Rynki grają pod porozumienie w USA, w grze Hawe, Hygienika i Fluid

Omawiane walory: , , ,

W czwartek europejskie parkiety świecą na zielono. Impulsem do gry są plotki o możliwym krótkoterminowym rozwiązaniu problemu limitu zadłużenia w USA. Dzięki temu politycy zyskaliby czas na kontynuowanie negocjacji. Pozytywną informacją jest również nominacja Janet Yellen na nowego szefa FED.

Czas mija, a kompromisu na amerykańskiej scenie politycznej jak nie było, tak nie ma. Problem w tym, że według wyliczeń Sekretarza Skarbu USA, 17 października kraj ten osiągnie ustawowy limit zadłużenia i straci możliwość regulacji bieżących zobowiązań i zbankrutuje. Taki scenariusz nie jest oczywiście korzystny dla żadnej z partii i prawdopodobnie brak porozumienia w długoterminowych kwestiach doprowadzi do krótkoterminowego podniesienia limitu i przedłużenia czasu na negocjacje. Z jednej strony jest to pozytywne, ponieważ największa gospodarka świata uniknie niewypłacalności, ale z drugiej przedłuży to okres niepewności. W tej chwili widać jednak pozytywną reakcję rynków.

Korzystną, ale oczekiwaną już przez rynek informacją jest nominacja na nowego szefa FED Janet Yellen, czyli obecnej wiceprezes. Obejmie ona to stanowisko po zakończeniu kadencji Bena Bernanke, czyli po 31 stycznia 2014 roku. Yellen z racji pełnienia swojej funkcji dała się już poznać rynkom i jest uważana za nawet bardziej skłonną do luźnej polityki monetarnej od Bernanke.

Wspomniane powyżej informacje wystarczyły do zainicjowania odreagowania na europejskich rynkach. DAX, CAC i FTSE zyskują na wartości 0,8-1,4 proc. Na fali dobrych nastrojów na świecie ok. 1 proc. zyskuje również polski WIG30. Dobrze radzą sobie również mniejsze spółki – sWIG80 zyskuje 0,7 proc., a mWIG40 1,2 proc. Potwierdzeniem siły rynku są obroty, które są dwa razy większe niż na wczorajszej sesji o tej porze. Aż 86 proc. z nich generowane jest na wzrostach.

>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Do grona gorących spółek należy notowany na NewConnect Fluid. Spółka poinformowała w porannym komunikacie o zawarciu z Funduszem Rezerw Inwestycyjnych umowy objęcia akcji o łącznej wartości 10 mln zł. W reakcji kurs zyskuje aktualnie ok. 27 proc.

Około 1,5 proc. na wartości zyskuje bohater dzisiejszego Wykresu dnia – Hawe. Kurs wspina się na nowe lokalne szczyty i aktualnie znajduje się najwyżej od roku. Dzisiejsze wzrosty potwierdzają wybicie z trójkąta i sygnały kupna. >> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną spółki.

Ciekawie wygląda również wykres Hygieniki, która pomimo braku komunikatów zyskuje dzisiaj na wartości ok. 4 proc. Kurs znajduje się od maja 2012 r. w czytelnym trendzie wzrostowym i kieruje się w stronę szczytów z końca 2009 r. Tam może uaktywnić się podaż, która zainicjuje korektę spadkową.

Na czwartkowej sesji o blisko 15 proc. rośnie kurs akcji chińskiego debiutanta – PEIXIN. Papiery producenta maszyn i linii do produkcji artykułów higienicznych zadebiutowały 12-proc. wzrostem. Momentami zwyżka była jeszcze większa, a jeden walor kosztował nawet ponad 21,50 zł. W czwartek akcje powiększają stopę zwrotu, a handel jest przerywany równoważeniem.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT fluid, hawe, hygienika, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Sąd uznał za niedopuszczalne wycofanie propozycji układowych Hawe Telekom

  Sąd uznał za niedopuszczalne cofnięcie przez zarząd HAWE Telekom w restrukturyzacji propozycji układowych. Mediatel poinformował też, że zaprzestaje przekazywania informacji o propozycjach układowych HAWE Telekomu i poda informacje dopiero o ostatecznych propozycjach układowych, które zostaną zaakceptowane przez wierzycieli.

 • Hawe Telekom wycofał z sądu propozycje układowe, pracuje nad nowymi

  HAWE Telekom w restrukturyzacji wycofał w całości z sądu propozycje układowe złożone przez zarząd, a obecnie pracuje obecnie nad nowymi propozycjami układowymi, określającymi sposób restrukturyzacji zobowiązań HAWE Telekom, które przedstawi w najbliższym możliwym terminie.

 • Hawe nie odwoła się od decyzji KNF o karze i wykluczeniu z obrotu na GPW

  HAWE nie wniesie odwołania od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sprawie kary pieniężnej w wysokości 700 tys. zł oraz kary bezterminowego wykluczenia akcji z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW).

 • KNF nałożyła kary na Gothaer TU, Generali TU oraz Pawła Paluchowskiego

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń karę pieniężną w wysokości 97 tys. zł, na Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń - karę pieniężną w wysokości 240 tys. zł, poinformowała Komisja. KNF nałożyła również na Pawła Tomasza Paluchowskiego karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych przez spółkę publiczną.

 • Sąd znów rozkłada ręce w kwestii upadłości Hawe

  Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wnioski Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Olesińscy i Wspólnicy s.k. o ogłoszenie upadłości HAWE. To kolejna już próba ze strony wierzycieli. W ubiegłym roku sąd umorzył postępowanie ze względu na fakt, że spółka nie posiada środków na pokrycie bieżących kosztów postępowania upadłościowego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR