Roszady w indeksach. Wielki powrót JSW, Polimeksu-Mostostalu, Petrolinvestu oraz awans Kruka

W wyniku rewizji rocznej, która zostanie przeprowadzona po sesji 17 marca, akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zastąpią walory Enei w indeksie WIG20, a akcje Kruka wejdą w miejsce Bogdanki w indeksie WIG30. Spore zmiany nastąpią także w indeksach mWIG40 i sWIG80.

Po dwuletniej przerwie w szeregi WIG20 oraz WIG20TR wraca JSW. W tym czasie kapitalizacja jastrzębskiej spółki urosła blisko czterokrotnie i wynosi obecnie 8,81 mld zł. Ze statusem blue chipa żegna się Enea (4,9 mld zł).

W ramach rewizji rocznej w skład WIG30 oraz WIG30TR wejdzie Kruk (4,43 mld zł), a opuści go Bogdanka (2,75 mld zł), która w indeksie miała miejsce od jego powstania. Dla lubelskiej kopalni to kolejna już degradacja. W listopadzie 2015 roku akcje producenta węgla oddały miejsce w składzie WIG20 na rzecz CCC.

Miejsce po JSW w składzie mWIG40 zajmie Enea. Z kolei Polimex-Mostostal (0,76 mld zł) zmieni Bioton (0,63 mld zł). Dla spółki budowlanej to wielki powrót, ponieważ jeszcze kilka lat temu Polimex balansował na krawędzi bankructwa. Obecnie dzięki prowadzonej restrukturyzacji oraz wsparciu spółek energetycznych spółka staje na nogi. W zaledwie trzy miesiące kapitalizacja Polimeksu urosła trzykrotnie.

Jednocześnie ograniczono udziały spółek Pekao, PKN Orlen oraz PKO BP w indeksach WIG30 i WIG30TR do 10 proc.

Do składu indeksu sWIG80 dołączą dawni ulubieńcy spekulantów – Bioton i Petrolinvest (123 mln zł) oraz debiutanci z ostatnich lat: Stelmet (0,88 mld zł), Celon Pharma (1,52 mld zł), Enter Air (0,53 mld zł) oraz Selvita (0,47 mld zł). Z indeksem maluchów po sesji 17 marca – oprócz wspomnianego Polimeksu-Mostostalu – pożegnają się akcje BSC Drukarnia Opakowań (371 mln zł), CFI Holding (42 ml zł), Herkules (170 mln zł), Kruszwica (1,36 mld zł) i Unibep (448 mln zł).

– Ranking indeksów został sporządzony po sesji 17 lutego 2017 r. W rankingu uwzględniono obroty akcjami za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu, zaś wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia 15 lutego 2017 r. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie – czytamy w komunikacie GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bioton, bogdanka, BSCDRUK, cfi, CLNPHARMA, Enea, ENTER, Herkules, jsw, Kruk, Kruszwica, petrolinv, Polimexms, SELVITA, stelmet, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Realizacja zysków w Warszawie, w grze Orange Polska i JSW

  Akcje w Warszawie tanieją. Inwestorzy realizują zyski z ostatnich dni, co jest wspólną tendencją obserwowaną w całej Europie. I jedynie sWIG80 nie ulega tej spadkowej presji, rosnąc o 0,4 proc. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, a GPW dalej ma szanse kontynuować wzrosty w grudniu.

 • Borys z PFR: Decyzja ws. pożyczki preferencyjnej dla JSW w najbliższych tygodniach

  Polski Funduszu Rozwoju uzyskał już wymagane wyjaśnienia od Komisji Europejskiej i przewiduje, że ostateczną decyzję w sprawie pożyczki preferencyjnej dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej podejmie w najbliższych tygodniach, poinformował prezes PFR Paweł Borys. Jeśli chodzi o Polską Grupę Górniczą, trudno obecnie wskazać termin podjęcia decyzji w sprawie wsparcia w ramach tarczy, dodał.

 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • Giełdy dyskontują odmrażanie gospodarek, w grze Sanok i Work Service

  Dobre nastroje na europejskich parkietach, wspierane już nie tylko doniesieniami nt. szczepionek, ale też nadziejami na powolne znoszenie restrykcji w grudniu, pchają w górę warszawskie indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki Sanok, Work Service i Agora.

 • Selvita przejmie 100 proc. udziałów w spółce Fidelta od Galapagos za ok. 140 mln zł

  SELVITA zawarła ze spółką Galapagos NV warunkową umowę, na mocy której nabędzie 100 proc. udziałów w chorwackiej spółce Fidelta. Łączna wartość transakcji wyniesie 31,2 mln euro (ok. 140 mln zł) i zostanie sfinansowana ze środków własnych (30 proc.) oraz poprzez finansowanie dłużne (70 proc.).


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR