Polska giełda idzie za ciosem. W centrum uwagi potężne wzrosty spółek Czarneckiego

Po słabszym początku notowań, indeks WIG20 wyszedł na plus. Jednak brak sesji na Wall Street i w większości czerwone europejskie parkiety, ograniczają szansę na mocniejszy ruch do góry. Dlatego druga połowa notowań powinna przynieść spadek zmienności i obrotów. W czwartek gorąco jest m.in. na akcjach Idea Banku, Getin Noble Banku i Ciechu.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Zmiana nastawienia czy tylko zwykła spekulacyjna gra? Takie pytanie z pewnością zadają sobie inwestorzy obserwując to, co od wczoraj dzieje się na akcjach banków Leszka Czarneckiego.

Analiza techniczna 4 spadających noży z portfela Leszka Czarneckiego >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W czwartek kurs Idea Banku rośnie o 24,8 proc. do 2,77 zł, po tym jak środę zakończył zwyżką o 25,4 proc. Notowania Getin Noble Banku idą w górę o 25 proc. do 0,35 zł i są w ścisłej czołówce najmocniej handlowanych walorów na GPW. Dzień wcześniej notowania GNB podskoczyły aż o 33,3 proc. Akcje Getinu, czyli spółki notowanej na podwójnym fixingu. rosną 25 proc. Stawkę zamyka Open Finance, który zyskuje 10 proc. W południe jeden walor kosztuje 0,33 zł.

W tej chwili ciężko w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie o charakter tej zwyżki. Może to być spekulacyjny rajd bardzo mocno wyprzedanych akcji ukierunkowany na zgarnięcie sporych krótkoterminowych zysków. Może to jednak być również zmiana postrzegania ich przyszłości. Inwestorzy mogli dojść do wniosku, że przyszłość banków tak mocno jest skorelowana z poparciem dla partii rządzącej, że władze na wszelkie sposoby będą starały się pomóc bankom Czarneckiego.

Notowania spółek Leszka Czarneckiego.
Kliknij, aby powiększyć.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Inną gwiazdą czwartkowej sesji jest Grodno. Jego akcje drożeją o 31,5 proc. do 2,63 zł. Na gruncie analizy technicznej, wzrost jest dynamiczną, ale jednak korektą wcześniejszych silnych spadków. Od początku roku akcje dystrybutora artykułów elektrotechnicznych, oświetleniowych potaniały bowiem o prawie 83 proc.

Skalą wzrostów wyróżnia się też Ciech. Jego notowania rosną o 4,3 proc. do 42,30 zł. Co ciekawe, Ciech dziś rozczarował wynikami finansowymi. W III kwartale zysk netto spółki spadł aż o 68,5 proc. w skali roku do 26,8 mln zł i był o 44,5 proc. niższy od rynkowych prognoz. Przychody w tym czasie wzrosły o 5,5 proc. do 882,7 mln zł. Początkowo giełda zareagowała spadkiem akcji Ciechu. Kurs spadł do 39 zł, wyznaczając nowe, prawie 4-letnie, minimum. Ostatecznie wrócił powyżej wsparcia na 40 zł. I to prawdopodobnie ten powrót stał się impulsem do wzrostów.

O ponad 7 proc. drożeją z kolei akcje Grupy Azoty. Czwartkowa sesja jest też czwartą z rzędu z mocną przewagą strony popytowej. Źródłem wzrostów akcji tarnowskiej spółki jest korzystny kompromis Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE w sprawie zawartości kadmu w nawozach. Kontrowersyjny limit został ustalony na poziomie 60 mg/kg, co nie wykluczy produktów Grupy Azoty z rynku. >> Europejski kompromis dot. limitu kadmu w nawozach winduje kurs akcji Grupy Azoty

Idea Bank, Getin Noble Bank, Grodno, Ciech, ale też CI Games, Vivid Games, Tower Investments czy Braster, czyli spółki wyróżniające się dziś skalą zmian, to jednak mniejszość. Na większości naprawdę niewiele się dzieje. Widać to po zachowaniu warszawskich indeksów, które pozostają stosunkowo blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. O godzinie 11:26 WIG20 miał wartość 2.226 pkt. (+0,28 proc.), WIG 56.670 pkt. (+0,39 proc.), sWIG80 10.696 pkt. (+0,04 proc.) i tylko mWIG40 wyróżniał się skalą zwyżki, rosnąc o 1,14 proc. do 3.876 pkt.

Oczywiście wczorajsze mocne wzrosty na GPW, w połączeniu z dzisiejszym brakiem sesji na Wall Street, pustym kalendarzem i wspomnianą poprawą sentymentu do banków Czarneckiego (nie wnikając jakie są jego źródła), stwarzają szansę na pozytywne zamknięcie sesji. Ale na bardzo mocny wzrost nie ma co liczyć. Szczególnie, że nastroje na europejskich parkietach są dziś słabe.

Nie tyko dzisiejszy dzień na globalnych rynkach akcji jest specyficzny, ale będzie nim również piątek. Sesja na Wall Street będzie skrócona do godziny 19:00 polskiego czasu. W Japonii jest dzień wolny. Nie powinno być jednak nudno. Inwestorzy będą przede wszystkim śledzić publikację całej grupy indeksów PMI za listopad (od Japonii, przez Europę, aż po USA), odnosząc je do oceny koniunktury w poszczególnych gospodarkach. Wall Street natomiast tradycyjnie będzie żyć doniesieniami i spekulacjami odnośnie Black Friday i Cyber Monday.

W nieco dłuższym horyzoncie czasu dla globalnych giełd kluczowe będzie to, czy październikowe minima, do których ostatnio zbliżyły się indeksy z Wall Street, zostaną przełamane, czy jednak indeksy stamtąd zawrócą, rozpoczynając długi ruch w górę?

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ciech, getin, Getinoble, Grodno, Grupaazoty, Ideabank, OPENFIN, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR