PIT 2019: Co i gdzie rozliczymy w systemie Twój e-PIT?

“Twój e-PIT 2019” to nowatorska usługa wprowadzona przez Ministerstwo Finansów, dostępna dla użytkowników od 15 lutego br. Wielu polskich podatników będzie mogło rozliczyć się dosłownie kilkoma kliknięciami w klawiaturę - to ogromne ułatwienie, jednak nie dla każdego, nie wszystko też rozliczymy w programie. Co więc możemy rozliczyć w usłudze “Twój e-PIT 2019”? Jak poruszać się po programie i w jaki sposób modyfikować informacje wymagające zmian?

Artykuł sponsorowany

Co rozliczymy w systemie “Twój e-PIT 2019”?

Jak informuje Nas portal Pitax.pl, “Twój e-PIT 2019” to nowa usługa przygotowana przez Ministerstwo finansów, przeznaczona jest dla osób, rozliczających się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, bowiem już od 2020 roku, możliwość rozliczania się za wykorzystaniem programu “Twój e-PIT 2019”, stanie się możliwa także dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

Rozliczenie PIT za 2019 rok, zostało przygotowane przez Ministerstwo Finansów automatycznie, korzystając z informacji zebranych przez administrację skarbową. Tutaj pojawia się kwestia przychodów, nieujętych w danych będących w posiadaniu organów administracji skarbowej – jednak bez obaw. W usłudze “Twój e-PIT 2019”, dostępne są opcje modyfikacji tych wartości, tak samo jak możliwość zmiany sposobu rozliczania z “indywidualnie” na “wspólnie z małżonkiem” lub “samotnie wychowujący dziecko”. Jedynym o czym należy pamiętać przy rozliczaniu się za pomocą “Twój e-PIT 2019” jest to, że należy robić to zgodnie ze stanem faktycznym i rzetelnie sprawdzić wprowadzone tam dane.

W przypadku pomyłki w rozliczeniu, to podatnik ponosi pełną odpowiedzialność i zostanie zmuszony do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami!

PIT-37 jest skierowany dla osób, które w poprzednim roku podatkowym czerpały korzyści majątkowe z m.in. umów o pracę, zlecenia, o dzieło, emerytur i rent, stypendiów i zasiłków, świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych etc., przy czym nie prowadzili oni pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT-38 to z kolei formularz dla podatników, którzy w poprzednim roku rozliczeniowym, uzyskali przychody z tytułu przychodów kapitałowych. Jak dowiedzieliśmy się z portalu Pitax.pl, do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się między innymi: odsetki od depozytów bankowych, lokat lub innych form oszczędzania pieniędzy, ich bezpiecznego przechowywania lub korzystnego inwestowania. W grę wchodzą tutaj również przychody z obrotu papierami wartościowymi. Ta sama rzecz ma się w przypadku dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W jaki sposób wejść do usługi “Twój e-PIT 2019” i rozliczyć się?

W tym roku, każdy z Nas może podjąć decyzję, czy rozliczy się za pomocą nowej platformy, czy złoży samodzielnie wypełnioną deklarację PIT przez Internet lub osobiście, w Urzędzie Skarbowym.

Jeśli wybierasz rozliczenie w “Twój e-PIT 2019”, pierwszym krokiem do sukcesu jest zalogowanie się. To bardzo proste, na stronie podatki.gov.pl wystarczy wybrać zakładkę “Zobacz Twój e-PIT”, a następnie kliknąć w niebieski przycisk “Twój e-PIT – zaloguj się”:

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

i za pomocą odpowiednich danych, zalogować się do systemu.

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Zalogowanie do profilu “Twój e-PIT 2019” przebiegnie pomyślnie po zalogowaniu się za pomocą prawidłowych danych autoryzacyjnych (przygotuj sobie swój NIP lub PESEL i kwoty przychodu za rok 2017 i 2018) lub po prawidłowym uwierzytelnieniu profilem zaufanym.

Co dalej? Po poprawnym zalogowaniu się, pozostaje sprawdzić poprawność wszystkich danych i wprowadzić ewentualne modyfikacje. Usługa “Twój e-PIT 2019” jest tak przyjazna dla podatnika, że niemalże sama przeprowadzi go przez profil, dopyta o poprawność danych i zasugeruje sposób modyfikacji.

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Jak można sprawdzić na portalu Pitax.pl, proces rozliczenia w systemie “Twój e-PIT 2019” może trwać zaledwie minutę. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek wątpliwości program sam nakieruje Cię na modyfikację zeznania!

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR