Spółki ukraińskie i wahania cen srebra w centrum uwagi inwestorów

We wtorek inwestorzy zaliczają udany początek sesji, choć amplituda wahań indeksów pozostaje symboliczna. Na pierwszy plan ponownie wysunęły się spółki ukraińskie. Tym razem impulsem do mocnych wzrostów okazały się doniesienia o możliwym zawieszeniu broni między prorosyjskimi separatystami i ukraińskimi wojskami.

W ubiegłym tygodniu zaczęło się od bardzo dobrych wyników Kernela, który pociągnął za sobą notowania Astarty. We wtorek inwestorzy windują wartości pozostałych wschodnich firm, a impulsem dla spekulantów jest informacja o możliwym zawieszeniu broni we wschodniej Ukrainie. Według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) pierwsze porozumienie osiągnięto już w obwodzie ługańskim. Zawieszenie broni ma tam obowiązywać od 5 grudnia. Blisko zawarcia czasowego rozejmu jest też w obwodzie donieckim. Doniesienia podziałały na inwestorów. Blisko 17-proc. zwyżkę zalicza Agroton, a o ponad 14 proc. drożeją papiery Coal Energy. Nie mają też co narzekać posiadacze akcji Milkilandu (+11 proc.), czy KSG Agro (+7,5 proc.).

Przed południem indeks największych spółek rośnie około 0,4 proc. dobijając do górnej granicy konsolidacji 2.433 pkt. Na razie jednak nie widać chęci do wyjścia wyżej, mimo że indeksy giełd w Londynie i Paryżu idą w górę o ponad 1 proc. Nieco wolniej, w tempie około 0,6 proc. rośnie niemiecki DAX. Pomaga odbicie notowań ropy, która drożeje pierwszy raz od sześciu dni. Akcje BP, Totala czy Royal Dutch Shell rosną po około 1,8-2 proc. Tymczasem w Warszawie notowania PGNiG tracą 1 proc. Na decyzje inwestorów o umiarkowanej sprzedaży akcji może mieć wpływ rezygnacja Moskwy z budowy rurociągu Southstream, którym miał płynąć gaz do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy.

We wtorkowym kalendarzu brak publikacji istotnych danych makro, w wymiarze ogólnym zanosi się więc na kolejną spokojną sesję. Jednak inwestorzy powinni zachować czujność, bo przy niskiej aktywności handlujących w każdej chwili jedna ze stron może większymi zleceniami kupna bądź sprzedaży skierować rynek w dowolną stronę. O niespodzianki nietrudno, co udowodniła końcówka poniedziałkowej sesji. Przez prawie cały dzień indeks WIG20 osuwał się coraz niżej po otwarciu luki bessy na początku dnia, by w ostatnich minutach odrobić wszystkie straty i zakryć lukę.

Jak na razie największy wpływ na cały rynek mają akcje KGHM. Z początku drożały o prawie 1,5 proc. w ślad za odbijającymi notowaniami srebra, którego lubiński kombinat jest czołowym dostawcą na rynku metali. Do godziny 11:00 akcje oddały już całą zwyżkę, czemu towarzyszą podwyższone obroty.

Poniedziałkowa zmienność ceny srebra była najwyższa od wielu miesięcy. W najsłabszym momencie za uncję płacono 14,15 dolarów, najmniej od pięciu lat. Osiągnięte z hukiem dno skłoniło graczy do spekulacyjnej gry na zwyżkę, w efekcie czego jeszcze tego samego dnia cena skoczyła do 16,81 dolarów. Dobry day trader mógł więc w ciągu paru godzin zarobić 18,8 proc. Wtorek przynosi realizację zysków, srebrny kruszec tanieje prawie 3 proc.>> Śledź zmiany cen srebra z trading.stockwatch.pl

mapa_rynku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agroton, astarta, coalenerg, kernel, kghm, ksgagro, milkiland, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Gorączka wyprzedaży na giełdach, w grze KGHM i CCC

  Strach przed koronawirusem, wsparty fatalnymi danymi makro z Niemiec, dołuje europejskie indeksy. Przecena nie omija GPW, gdzie mocno tracą nie tylko największe, ale także średnie spółki. Losy poniedziałkowej sesji są już rozstrzygnięte.

 • Dane makro Pompują Mocno Indeksy, Orange, Polnord i Medicalgorithmics w centrum uwagi

  Zazieleniło się w piątek na giełdach. To reakcja na lepsze od oczekiwań styczniowe odczyty indeksów PMI, a także efekt malejących obaw przed koronowirusem w Chinach. W Warszawie zyskują wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki PGNIG, Tauron, PGE, Polnord i Medicalgorithmics.

 • Dino na szczytach, akcje PGNIG poniżej 4 zł

  Po dobrym otwarciu warszawskie indeksy cofnęły się i czekają na dalszy rozwój sytuacji. W południe w prawdzie więcej spółek traciło niż zyskiwało na wartości, ale losy środowej sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte. Kluczowy będzie start notowań na Wall Street.

 • sWIG80 na 1,5-rocznym szczycie, tąpnięcie na KGHM

  Indeks sWIG80 opiera się spadkom dominującym dziś na GPW i na większości europejskich indeksów, wyznaczając nowe 1,5-roczne szczyty. Równie udanego dnia nie mają natomiast akcjonariusze KGHM-u, którego notowania tąpnęły w ślad za spadkiem cen miedzi.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR