Podatek handlowy wraca, Dino i inni detaliści tanieją na GPW

Omawiane walory: , , , , , , , , ,

Akcje Dino Polska tanieją o 5,7 proc., CCC o 5,1 proc., LPP o 4 proc., a Eurocash o 4,5 proc. po decyzji Sądu UE, że podatek handlowy w Polsce był zgodny z unijnym prawem. Nastroje na całym rynku są natomiast mieszane, a warszawski parkiet jest jednym ze słabszych w Europie. Dobrze radzą sobie za to spółki paliwowe.

Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem wyprzedaży akcji detalistów z Dino Polska na czele. O godzinie 13:25 notowania właściciela sieci supermarketów spadały o 5,7 proc. do 123 zł, zahaczając już dziś o poziom 118,10 zł. Impulsem do tak gwałtownej przeceny jednego z ulubieńców giełdowych inwestorów był wyrok Sądu Unii Europejskiej, w który stwierdzono, że decyzja Komisji Europejskiej z września 2016 roku kwestionująca podatek handlowy w Polsce, jest nieważna. Komisja Europejska kwestionując wprowadzenie podatku w wysokości 0,8 proc. od przychodów w przedziale 17-170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodów powyżej 170 mln zł miesięcznie, nakazała jego zawieszenie. Teraz, o ile Komisja nie odwoła się od wyroku, droga do wprowadzenia wspomnianego podatku jest otwarta.

>> Dino na lajkowym przystanku, choć nadal biegnie szybko – omówienie sprawozdania finansowego Dino Polska po 1 kw. 2019 r.

Z tego samego powodu co Dino Polska na wartości tracą akcje spółek LPP (-4 proc.), CCC (-5,1 proc., spółka opublikowała też raport finansowy, który potwierdził znane już wcześniej rozczarowujące wyniki za I kwartał br.) i Eurocash (-4,5 proc.). Poza tą ostatnią, wszystkie wchodzą w skład indeksu WIG20, wyraźnie mu ciążąc. Przed spadkiem chroni go jednak dobre zachowanie Orlenu (+2,3 proc.), Lotosu (+4,3 proc.) oraz KGHM-u (+1,9 proc.). W efekcie indeks dużych spółek od początku dnia krąży wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia, czym odstaje od średniej europejskiej. O godzinie 13:25 WIG20 miał wartość 2.172 pkt., rosnąc o 0,17 proc., podczas gdy niemiecki DAX kontynuował wzrosty z wczoraj (pozytywna reakcja na odłożenie przez USA o pół roku decyzji o ewentualnym nałożeniu ceł na samochody z Unii Europejskiej) i zyskiwał 0,8 proc., francuski CAC 40 zyskiwał 0,4 proc., węgierski BUX 0,7 proc., a rosyjski RTS rósł aż o 1,1 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Oznaką relatywnej słabości warszawskiej giełdy jest nie tylko opisane odstawanie WIG20 od średniej europejskiej, ale również to, że pozostałe indeksy z GPW zachowywały się jeszcze słabiej. W tym samym czasie reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 56.378,78 pkt. (+0,01 proc.), mWIG40 spadał o 0,34 proc. do 3.921,31 pkt., a sWIG80 tracił 0,5 proc. i testował poziom 11.641,33 pkt. Znajduje to też potwierdzenie w statystykach sesji. Po prawie 4,5 godzinach handlu taniały akcje aż 48,6 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy drożały zaledwie 29,1 proc. z nich. Na rocznych minimach znalazły się walory 9 spółek, podczas gdy analogiczne maksima testowało 6. W tej drugiej grupie znalazły się m.in. świetnie radzący sobie ostatnio Play, a także Ten Square Games i debiutująca ostatnio gamingowa firma BoomBIT.

Paradoksalnie obecnie największy optymizm płynie z wykresów warszawskich indeksów. Ta relatywna słabość WIG20, WIG i mWIG40 na tle Europy, przy obecnym wyprzedaniu w Warszawie, bardziej przypomina klasyczne „udeptywanie dna” i przygotowywania do odbicia w górę, niż przystanek w dalszej drodze na północ. Oszem, w nieco dłuższym horyzoncie czasu spadki są wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale w perspektywie najbliższego tygodnia wzrostowa korekta jest bardziej prawdopodobna.

Słabo prezentuje się jedynie indeks sWIG80. Pomimo sporych spadków i dość sugestywnego spadku obrotów w miarę posuwania się na południe, na gruncie analizy technicznej wciąż istnieje spore ryzyko dalszej jego przeceny. Pierwszym celem dla podaży są okolice 11.400 pkt. Docelowo natomiast sWIG80 można znaleźć się nawet na poziomie 11.000 pkt.  

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BoomBit, ccc, dinopl, eurocash, kghm, Lotos, lpp, PKNOrlen, play, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR