Raport: Dziewięciu deweloperów kwitnących od mieszkaniowej hossy

Najnowsze dane o sprzedaży mieszkań potwierdziły kolejny świetny kwartał w wykonaniu branży deweloperskiej. Za silną poprawą stoją czynniki, o których StockWatch.pl pisze już od kilku miesięcy, a jednocześnie powinny podsycać popyt jeszcze przez nawet kilka kwartałów.

Branża deweloperów mieszkaniowych ma się coraz lepiej. Po bardzo dobrym IV kwartale 2013 roku, kolejny okres przyniósł dalszy progres pod względem sprzedaży. Z opublikowanych danych wynika, że wszyscy giełdowi deweloperzy poprawili wyniki sprzedażowe. Najmocniejszą dynamikę zanotował Marvipol (+142 proc. r/r). Tuż za nim uplasował się Budimex Nieruchomości (+127 proc.), Robyg (+90 proc.) oraz Echo Investment (+66 proc.).

Dobre rezultaty sprzedażowe są pokłosiem szeregu czynników. Kredytobiorcy nadal mogą korzystać z niskich stóp procentowych. Do tego nie brakuje chętnych do zakupów mieszkań za gotówkę, traktujących to jako inwestycję. Na dodatek, aby dostać większe zniżki, takie osoby kupują po kilka mieszkań. Istotne jest też uruchomienie programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). W ramach rządowej pomocy na rynek mieszkaniowy ma trafić w tym roku 600 mln zł, w postaci dopłat do wkładu własnego przy kredytach zaciąganych przy zakupie mieszkań na rynku pierwotnym. W sumie po I kwartale klienci deweloperów złożyli 4.395 wniosków, z czego 2.082 kredytów już otrzymali w systemie MdM.

Drugim istotnym programem jest koncepcja funduszu mieszkań na wynajem. Fundusz, tworzony i zarządzany w przez BGK, ma zainwestować 5 mld zł, przede wszystkim w największych miastach w Polsce. Uczyniłoby to fundusz największym nabywcą mieszkań (lub deweloperem) na rynkach tych miast. >> Skład giełdowego indeksu deweloperów sprawdzisz tutaj.

– Za nami kolejny dobry kwartał dla deweloperów mieszkaniowych. Rynek jest mocny, a popytowi sprzyjają niskie stopy procentowe, program MdM oraz stabilne ceny mieszkań. Dla ośmiu deweloperów analizowanych przez nasze biuro sprzedaż w I kwartale wzrosła 63 proc. w ujęciu r/r. W ujęciu kw/kw osiągnięcia są zbliżone, ale należy zaznaczyć, że IV kwartał 2013 roku był rekordowo dobry. W minionym kwartale pozytywnie wynikami zaskoczyli Marvipol, Robyg i Ronson. Sugerując się wysoką sprzedażą za I kwartał należałoby oczekiwać, że w całym 2014 roku wymienione spółki pokażą mocną dwucyfrową dynamikę. – mówi Adrian Kyrcz, analityk DM BZ WBK.

Najnowsze dane potwierdzają wzrost popytu na mieszkania. (Fot. stockwatch.pl)

Również inni analitycy mają swoich faworytów ostatniego rozdania sprzedażowego wśród deweloperów. Raiffeisen Brokers szczególnie pozytywnie ocenia przyspieszenie sprzedaży mieszkań w Budimeksie i zwraca uwagę, że wysokie tempo utrzymały również Marvipol oraz Robyg. Ostatni z wymienionych deweloperów powiększył swoją przewagę nad pozostałymi spółkami w sektorze. Grupa w I kwartale 2014 roku zakontraktowała rekordową liczbę 576 lokali netto w Warszawie i Gdańsku. >> Zestawienie najważniejszych raportów branżowych firm analizujących rynek nieruchomości znajdziesz na tej stronie.

– Łącznie r/r sprzedaż mieszkań przez wszystkich giełdowych deweloperów wzrosła o 63,5 proc. do 2.385 mieszkań, co pokazuje znaczącą poprawę na rynku. Warto również zauważyć, że I kwartale sprzedaż była bardzo podobna wobec poprzedniego kwartału – pomimo konieczności posiadania co najmniej 5 proc. wkładu własnego dla kredytu hipotecznego od początku 2014 r. rynek mógł wesprzeć start programu Mieszkanie dla Młodych, powoli poprawiająca się sytuacja na rynku pracy oraz ciągle niskie stopy procentowe. – dodaje Michał Krajczewski, analityk Raiffeisen Brokers.

(Źródło: Raiffeisen Brokers)

Warto zauważyć, że wymieniany wcześniej Ronson znalazł się w modelowym portfelu na kwiecień i II kwartał analityków Raiffeisen Brokers. Biuro wskazuje, że to solidny deweloper notowany nieznacznie poniżej wartości księgowej (C/WK na 0,95x). Po słabym III kwartale 2013 r. spółka przekonuje, iż pracuje nad przygotowaniem oferty pod zwiększony popyt. W I kwartale 2014 r. Ronson sprzedał 206 lokali, czyli o 56 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie miniony kwartał okazał się najlepszy w historii pod względem zarówno liczby sprzedanych mieszkań jak i wartości zawartych kontraktów.

W minionym kwartale drugą pozycję pod względem liczby sprzedanych mieszkań zajął Dom Development. Wynik na poziomie 400 mieszkań netto dał 18-proc. wzrost w ujęciu r/r. Na sprzedaż I kwartału składały się przede wszystkim mieszkania w warszawskich projektach Saska, Żoliborz Artystyczny, Wilno oraz Derby.

– Utrzymanie cen na rynku oraz zadowalające wolumeny sprzedaży to pozytywne sygnały dla branży deweloperskiej. Odbudowany popyt na kredyty mieszkaniowe także nastraja nas optymistycznie – decyzja o zakupie mieszkania na kredyt to znak, że klienci uwierzyli w poprawę koniunktury oraz stabilność zatrudnienia. Rządowy program Mieszkanie dla Młodych w pierwszym kwartale obowiązywania miał umiarkowany wpływ na rynek warszawski oraz wrocławski, ponieważ limity cenowe programu wyznaczone zostały znacznie poniżej cen rynkowych. Wzrost limitów w II kwartale 2014 roku to dobry sygnał – wyższy udział mieszkań kwalifikujących się do programu w ofercie powinien pozytywnie wpłynąć na popyt rynkowy. Wraz z początkiem roku weszła w życie nowa Rekomendacja S dotycząca kredytów hipotecznych, która w naszej ocenie nie miała istotnego wpływu na rynek. Minimalny wkład własny na poziomie 5 proc. ceny mieszkania nie odstraszył kupujących. Dostrzegamy jednak potencjalne zagrożenie dla popytu spowodowane stopniowym wzrostem wymaganego udziału środków własnych do docelowego poziomu 20 proc. w 2017 roku. – podsumowuje Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Takiego ożywienia nie czują deweloperzy komercyjni. Warto jednak zauważyć, ze Echo Investment skuteczne umacnia swoją pozycję w segmencie mieszkaniowym. W I kwartale tego roku kielecka spółka sprzedała 96 mieszkań wobec 58 w analogicznym okresie 2013 roku. >> Zobacz także: Knight Frank widzi duży potencjał w portfelu nieruchomości Echo.

– Dla deweloperów komercyjnych w dalszym ciągu panuje niezbyt sprzyjające otoczenie. Mamy tu do czynienia z dużą podażą powierzchni biurowych i sporym nasyceniem powierzchni handlowych, co wpływa na presje na czynsze. Warto zwrócić uwagę, że obecnie Echo Investment notowane jest z podobnym wskaźnikiem C/WK jak GTC. Historycznie było tak, że akcje pierwej ze spółek notowane były z dwucyfrową premią pod tym względem. – mówi Adrian Kyrcz, analityk DM BZ WBK.

Kompleks biurowy Park Rozwoju w Warszawie (fot. Echo Investment)

W poniedziałek deweloper poinformował o umowie z Ericssonem, największym na świecie dostawcą technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych. Podpisany kontrakt dotyczy najmu 3.600 mkw. w kompleksie biurowym Park Rozwoju realizowanym przez Echo Investment w Warszawie. W budynku I etapu biurowca, który uzyskał już pozwolenie na użytkowanie, firma Ericsson urządzi swoją główną siedzibę w Polsce.

Poniżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych deweloperów oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych deweloperów oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, domdev, echo, inpro, jwconstr, MARVIPOL, polnord, robyg, ronson, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR