Podsumowanie kwartału: największe cięgi od 3 lat. Z giełdy wyparowało 180 mld

Giełdowy bilans ostatnich trzech miesięcy jest druzgocący. WIG20 stracił 22 proc. Inwestorzy liczą na odpracowanie choć części strat w IV kwartale, ale w tym roku gwiazdka zapowiada się chudo.

W piątek kończy się kwartał, o którym inwestorzy chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Po raz ostatni tak mocno spadaliśmy w IV kwartale 2008 r., czyli prawie trzy lata temu. Wtedy kończyła się bessa, po której indeksy jeszcze w lutym sięgnęły dna, by później ruszyć do szybkiego odrabiania strat. Teraz strach połączony z paniką wraca na rynek jak bumerang. Problemy z nadmiernym zadłużeniem strefy euro, chyląca się ku upadkowi Grecja i problemy gospodarcze USA już odebrały giełdzie prawie 1/4 wartości, a cały czas każą być w pogotowiu.

Wyraźną panikę obserwowaliśmy także na bardziej rozwiniętych rynkach. W III kwartale niemiecki DAX stracił około 25 proc., podobnie jak francuski CAC40. Na tym tle ulgowo wypada amerykański S&P z 13-proc. przeceną.

W ostatnich tygodniach na warszawskim parkiecie wiele sesji kończyło się ostrą przeceną. W III kwartale w sumie z giełdy wyparowało aż 180 mld zł. Bardzo mocne tąpnięcie obserwowaliśmy w sierpniu, a następnie pogłębienie spadków we wrześniu. Wychodził zagraniczny kapitał, instytucje wycofywały środki z dużych spółek i kupowały euro, co odbiło się też na spadku wartości złotego. Spadki wypłoszyły też z rynku wiele początkujących, drobnych inwestorów, którzy rozpoczęli inwestowanie na fali wielkich prywatyzacji PZU, GPW, Tauronu czy JSW.

WIG20 spadł na poziom nie widziany od dwóch lat, ale jeśli popatrzeć na konkretne spółki, wiele z nich straciło na wartości ponad 50 proc. Obawa o negatywne skutki spowolnienia gospodarczego sprawiła, że szczególnie mocno ucierpiały spółki budowlane oraz deweloperzy. Tacy potentaci w swoich branżach jak Polimex, PBG, JW Construction czy Polnord – wszyscy mają trzymiesięczną stopę zwrotu na ponad 50-proc. minusie. W gronie najsłabszych blue chipów jest też Lotos (-44 proc.) i Getin (-43 proc.). Naturalnie mamy też spółki, których kursy w III kwartale są na plusie, ale to zaledwie garstka walorów.

Niekwestionowaną gwiazdą kwartału został Elstar Oils z imponującą dynamika wzrostu kursu ponad 30-proc. To efekt walki o spółkę ze strony zagranicznych inwestorów, czego wynikiem były dwa wezwania. Z blue chipów najlepszy wynik notuje TPSA, która powszechnie uważana jest za spółkę defensywną.

Narastające zwątpienie inwestorów było widoczne także na rynku pierwotnym. Emisje zamarły. We wrześniu na rynku głównym nie było żadnego debiutu, a rozpędzony NewConnect powitał tylko 8 nowych spółek. Tak kiepsko nie było od dawna.

Niełatwo będzie inwestorom otrząsnąć się po dużych stratach. Przed nami jednak IV kwartał, a z reguły końcówki roku są dobre. Ostatnią nadzieją jest rajd św. Mikołaja pod jak najlepsze zamknięcie grudnia, chociaż trudno się spodziewać cudów. WIG musiałby zyskać 25 proc. w ciągu 3 miesięcy aby wyjść na poziom otwarcia rocznego. Z kolei WIG20 musiałby pokonać dystans około 600 pkt.

W rozmowach z brokerami słyszę, że bardziej realny jest trend boczny, a indeks blue chipów może poruszać się w przedziale 2000-2300 pkt. Jednak obecna sytuacja jest bardzo napięta, że należy być gotowym na wszystko. Nad globalnym rynkiem ciąży cała masa nierozwiązanych problemów gospodarczych na czele z greckimi kłopotami. W tej sytuacji i mając na uwadze postępujące spowolnienie w gospodarce, trudno być optymistą.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Elstaroil, jwconstr, Lotos, PBG, Polimexms, polnord, tpsa, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR