Raport IPO: Analiza oferty publicznej Games Operators

Omawiane walory:

Do 11 marca inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje producenta i wydawcy gier wideo. StockWatch.pl sprawdził, na co warto zwrócić uwagę w prospekcie emisyjnym oraz jak przy cenie maksymalnej wyceniany Games Operators na tle branży.

games,operators,ipo,analiza,debiut

Games Operators z emisji nowych akcji planuje pozyskać do 7 mln zł.

Do debiutu na warszawskim rynku szykuje się Games Operators, czyli studio znane przede wszystkim z gry 911 Operator. Ale od początku. Historia spółki sięga 2010 r., gdy Bartłomiej Gajewski prowadził działalność gospodarczą pod firmą Jutsu Games. W 2015 r. obecny prezes studia podpisał umowę z PlayWay na wykonanie gry 911 Operator. Prawa do tytułu należały do PlayWay, ale według umowy wykonawcy należała się połowa zysków z gry. Tytuł jak wiadomo odniósł spory sukces. Do końca stycznia 2020 r. sprzedano łącznie 1,1 mln kopii (PC, Xbox, PS4), wraz z dodatkami. Płatną wersję mobilną pobrało ponad 200 tys. użytkowników, zaś bezpłatną pobrano ok. 1,6 mln razy.

W sierpniu 2017 r. zawarto nową umowę, według której prawa autorskie do 911 Operator przeszły z PlayWay na Games Operators. Cały czas jednak istniała działalność gospodarcza pod nazwą Jutsu Games, która świadczyła usługi na rzecz Games Operators. Przed debiutem postanowiono uprościć strukturę i prezes własną działalność gospodarczą przekształcił w spółkę z o.o., a Games Operators w październiku nabyło jej udziały w zamian za akcje serii C.

W 2018 r. studio rozpoczęło prace nad 112 Operators, czyli sequelem 911 Operator. Produkcję prowadził Jutsu Games, ale formalnie prawa należą do Games Operators. Premiera planowana jest na 23 kwietnia.

Games Operators na swoim koncie ma trzy wydane gry. Oprócz wspomnianego wcześniej 911 Operator studio w październiku 2019 r. wypuściło Radio Commander, które do daty prospektu sprzedało się w nakładzie 36 tys. egzemplarzy. Tytuł miał ciepłe przyjęcie (82 proc. pozytywnych ocen na Steam) i szybko zwrócił nakłady. Można szacować, że w 5 miesięcy wygenerował 0,75 mln zł przychodów. W grudniu ub.r. zadebiutowała kolejna gra, dla której Games Operators wystąpił w roli wydawcy – Counter Terrorist Agency. Niestety, ten projekt wypadł słabiej. Gra w ciągu 3 miesięcy sprzedała się zaledwie w 8 tys. egzemplarzy i zebrała słabe oceny na Steam.

W produkcji są kolejne gry. Na podstawie umów zawartych jeszcze w 2018 r. powstają Cyber Ops, Artificer, Transport Inc., z 2019 r. kolejne 3 (BE-A Walker, Reptiles: InHunt, CountryBalls Heros), natomiast w 2020 r. Games Operators podpisał umowę na Natural Instincts. Według planu wydawniczego mamy jeszcze grę Paws and Soul, którą produkuje rosyjski Electrostalin Entertainment, ale w prospekcie nie ma informacji na temat umowy.

games_operators_plan_wydawniczy

Plan wydawniczy Games Operators. Źródło: Spółka

Aktualnie Games Operators współpracuje z 15 zespołami, w tym 10 w Polsce, dwoma w Rosji, jednym na Słowacji oraz po jednym w Chile i Wielkiej Brytanii. Łącznie na rzecz Games Operators pracuje ok. 50 deweloperów.

Parametry oferty Games Operators

Games Operators oferuje inwestorom do 250 tys. akcji nowej emisji oraz do 1 mln akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy. Cena maksymalna to 28,50 zł za walor. Daje to wycenę całej spółki na poziomie 145 mln zł przed emisją i 152 mln zł po emisji akcji. Z IPO – przy założeniu uplasowania wszystkich akcji – do kasy studia trafi 7 mln zł, czyli zaledwie 1/5 puli. W transzy inwestorów indywidualnych przewidziano ok. 20 proc. akcji, przy czym w pierwszej kolejności przydzielone zostaną im nowe akcje, a następnie istniejące. Zapisy można składać do 11 marca w wybranych punktach Santander BM, DM BOŚ i BM mBanku. Zapis inwestora indywidualnego musi opiewać na co najmniej 20 akcji i nie może przekraczać 100 tys. akcji.

Obecnie założyciel i prezes spółki, Bartek Gajewski, posiada 50,96 proc. udziału w kapitale zakładowym, a pozostałe 49,04 proc. – PlayWay. Po publicznej ofercie akcji (przy założeniu uplasowania wszystkich akcji) będą mieć odpowiednio 39,23 proc. i 37,4 proc. Pozostałe 23,36 proc. przypadnie na nowych inwestorów.

games,operators,akcjonariat

Struktura akcjonariatu Games Operators przed publiczną ofertą akcji (po lewej) i po jej finalizacji (po prawej).

Cele emisyjne Games Operators

Z emisji nowych akcji spółka planuje pozyskać do 7 mln zł. Zakłada, że środki te pozwolą w latach 2020-2022 zrealizować od 7 do 14 dodatkowych projektów gier, o budżetach w zakresie od 250 tys. zł do 2 mln zł.

Analiza sytuacji fundamentalnej Games Operators

Analizując wyniki spółki należy pamiętać, że premiery Radio Commander i Counter Terrorist Agency miały miejsce w IV kwartale ub.r., więc dostępne dane finansowe pochodzą w zasadzie wyłącznie ze sprzedaży gry 911 operator na przeróżnych platformach. Po drugie trzeba mięć świadomość, że w 2017 r. mamy tak naprawdę przychody jedynie za ostatnie 4 miesiące roku, bo wtedy spółka była właścicielem praw do gry. W 2018 r. przychody Games Operators wyniosły 5,4 mln zł i wzrosły o 420 proc. w porównaniu do 2017 r. Po trzech kwartałach 2019 r. przychody przekroczyły 6 mln zł i były wyższe o 42 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Zysk netto w 2018 r. wyniósł 3,5 mln zł, zaś po trzech kwartałach tego roku zbliżył się do 3,6 mln zł i był wyższy o blisko 25 proc. niż rok wcześniej, w tym samym okresie. Rentowność netto za trzy kwartały 2019 r. wyniosła 86,6 proc. podczas gdy w całym 2018 r. była na poziomie niemal 83 proc.

games_operators_wyniki

Źródło: Spółka

– 911 Operator choć debiutował na początku 2017 r., wciąż generuje całkiem przyjemne przychody. W 2018 r. spółka pokazała 4,25 mln zł przychodów, z czego na platformie PC 2,25 mln zł, natomiast w ciągu ostatnich 4 raportowanych kwartałów 4,86 mln zł. Istotne kwoty generują urządzenia mobilne – 1,24 mln zł w 2018 r. i 1,02 mln zł w ciągu ostatnich 12 miesięcy, za które mamy udostępnione raporty. W 2019 r. (TTM) zauważalne są przychody ze sprzedaży gry na Switchu (0,58 mln zł), co w zasadzie dziwić nie może, skoro gra dobrze się monetyzowała na urządzeniach mobilnych. Tradycyjne konsole mają marginalny udział w sprzedaży. Oczywiście można sądzić, że port Code Horizon nie był najlepszej jakości, ale o takim stanie rzeczy raczej zdecydował profil gracza konsolowego – komentuje Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl.

>> Zobacz szczegółowe omówienie prospektu emisyjnego i sytuacji finansowej Games Operators przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Mocne i słabe strony Games Operators

Plusy/Szanse:

 • Spółka produkuje kolejną odsłonę 911 Operator, która ma miliony graczy. Jeśli nie zepsuje projektu sprzedaż i przychody powinny się mocno poprawić względem pierwszej części
 • Produkcja mniejszych gier o mniejszych budżetach dywersyfikuje ryzyko złego odbioru
 • Spółka działa w modnej na rynku branży
 • Wsparcie doświadczonego PlayWay w marketingu i testowaniu gry
 • Możliwość korzystania z assetów i sił operacyjnych spółek portfelowych PlayWay
 • W miarę uczciwa wycena maksymalna spółki
 • Dywersyfikacja działalności przez wydawnictwo
 • Relatywnie niski udział twórców gier w zyskach z ich sprzedaży

Minusy/Ryzyka:

 • Niski Freefloat
 • Mała pula akcji dla inwestorów indywidualnych (ryzyko wysokiej redukcji)
 • Niskie budżety zmniejszają szanse na wielomilionową sprzedaż
 • Małe doświadczenie w wyborze projektów gier
 • Wysoki udział nieudanych gier w historii 1/3
 • Niekorzystna sytuacja rynkowa
 • Coraz większa konkurencja w branży i ciężko się wyróżnić w szczególności małym projektom

Polityka dywidendowa Games Operators

W tym roku spółka nie planuje wypłaty dywidendy, ale rozważa taki ruch w 2021 r. Games Operators chce w przyszłości przeznaczać na dywidendę do 90 proc. zysku za dany rok, pod warunkiem, że po wypłacie dywidendy środki na rachunku spółki będą wystarczające do sfinansowania wszystkich projektów gier znajdujących się w portfelu rozwijanych produkcji.

– Na datę prospektu zarząd nie podjął decyzji dotyczącej rekomendowania walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy oraz jej potencjalnej wysokości na kolejne lata. Decyzje w zakresie dywidendy będą podejmowane we właściwym czasie po zakończeniu każdego roku obrotowego – czytamy w prospekcie emisyjnym.

Wycena/Wskaźniki Games Operators

Z wyceną całej spółki na poziomie 150 mln zł (po emisji akcji) Games Operators będzie większy od dużo bardziej doświadczonych firm jak Creepy Jar (144 mln zł), Bloober Team (122 mln zł), The Farm 51 (121 mln zł) czy CI Games (107 mln zł). Jednak tu spółka nadrabia wsparciem, jakie daje jeden z akcjonariuszy, czyli PlayWay.

– Dodatkowo spółki te różnią się istotnie modelem biznesowym, bo stawiają raczej na marki, które mają generować duże przychody i zyski. W wypadku Games Operators mamy do czynienia z podmiotem, który postanowił klonować model biznesowy swojego akcjonariusza, czyli PlayWay i mocno zdywersyfikować źródła przychodów. Ale wracając do wyceny spółki, nawet przy cenie maksymalnej znajduje ona argumenty, choć oczywiście przy tej ocenie mamy dużo oszacowań i założeń – komentuje Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl.

W serwisie jest dostępna symulacja debiutu post-money spółki. Do porównania w symulacji zestawiliśmy parametry trzech spółek: Ultimate Games, Draw Distance i Forever Entertainment.

symulacja,debiutu,Games,Operators

Symulacja debiutu post-money Games Operators. Źródło: stockwatch.pl

Polecane linki:

>> Szczegółowe omówienie prospektu emisyjnego i sytuacji finansowej Games Operators przygotowane przez analityka StockWatch.pl
>> Forumowy wątek dedykowany akcjom Games Operators
>> Wstępna symulacja finansowa debiutu oraz prospekt emisyjny spółki
>> Strona internetowa Games Operators

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gameops, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR