Sześć spółek, które przypieszyły publikację wyników

Omawiane walory: , , , , ,

Wcześniejsza publikacja raportu finansowego to dobra wiadomość, nawet gdyby sam raport nie niósł niespodzianek. Nadal większość firm kleci swoje sprawozdania na ostatnią chwilę. StockWatch.pl sprawdził, czego spodziewać się po wynikach sześciu znanych spółek, które wyrywają się z pokazaniem inwestorom swoich dokonań.

Dotychczas zaledwie garstka spółek opublikowała sprawozdanie okresowe za I kwartał 2014 r. Warto jednak zwrócić uwagę na emitentów, którzy zdecydowali się przyspieszyć publikację wyników. Zmiana terminu to nie tylko zabieg techniczny, ale także sygnał dla rynku, że spółka stara się być przejrzysta. Można też domniemywać, że spółki dotkniętne przesadną przeceną, nie uzasadnioną w fundamentach, chcą jak najszybciej rozwiać wątpliwości co do ich standingu i uspokoić rynek, chwaląc się dobrymi rezultatami. StockWatch.pl sprawdził, co może kryć się za przyspieszeniem terminu prezentacji sprawozdań przez sześć znanych spółek. >> Jesteś gotowy na falę raportów? Aktualny terminarz publikacji znajdziesz tutaj.

W poniedziałek na taki krok zdecydował się KGHM oraz jego spółka zależna – Bipromet. Wyniki obu poznamy o jeden dzień wcześniej niż pierwotnie planowano, tj. 14 maja 2014 roku. Jednak w wypadku KGHM na rekordowe wyniki raczej nie co liczyć, ponieważ spółce nie sprzyja otoczenie makro. Miesiąc temu lubińska spółka podała założenia budżetowe na 2014 rok. W planie przyjęto średnioroczne notowania miedzi na poziomie 7.100 USD/t, srebra na poziomie 22 USD/troz, a kurs USD/PLN w wysokości 3,05. W każdym z podanych parametrów spółka zanotowała spadek o kilka procent w porównaniu z 2013 rokiem. Plan na bieżący rok zakłada produkcję miedzi w koncentracie na poziomie 420 tys. ton (-2,1 proc. r/r), miedzi elektrolitycznej w wysokości 567,5 tys. ton (+0,4 proc.) oraz srebra w koncentracie na poziomie 1.112 ton (-7,3 proc.). Natomiast wolumeny sprzedaży wyrobów z miedzi założono na 562,8 tys. ton, a ze srebra na 1.115 ton. To również spadek w ujęciu r/r odpowiednio o 5,3 proc. i 10,8 proc. Całkowity jednostkowy koszt produkcji miedzi elektrolitycznej miałby wzrosnąć z 14.657 zł/t do 15.435 zł/t. W zeszłym roku, w trzech pierwszych miesiącach zysk netto KGHM wyniósł około 1,1 mld zł. Zdaniem analityków UniCredit, w minionym kwartale był on znacząco niższy. >> Zobacz także: Rynek z optymizmem przyjął założenia budżetowe KGHM na 2014 r.

– Spodziewam się, że w I kwartale 2014 roku zyski KGHM spadły około 40 proc. w ujęciu r/r. Jest to pochodna spadku cen srebra, miedzi oraz słabszego kursu USD/PLN. Obawiam się, że w kolejnych kwartałach wyniki kombinatu także będą pod presją czynników zewnętrznych. W tym roku nie spodziewam się wzrostu cen metali. Ciężko będzie to rekompensować ograniczaniem kosztów, co najwyżej możliwy jest kosmetyczny ruch na kosztach operacyjnych. Obecnie notowania KGHM są zgodne z naszą wyceną, która opiewa na 111 zł za akcję. Wydaje się, że jest to godziwa wycena. – mówi Marcin Gątarz, analityk UniCredit CAIB.

(Fot. stockwatch.pl)

(Fot. stockwatch.pl)

Z jednodniowym wyprzedzeniem, także 14 maja poznamy wyniki Otmuchowa. Zdaniem analityków Millennium DM, po słabym IV kwartale 2013 roku, wyniki za kolejny kwartał będą dużo lepsze. Co prawda eksperci uważają, że nadal przychody będą topniały, ale nie w tempie kilkunastu procent r/r. Nie spodziewają się też negatywnych zdarzeń jednorazowych, gdyż nowy zarząd prawdopodobnie wykazał wszelkie możliwe rezerwy w wyniku IV kwartału minionego roku. Analitycy prognozują EBIT w wysokości 2,6 mln zł wobec minus 2,2 mln zł kwartał wcześniej.

Warto zwrócić uwagę na nowe deklaracje spółek działających na rynku z sektora finansowego. Kruk i Magellan przyspieszyli prezentację z 15 na 12 maja. Windykacyjny Kruk zarobił w ubiegłym roku na czysto blisko 98 mln zł, notując 20-proc. dynamikę w ujęciu r/r. Natomiast grupa zapewniająca finansowanie sektora medycznego wypracowała najwyższy w historii zysk netto w kwocie 43,3 mln zł, osiągając 17-proc. wzrost. Analitycy oczekują, że również początek 2014 roku był udany dla obu spółek.

– Zarówno Kruk jak i Magellan powinny pokazać satysfakcjonujące wyniki za I kwartał 2014 roku. Obu spółkom sprzyjał niski koszt finansowania, co ma związek z niskimi stopami procentowymi. Spodziewam się, że Kruk pokaże bardzo dobre wyniki, a zysk netto w minionym kwartale będzie powyżej 30 mln zł, notując 60-70 proc. dynamikę w ujęciu r/r. Zakładam też wzrost spłaty z portfeli o 25 proc. Magellan rozwija się stabilnie i kontynuacji tego trendu oczekuję w wynikach I kwartału. Sprzyja temu utrzymujący się popyt na finansowanie w służbie zdrowia. Według moich założeń, w I kwartale zysk netto spółki wzrósł o kilka procent w ujęciu kwartalnym i w dwucyfrowym tempie r/r. – ocenia Łukasz Janczak, analityk BESI.

>> Wszystkie spółki z sektora finansowego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki spółek finansowych w StockWatch.pl

Decyzję o wcześniejszym ujawnieniu wyników podjął także Orbis. Hotelarska spółka odkryje karty 8 maja, zamiast 13 maja. Orbis ma za sobą udany IV kwartał 2013 r. Niedawno emitent opublikował dane sprzedażowe i wskaźniki operacyjne za I kwartał 2014 r. W tym okresie przychody grupy wyniosły 128,5 mln zł, czyli o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Przychód na jeden dostępny pokój w obu segmentach biznesowych poprawiły się w ujęciu r/r. W hotelach klasy up & midscale (3 gwiazdki i więcej) odnotowano 4,4-proc. poprawę, a w klasie ekonomicznej 1,6-proc. Frekwencja grupy wzrosła do 45,6 proc. z 45,3 proc. rok wcześniej. Przychód na jeden dostępny pokój zwiększył się do 89,70 zł z 86,40 zł.

– Dane te są słabsze niż nasze wcześniejsze założenia, szczególnie dotyczy to frekwencji. Tym samym zostaliśmy zmuszeni do zrewidowania w dół oczekiwań. Wciąż zakładamy jednak, że kolejne kwartały (włącznie z drugim) na poziomie wyników wykażą mocniejsze objawy poprawy sytuacji w hotelarstwie. Dodatkowo spodziewamy się także większej swobody w powolnym podnoszeniu średniej ceny za pokój. – prognozuje DM BDM.

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej Orbisu po wynikach za ubiegły kwartał. >> Zobacz analizę ostatniego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Według brokera, w I kwartale zysk EBITDA Orbisu wyniesie 16,4 mln zł wobec 21,2 mln zł. Natomiast na poziomie netto może zanotować 9,5 mln zł straty netto. BDM pomimo lekkiego rozczarowania w I kwartale, liczy w całym 2014 roku na wzrost zysku EBITDA z 195,9 mln zł do 204,2 mln zł i zysku netto z 65 mln zł do 76,1 mln zł.

Już w najbliższą środę, 30 kwietnia 2014 roku poznamy wyniki Herkulesa. Pierwotna data publikacji była wyznaczona na 15 maja. Z niedawnej zapowiedzi prezesa spółki można wnioskować, że w I kwartale Herkules nie poprawi wyników r/r. Jednocześnie zarząd utrzymuje, iż w całym roku zwiększy sprzedaż o 10-15 proc. i podwoi zysk w stosunku do uzyskanego w 2013 r. W I kwartale zeszłego roku Herkules miał 1,01 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, 2,6 mln zł zysku operacyjnego i 21,55 mln zł przychodów. Natomiast cały 2013 rok zamknął z 3,7 mln zł zysku netto akcjonariuszy jednostki dominującej z działalności kontynuowanej, 9,2 mln zł zysku operacyjnego i 100 mln zł przychodów.

wykres

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Herkules, kghm, Kruk, MAGELLAN, orbis, otmuchow, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR