PIT 2019: Co i gdzie rozliczymy w systemie Twój e-PIT?

“Twój e-PIT 2019” to nowatorska usługa wprowadzona przez Ministerstwo Finansów, dostępna dla użytkowników od 15 lutego br. Wielu polskich podatników będzie mogło rozliczyć się dosłownie kilkoma kliknięciami w klawiaturę - to ogromne ułatwienie, jednak nie dla każdego, nie wszystko też rozliczymy w programie. Co więc możemy rozliczyć w usłudze “Twój e-PIT 2019”? Jak poruszać się po programie i w jaki sposób modyfikować informacje wymagające zmian?

Artykuł sponsorowany

Co rozliczymy w systemie “Twój e-PIT 2019”?

Jak informuje Nas portal Pitax.pl, “Twój e-PIT 2019” to nowa usługa przygotowana przez Ministerstwo finansów, przeznaczona jest dla osób, rozliczających się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, bowiem już od 2020 roku, możliwość rozliczania się za wykorzystaniem programu “Twój e-PIT 2019”, stanie się możliwa także dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

Rozliczenie PIT za 2019 rok, zostało przygotowane przez Ministerstwo Finansów automatycznie, korzystając z informacji zebranych przez administrację skarbową. Tutaj pojawia się kwestia przychodów, nieujętych w danych będących w posiadaniu organów administracji skarbowej – jednak bez obaw. W usłudze “Twój e-PIT 2019”, dostępne są opcje modyfikacji tych wartości, tak samo jak możliwość zmiany sposobu rozliczania z “indywidualnie” na “wspólnie z małżonkiem” lub “samotnie wychowujący dziecko”. Jedynym o czym należy pamiętać przy rozliczaniu się za pomocą “Twój e-PIT 2019” jest to, że należy robić to zgodnie ze stanem faktycznym i rzetelnie sprawdzić wprowadzone tam dane.

W przypadku pomyłki w rozliczeniu, to podatnik ponosi pełną odpowiedzialność i zostanie zmuszony do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami!

PIT-37 jest skierowany dla osób, które w poprzednim roku podatkowym czerpały korzyści majątkowe z m.in. umów o pracę, zlecenia, o dzieło, emerytur i rent, stypendiów i zasiłków, świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych etc., przy czym nie prowadzili oni pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT-38 to z kolei formularz dla podatników, którzy w poprzednim roku rozliczeniowym, uzyskali przychody z tytułu przychodów kapitałowych. Jak dowiedzieliśmy się z portalu Pitax.pl, do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się między innymi: odsetki od depozytów bankowych, lokat lub innych form oszczędzania pieniędzy, ich bezpiecznego przechowywania lub korzystnego inwestowania. W grę wchodzą tutaj również przychody z obrotu papierami wartościowymi. Ta sama rzecz ma się w przypadku dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W jaki sposób wejść do usługi “Twój e-PIT 2019” i rozliczyć się?

W tym roku, każdy z Nas może podjąć decyzję, czy rozliczy się za pomocą nowej platformy, czy złoży samodzielnie wypełnioną deklarację PIT przez Internet lub osobiście, w Urzędzie Skarbowym.

Jeśli wybierasz rozliczenie w “Twój e-PIT 2019”, pierwszym krokiem do sukcesu jest zalogowanie się. To bardzo proste, na stronie podatki.gov.pl wystarczy wybrać zakładkę “Zobacz Twój e-PIT”, a następnie kliknąć w niebieski przycisk “Twój e-PIT – zaloguj się”:

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

i za pomocą odpowiednich danych, zalogować się do systemu.

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Zalogowanie do profilu “Twój e-PIT 2019” przebiegnie pomyślnie po zalogowaniu się za pomocą prawidłowych danych autoryzacyjnych (przygotuj sobie swój NIP lub PESEL i kwoty przychodu za rok 2017 i 2018) lub po prawidłowym uwierzytelnieniu profilem zaufanym.

Co dalej? Po poprawnym zalogowaniu się, pozostaje sprawdzić poprawność wszystkich danych i wprowadzić ewentualne modyfikacje. Usługa “Twój e-PIT 2019” jest tak przyjazna dla podatnika, że niemalże sama przeprowadzi go przez profil, dopyta o poprawność danych i zasugeruje sposób modyfikacji.

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Jak można sprawdzić na portalu Pitax.pl, proces rozliczenia w systemie “Twój e-PIT 2019” może trwać zaledwie minutę. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek wątpliwości program sam nakieruje Cię na modyfikację zeznania!

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR