Panika na rynkach po historycznej decyzji SNB, pikują akcje banków

Decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego o rezygnacji z obrony kursu franka przed spadkiem poniżej 1,20 wobec euro zaszokowała inwestorów na rynku walutowym i giełdach papierów wartościowych. Efekt – gwałtownie spadające kursy akcji giełdowych banków.

Pierwsze godziny czwartkowego handlu na giełdach europejskich przyniosły kontynuację obserwowanej w tym tygodniu huśtawki nastrojów. DAX i CAC40 zyskiwały po ponad 1 proc. odrabiając środowe straty. Nastroje poprawiły dobre wiadomościach z Chin oraz Indii, jak również wyniki kilku znanych spółek ze Starego Kontynentu.

Shanghai Composite poszedł w górę o 3,5 proc. po dużo lepszych od oczekiwań danych o akcji kredytowej banków. Rozbudza to nadzieje na kontynuację dotychczasowego tempa inwestycji w drugiej gospodarce świata przygaszone w środę pesymistycznymi prognozami Banku Światowego. Akcje największej pod względem kapitalizacji chińskiej spółki Petro China skoczyły o 8,7 proc., China Life Insurance zyskało 8 proc., a China Railway Construction zanotowało prawie 5,5-proc. zwyżkę.

Uspokajająco na europejskich inwestorów podziałało również obniżenie stóp procentowych w Indiach, co również powinno stymulować akcję kredytową i podtrzymanie dynamiki inwestycji. Chiny i Indie to najwięksi odbiorcy surowców energetycznych oraz metali. Mocno przeceniona dzień wcześniej miedź, w czwartek notuje odbicie. Zwyżce notowań europejskich indeksów pomagają też rodzime spółki. Beiersdorf, niemiecki producent kremu Nivea pochwalił się rocznymi przychodami wysokości 6,29 mld euro przekraczającymi o 40 mln euro prognozy analityków.

Przed południem jak grom z jasnego nieba spadła na inwestorów decyzja banku centralnego Szwajcarii o rezygnacji z obrony franka. W ciągu paru minut szwajcarski pieniądz umocnił się o ponad 20 proc. wobec wspólnej europejskiej waluty! O ile przed decyzją za franka płacono 3,50 zł, o tyle kilka minut później już 5,42 zł, by jednak szybko cofnąć się w okolice 4,20 zł. To i tak jednak oznacza 20-proc. umocnienie franka. Ruch był tak dynamiczny, ze handel przerwano. Dopiero o godzinie 12:11 Narodowy Bank Polski ustalił cenę franka na 4,16 zł. Na wydarzenia błyskawicznie zareagowali posiadacze akcji banków, które kiedyś udzielały kredytów w CHF. Najmocniej ucierpiał Getin Noble Bank doświadczając przeszło 15-proc. przeceny. Millennium i BPH tracą po około 9 proc., a najwięksi – PKO BP i Pekao zniżkują w granicach 3-6 proc.>> Zobacz także: 5 złotych nie, ale powyżej 4 już tak

wykres_banki

W południe WIG20 jest na 2,3-proc. minusie, do którego dokłada się również negatywny bohater poprzedniej sesji w Warszawie – KGHM. Kurs miedziowego kombinatu narusza okrągłą barierę 100 zł, co może wywołać kolejną falę wyprzedaży. Obroty są mniejsze niż wczoraj o tej porze, ale przeszło 100-mln wartość handlu po trzech godzinach i tak robi wrażenie. Prezes Herbert Wirth przyznał bez ogródek, że 2015 r. będzie dla spółki trudny.

Nie przemija utrzymująca się od początku tygodnia moda na akcje mniejszych spółek odzieżowych. Do Solara (+7,5 proc.) znajdującego się od kilku dni w centrum uwagi spekulantów dołączają Prima Moda i Redan. Ten ostatni pochwalił się 11-proc. wzrostem skonsolidowanych przychodów w grudniu r/r, co przełożyło się na kilkuprocentową zwyżkę notowań.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bankbph, bzwbk, getin, Getinoble, kghm, mBank, Millennium, Pekao, pkobp, redan, solar, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.
 • Idea Bank ma list intencyjny dot. sprzedaży 25 proc. akcji Idea Getin Leasing

  Idea Bank zawarł z GETIN Holding oraz LC Corp list intencyjny dotyczący podjęcia działań zmierzających do zawarcia transakcji sprzedaży przez bank na rzecz GH i przy udziale LC Corp 25 proc. posiadanych akcji Idea GETIN Leasing. Idea Bank oczekuje, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na wynik finansowy brutto tj. zwiększy zysk o szacunkową kwotę 100 -135 mln zł oraz wpłynie na poprawę współczynników TCR oraz Tier 1 o ok. 1,3 pkt proc. do 1,8 pkt proc. - w zależności od ostatecznej ceny sprzedaży akcji IGL.

 • KGHM błyszczy na tle blue chipów, sWIG80 najwyżej od 2018 r. W poniedziałek notowania KGHM-u i obu giełdowych Mennic idą w górę, w ślad za drożejącymi metalami szlachetnymi. Kolejny dzień w centrum uwagi znajduje się Mercator Medical, którego rynek wycenia już na ponad 4 mld zł.
 • Bank Millennium planuje skup do 6 mln akcji własnych za maksymalnie 30 mln zł

  Bank MILLENNIUM planuje skup do 6 mln akcji własnych po cenie nie wyższej niż 16 zł za sztukę w celu wykonania zobowiązań wynikających z przydzielenia akcji pracownikom lub członkom zarządu Banku MILLENNIUM lub grupy. Maksymalna kwota przeznaczona na program wynosi nie więcej niż 30 mln zł. Skup akcji rusza od 24 lipca.

 • KGHM: W kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice nastąpił podziemny wstrząs

  W kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice należącej do KGHM Polska Miedź nastąpił dziś podziemny wstrząs. W rejonie wstrząsu pracowało 16 górników. Wszyscy zostali ewakuowani na powierzchnię, a najbardziej poszkodowani zostali przewiezieni do dolnośląskich szpitali, poinformowała dyrektor naczelna ds.komunikacji KGHM Polska Miedź Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR