Polnord: Rosnąca rentowność, właściwy poziom zadłużenia i nowe inwestycje przełożą się na naszą wycenę

Omawiane walory:

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord SA rozmawia z redakcją StockWatch.pl o wynikach spółki i planach rozwoju.

StockWatch.pl: W III kwartale Polnord zanotował ponad 51 mln zł przychodów, 0,3 mln zł EBIT i 2,5 mln zł czystego zysku. Względem konsensusu rynkowego wartość sprzedaży oraz zysku netto wypadła na plus. Proszę powiedzieć, co złożyło się na poszczególne rezultaty i jaki udział miały w nich zdarzenia jednorazowe?

Osiągnięty w III kwartale poziom naszych przychodów wynika bezpośrednio z liczby sprzedanych mieszkań. Przekroczenie konsensusu zarówno pod względem przychodów oraz zysku netto to także wynik wyższych cen sprzedaży lokali w naszych inwestycjach, a także, co niezwykle istotne, spadku kosztów budowy kolejnych projektów. Kluczowe było zredefiniowanie roli KB Dom i traktowanie ich jak każdego innego wykonawcę – zapraszamy ich do przetargów jednak na wygraną muszą zapracować. Jak bardzo istotny i potrzebny był ten ruch widać w naszym sprawozdaniu.

W najnowszym raporcie uwagę przykuwa skokowy wzrost marży brutto ze sprzedaży z 14,7 proc. do ponad 34 proc. Z czego wynika tak dynamiczna poprawa i czy w kolejnych kwartałach możemy liczyć na utrzymanie tak wysokiego poziomu?

Wzrost marży był i jest jednym z naszych priorytetów – jest to jeden z kluczowych elementów naszej strategii. Chcąc osiągnąć satysfakcjonujący poziom musimy pracować zarówno nad kosztami realizacji inwestycji jak i późniejszą sprzedażą. W wynikach za III kwartał widać już pierwsze efekty wykonanej pracy. Zdecydowanie obniżyliśmy koszty realizacji inwestycji odchodząc od patologicznego moim zdaniem układu, w którym KB Dom realizował nasze projekty praktycznie z wolnej ręki. Jak już wcześniej wspomniałem dzisiaj po prostu zapraszamy ich do przetargu, który chcąc wygrać muszą zapewnić nam najlepsze warunki spośród wszystkich oferentów. Z drugiej strony pracujemy nad jakością sprzedaży i uzyskiwaniem lepszych cen. Kombinacja obu tych czynników daje nam większą marżę.

Na rynku pierwotnym mieszkania wciąż rozchodzą się jak świeże bułeczki, a mimo to tegoroczny wynik sprzedaży Polnordu w okresie I-III kw. jest niższy o 1 proc. od ubiegłorocznego. Dlaczego tak się dzieje i kiedy spółce uda się podpiąć pod trend wzrostowy?

Dariusz Krawczyk, prezes Polnord SA

Dariusz Krawczyk, prezes Polnord SA

Najnowsze dane pokazują, że w III kwartale łączna liczba transakcji na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce spadła pierwszy raz od IV kwartału 2014 roku. Nasza sprzedaż jest więc poniekąd wynikiem pozostawania w ogólnopolskim trendzie. Zresztą mając na uwadze wyczerpującą się pulę środków na dopłaty dla inwestycji kończonych w roku 2017 można było się spodziewać takiego zachowania rynku. W III kwartale bieżącego roku składano głównie wnioski dotyczące zakupu lokali z terminem odbioru w roku 2018 – liczba takich mieszkań w naszej ofercie przynajmniej w pierwszych tygodniach kwartału była stosunkowo niewielka.

Po wynikach za III kwartał wskaźnik C/WK dla Polnordu wynosi 0,36, co wciąż jest jednym z najniższych rezultatów w branży. Co Pana zdaniem jest powodem niskiej wyceny majątkowej spółki?

Trudno szukać tutaj racjonalnych argumentów, które mogłyby wyjaśnić taką wycenę. Traktuję to zresztą jako coś przejściowego. Z każdym kolejnym miesiącem wprowadzania zmian strategicznych w spółce widać, że fundamenty w postaci portfolia prowadzonych i planowanych inwestycji i dużego banku ziemi pod kolejne projekty pozwolą nam generować coraz lepsze wyniki. Rosnąca rentowność, właściwy poziom zadłużenia i powrót do wypłaty dywidendy z pewnością przełożą się na naszą wycenę.

Przejdźmy do segmentu nieruchomości komercyjnych. Czy udało się znaleźć najemcę, który zastąpi PolAquę w wilanowskim biurowcu B1? Jaki procent powierzchni jest obecnie skomercjalizowany w biurowcu B3?

Do zbycia wytypowane zostały nieruchomości biurowe zlokalizowane w warszawskim Wilanów Office Park. Po wypowiedzeniu w II kwartale umowy najmu biurowca B1 spółce Pol-Aqua, rozpoczęliśmy proces wynajmu tego budynku. Budynek B3 jest skomercjalizowany niemal w całości. Oczekujemy, że w I kwartale 2017 roku pozyskamy najemców, a do końca II kwartału znajdziemy inwestora dla obu budynków.

Polnord toczy kilka sporów sądowych o dziesiątki milionów złotych od MPWiK i m.st. Warszawa. Na jakim etapie są obecnie poszczególne sprawy i czy przedmioty roszczeń są w jakimś stopniu już ujęte w bilansie?

Prowadzone przez nas spory sądowe czy to z miastem, czy też MPWiK dalekie są jeszcze od ostatecznych rozstrzygnięć. Dopiero w jednym z nich zapadł wyrok w pierwszej instancji, od którego zresztą, po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia będziemy się odwoływać. Trzeba więc zakładać, iż czekają nas wielomiesięczne, jeżeli nie wieloletnie batalie sądowe, o których wyniku trudno jednoznacznie przesądzać.

polnordbrzozowyzakatek2

Rezydencja Brzozowy Zakątek na Wilanowie (źródło: spółka)

W marcu Polnord przyjął strategię, której celem jest uzyskanie w 2019 r. ponad 500 mln zł przychodów i zwiększenie sprzedaży mieszkań do co najmniej 1,5 tys. rocznie. Czy nowa polityka mieszkaniowa rządu może pokrzyżować plany Polnordu?

Nie widzę takiego zagrożenia. Patrząc na założenia oraz pierwsze konkrety dotyczące programu Mieszkanie+ można być spokojnym o jego wpływ, a raczej o brak jego wpływu na realizację naszej strategii. Po pierwsze jest on przeznaczony dla osób, które z różnych przyczyn nie są w naszej grupie docelowej, a po drugie inwestycje BGK Nieruchomości, który odpowiadać ma za realizację rządowego projektu mieszkaniowego nie pokrywają się terytorialnie z naszymi. Osobiście mocno kibicuję temu projektowi – jest on w mojej ocenie krokiem w dobrą stronę. 

W III kwartale 2016 r. grupa wprowadziła do sprzedaży 253 lokale. Jakie projekty powiększą pulę w końcówce bieżącego roku?

W IV kwartale 2016 roku uruchomiliśmy jeszcze 3 inwestycje. Są to kolejne etapy już realizowanych przez nas projektów w Warszawie i Wrocławiu. Są to wrocławskie Apartamenty Innova (Etap IIC, 63 lokale 3.786 PUM) oraz warszawskie Rezydencja Brzozowy Zakątek (budynek 4A, 107 lokali, 6.592 PUM) i Stacja Kazimierz III (87 lokali 5.275 PUM). Nasza oferta rozszerzy się o 257 lokali o łącznej powierzchni PUM wynoszącej blisko 15.700 m2 (dane ważone udziałem Polnord SA).

Końcówka roku to czas podsumowań, szczególnie że wkrótce minie 10 miesięcy odkąd stoi Pan za sterami Polnordu. Jaki to był czas dla spółki oraz co z Pana perspektywy udało się w tym czasie już poprawić, a co pozostało priorytetem na kolejne miesiące?

2016 rok obfitował w istotne dla nas wydarzenia. Realizujemy założone w strategii zmiany w funkcjonowaniu grupy. Wdrożone zostały także usprawnienia, które pozwolą nam generować dodatkową wartość. Powołaliśmy do życia działy nadzoru właścicielskiego, dział kontroli wewnętrznej, a także dział zakupów odpowiedzialny przede wszystkim za optymalny kosztowo wybór wykonawców naszych poszczególnych inwestycji. Efekty prowadzonych przez nas działań zaczynają być już widoczne w wynikach grupy. Odzwierciedla to m.in. rosnąca marża brutto ze sprzedaży. Kolejny raz nasze wyniki są lepsze od oczekiwań rynku. Zarówno w przypadku przychodów jak i osiągniętego zysku jesteśmy lepsi od konsensusu.

Dziękujemy za rozmowę.

polnord_bramasopockav2

Brama Sopocka w Gdyni (źródło: spółka)

Polecane linki:
>> Odwiedź stronę internetową spółki
>> Zobacz omówienie raportu za III kwartał 2016 r. przygotowane przez analityka StockWatch.pl
>> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie
>> Śledź notowania akcji spółki z wykorzystaniem skanerów w ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT polnord, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR