Ranking najbogatszych giełdowych spółek po I kwartale 2012 r.

Kto ma pieniądze, ten nie boi się kryzysu. Szukając firm odpornych na każdą zawieruchę, StockWatch.pl zestawił raporty kwartalne i wyłonił 18 spółek giełdowych, które trzymają na swoich kontach znaczny nadmiar gotówki. Jest to o tyle ważne, że w ponad 100 spółkach stan kasy poważnie spadł, a łączne zasoby skurczyły się o 11 mld złotych.

StockWatch.pl przebadał raporty finansowe 384 emitentów, którzy są notowani od ponad roku na głównym rynku i przekazali raport kwartalny do 25 maja pod kątem odporności na kryzys gospodarczy. W trudnych czasach najważniejsza jest poduszka gotówkowa i tego szukaliśmy w raportach, zestawiając skonsolidowane wyniki na 31.03.2012 r.

Pierwsza obserwacja jest wysoce negatywna: poziom gotówki na koniec marca stopniał do 95 mld zł z 106 mld zł (stan na koniec ubiegłego roku) w ciągu zaledwie kwartału. A było już tak dobrze. >> Zobacz zestawienie najbogatszych spółek po wynikach za 2011 rok.

Spadek w dużej mierze generuje kilka największych spółek, którym z kasy ubyły grube miliardy. Okazuje się, że pięciu rekordzistom stan kont schudł o 15,3 mld zł. Największy spadek zanotował KGHM (o 5,58 mld zł). Należy jednak przypomnieć, że na początku marca kombinat miedziowy nabył za około 9,5 mld zł kanadyjską Quadrę. Równie znaczące ubytki w kasie widać w PKO BP (o 3,69 mld zł), Getinie (o 2,68 mld zł), TPSA ( o 2,23 mld zł) oraz Orlenie (o 1,19 mld zł). Tak wygląda czołówka tych, którym gotówki ubyło. Na przeciwległym biegunie, czyli spółek z wyraźnym przyrostem, na czele jest bank Pekao. W pierwszych trzech miesiącach tego roku jego kasa spęczniała o 2,17 mld zł. Następne spółki na liście to PGE (wzrost o 1,21 mld zł) oraz Handlowy (o 1,15 mld zł). Banki ewidentnie akumulują gotówkę.

Nie tylko zmiany kwotowe robią wrażenie, wartości w ujęciu procentowym również potrafią być znaczne. Rekordziści w I kwartale mieli ponad 90-proc. ubytek w porównaniu z końcem grudnia. Na czele tej klasyfikacji jest Atrem, któremu gotówka spadła o 95 proc. Niewiele lepsze pod tym względem były Ferrum oraz Enelmed z wynikami odpowiednio -93 proc. i -90 proc. Kolejne spółki w tym zestawieniu to Hydrobudowa Polska oraz Skotan (spadek po około 89 proc.). Równie interesująco prezentuje się zestawienie spółek, które zakończyły kwartał niemal bez środków finansowych w kasie. W gronie najmniej zasobnych pod tym względem są Izolacja (17 tys. zł), Internet Group (30 tys. zł) oraz Resbud (45 tys. zł). Wśród spółek, które na koncie po I kwartale nie mają nawet 100 tys. zł są jeszcze Advadis, Skotan, One2One, Pronox oraz Krynicki Recycling.

W bardzo wielu spółkach kasa kipi jednak od pieniędzy. Ciekawie kształtuje się rozkład stanu gotówki – pierwszych 21 w rankingu trzyma na swoich kontach 80 proc. całej giełdowej kasy. Jednak prawdziwe wyobrażenie o giełdowych krezusach z największą gotówką daje dopiero zestawienie stanu kasy z zadłużeniem spółek. Jeżeli od gotówki odejmiemy wartość długu odsetkowego (kredyty, pożyczki, leasingi, obligacje), wtedy zobaczymy, kto naprawdę ma nadpłynność i miękką poduszkę na ciężkie kryzysowe czasy. Z wyliczeń StockWatch.pl wynika, że 106 spółek ma nadmiar gotówki, ale wartość kwot ma bardzo dużą rozpiętość. Wybraliśmy takie, u których nadpłynność przekracza 100 mln zł.

W rankingu absolutnym liderem jest KGHM, który posiada 5,65 mld zł wolnych środków. Trzeba jednak pamiętać, że przed kombinatem jest wypłata dywidendy. Zarząd miedziowej spółki zaproponował 17 zł na akcję. Przyjęcie takiej propozycji oznaczałoby wypłatę z kasy 3,4 mld zł.

>> Wśród rynkowych ekspertów zapytanych o najlepszy sposób zainwestowania środków najczęstszym wskazaniem były właśnie spółki dywidendowe. >> Budujemy defensywny portfel na przeczekanie bessy.

Kolejną spółką z miliardowymi zasobami gotówki jest PGE. Tutaj także szykuje się sowita dywidenda – według propozycji zarządu ma to być 1,32 zł na akcję, czyli w sumie blisko 2,5 mld zł. Do tego po tym, jak niedawno sąd oddalił odwołanie PGE w sprawie zakazu wydanego przez urząd antymonopolowy na przejęcie od Skarbu Państwa gdańskiej Energi, analitycy zaczęli spekulować, że dywidenda może być jeszcze wyższa (obecna stopa 7 proc.). Przypomnijmy, że resort Skarbu Państwa we wrześniu 2010 roku podpisało umowę sprzedaży 84,19 proc. akcji Energi na rzecz Polskiej Grupy Energetycznej za 7,53 mld zł. Jednak na transakcję nie zgodził się UOKiK. Mocne zasoby gotówkowe ma także giełdowy konkurent PGE, spółka Enea. Jednak na trzecim miejscu w naszym rankingu uplasowała się Jastrzębska Spółka Węglowa, której nadpłynność przekracza 2,3 mld zł. Tu według wstępnych deklaracji na wypłatę dywidendy ma być przeznaczone 631,7 mln zł.

>> Dla wielu inwestorów dywidendy są podstawową przesłanką inwestowania w akcje. >> Informacje na temat terminów ustalania praw oraz wypłat znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Tuż za podium znalazła się Emperia, która dostała potężny zastrzyk środków ze sprzedaży Tradisu. Zostaną one wpłacone akcjonariuszom w postaci dywidendy, której stopa przekracza aż 50 proc. W poniedziałek możemy zaobserwować odcięcie dywidendy na notowaniach tej spółki. Na kasie śpią także dwaj przedstawiciele branży chemicznej – Synthos oraz Puławy. Obie spółki mają za sobą bardzo udany I kwartał. Jednak ostrożność każe zachować oczekiwane spowolnienie w mocno rozpędzonej branży chemicznej.

Ze sporymi pokładami gotówki na koncie są także przedstawiciele branży IT. W tym gronie znalazły się dwie spółki grupy Asseco – Asseco Słowacja oraz Asseco SEE. Miejsca na tym polu nie ustąpił konkurencyjny Comarch. W każdej z tych trzech spółek nadpłynność przekracza 100 mln zł. Znaczącą gotówkę na koncie mają także spółki finansowe – TU Europa i PZU. W pierwszej nadpłynność stanowi 482,18 mln zł, a drugiej 160,8 mln zł.

W naszym zestawieniu uwagę zwraca też rodzynek z branży budowlanej, która boryka się z dużymi problemami płynnościowymi. Mimo słabego otoczenia w branży w elitarnym gronie znalazł się Budimex. Jednak ta spółka wysłała już pierwsze sygnały ostrzegawcze informując, że przepływy pieniężne w II kwartale Budimeksu będą gorsze niż w analogicznym okresie 2011 roku. Kiepska sytuacja w branży ma związek z zamykaniem nierentownych kontraktów oraz brakiem nowych zamówień. Do rankingu załapał się także deweloper powstały na bazie NFI. Mowa tu o spółce Octava, która w III kwartale zanotowała 387,8 mln zł wpływów ze sprzedaży galerii handlowej Magnolia Park we Wrocławiu. Tymi zyskami spółka chce podzielić się z akcjonariuszami w drodze rozpoczętego skupu akcji w celu ich umorzenia.

>> W serwisie znajdziesz szczegółowe analizy raportów kwartalnych poszczególnych spółek >> przygotowane przez analityków StockWatch.pl – aktualną listę omówień znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 08octava, ASSECOSEE, assecoslo, budimex, comarch, emperia, Enea, FARMACOL, jsw, kghm, olympic, orbis, PGE, Pulawy, PZU, swiecie, synthos, tueuropa, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • PGNiG i JSW podpisały umowę dot. współpracy przy programie Geo-Metan w kopalni Budryk

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały umowę o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego w ramach programu Geo-Metan. Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk, która należy do JSW.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR