółki. Beiersdorf, niemiecki producent kremu Nivea pochwalił się rocznymi przychodami wysokości 6,29 mld euro przekraczającymi o 40 mln euro prognozy analityków.

Przed południem jak grom z jasnego nieba spadła na inwestorów decyzja banku centralnego Szwajcarii o rezygnacji z obrony franka. W ciągu paru minut szwajcarski pieniądz umocnił się o ponad 20 proc. wobec wspólnej europejskiej waluty! O ile przed decyzją za franka płacono 3,50 zł, o tyle kilka minut później już 5,42 zł, by jednak szybko cofnąć się w okolice 4,20 zł. To i tak jednak oznacza 20-proc. umocnienie franka. Ruch był tak dynamiczny, ze handel przerwano. Dopiero o godzinie 12:11 Narodowy Bank Polski ustalił cenę franka na 4,16 zł. Na wydarzenia błyskawicznie zareagowali posiadacze akcji banków, które kiedyś udzielały kredytów w CHF. Najmocniej ucierpiał Getin Noble Bank doświadczając przeszło 15-proc. przeceny. Millennium i BPH tracą po około 9 proc., a najwięksi – PKO BP i Pekao zniżkują w granicach 3-6 proc.>> Zobacz także: 5 złotych nie, ale powyżej 4 już tak

wykres_banki

W południe WIG20 jest na 2,3-proc. minusie, do którego dokłada się również negatywny bohater poprzedniej sesji w Warszawie – KGHM. Kurs miedziowego kombinatu narusza okrągłą barierę 100 zł, co może wywołać kolejną falę wyprzedaży. Obroty są mniejsze niż wczoraj o tej porze, ale przeszło 100-mln wartość handlu po trzech godzinach i tak robi wrażenie. Prezes Herbert Wirth przyznał bez ogródek, że 2015 r. będzie dla spółki trudny.

Nie przemija utrzymująca się od początku tygodnia moda na akcje mniejszych spółek odzieżowych. Do Solara (+7,5 proc.) znajdującego się od kilku dni w centrum uwagi spekulantów dołączają Prima Moda i Redan. Ten ostatni pochwalił się 11-proc. wzrostem skonsolidowanych przychodów w grudniu r/r, co przełożyło się na kilkuprocentową zwyżkę notowań.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bankbph, bzwbk, getin, Getinoble, kghm, mBank, Millennium, Pekao, pkobp, redan, solar, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • W drugiej połowie dnia WIG20 może spróbować odrobić straty

  Od spadków indeksów rozpoczęła się środowa sesja na GPW, co wpisywało się w podobne zachowanie dużej grupy europejskich parkietów. Druga połowa dnia może jednak przynieść poprawę nastrojów, wspieraną m.in. oczekiwaniem na podpisanie przez USA i Chiny umowy handlowej.

 • Urząd antymonopolowy wydał zgodę na sprzedaż Idea Bank na Ukrainie

  GETINg Holding ma zgodę ukraińskiego organu antymonopolowego na sprzedaż 100 proc. akcji Idea Bank na Ukrainie na rzecz Dragon Capital Investments Limited z siedzibą w Nikozji.

 • Zielono na GPW: Medicalghoritmics, Bioton, Wikana i banki Czarneckiego mocno w górę, CCC nadal spada

  Ostatnie rekordy amerykańskich indeksów, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami oraz start sezonu na Wall Street, wspiera nastroje na GPW. Pomagają informacje ze spółek. Mocno drożeją akcje m.in. Medicalalghoritmisc, Biotonu, Wikany i banków z portfela Leszka Czarneckiego. Nadal w odwrocie jest natomiast CCC.

 • Alior Bank: Z bankowości internetowej korzysta 70 proc. Polaków, 45 proc. używa aplikacji mobilnej

  Z bankowości internetowej korzysta 70 proc. Polaków, natomiast 45 proc. używa aplikacji mobilnej, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ALIOR Banku. Podstawowymi operacjami wykonywanymi przez ankietowanych w kanałach mobilnych jest sprawdzenie stanu rachunku (95 proc.) oraz realizacja przelewów (91 proc.). Czterech na dziesięciu użytkowników aplikacji bankowej kupuje za jej pomocą bilet komunikacji miejskiej, a co piąty opłaca miejsce parkingowe. Natomiast więcej niż co dziesiąty składa przez telefon wniosek o pożyczkę.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR