Trigon DM wyłonił aż siedemnastu faworytów na nadchodzący rok

Kolejne biuro zaprezentowało swoich faworytów na 2013 rok. W przyszłym roku Trigon DM stawia na przetwórców będących importerami netto. W zeszłym roku analitycy biura wskazali na eksporterów także z zakresu przetwórstwa, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

Jak podaje PAP, analitycy Trigon DM w strategii inwestycyjnej na przyszły rok zaprezentowali listę top picks. Wśród dużych spółek wyróżniono PZU i ZE PAK. Natomiast spośród małych i średnich polecają: 4Fun Media, AC, Amikę, Aplisens, Arterię, Kino Polska, LC Corp, ZPUE, Orphee, Eurotel, Impel, Krynicki Recykling, Magellana, Presco Group i Kredyt Inkaso.

W 2013 roku Trigon DM spodziewa się relatywnie lepszego zachowania się akcji przetwórców będących importerami netto. Biuro nie zakłada, że czas eksporterów już się skończył, chociaż potencjał wzrostu jest odpowiednio mniejszy niż przed rokiem. Ich zdaniem kursy walutowe będą mniej korzystne, ale globalny wzrost nakręcą kraje azjatyckie oraz USA, co w efekcie stworzy korzystne środowisko do wzrostów.

>> Zobacz jakie branże w 2012 roku dały najlepiej zarobić i w jakiej są obecnie kondycji. >> Perspektywy techniczne dla trzech najlepszych indeksów na 2013 r.

Wśród trendów, które kształtować będą ceny akcji w nowym roku analitycy wymieniają wzrost kursu złotego korzystny dla importerów, spadek lub stabilizację cen materiałów wsadowych (spółki z branży meblowej), a także spadek rentowności obligacji i rynkowych stóp procentowych implikujący pozytywne wyceny nieruchomości, wartości portfeli firm wierzytelnościowych oraz wycen spółek w ogóle.

Ponadto spodziewane jest odbicie krajowej konsumpcji w drugiej połowie 2013 roku (handel detaliczny, telewizja), narastająca fala przejęć (spółki medyczne, handel spożywczy), strukturalny wzrost wydatków (medycyna, gry komputerowe), zwiększone tempo wykorzystywania środków unijnych przed końcem perspektywy budżetu 2007-2013 (spółki drogowe, Radpol), niska wycena (najbardziej przecenione w 2012 roku branże to budownictwo i materiały budowlane), wysokie giełdy dywidendowe (PZU, ZE PAK) oraz wzrostowe rynki eksportowe (głównie wschodnie).

Trigon DM podkreśla jednocześnie, że w strategii na rok 2012 tematem przewodnim były spółki przetwórcze z dużym udziałem eksportu. Wówczas na liście top picks z tego sektora znalazły się Zetkama, Zelmer, Amica i Apator – cała czwórka przyniosła wysokie, ponad 50-procentowe zyski. Jednocześnie brokerzy zauważają, że dobre zachowanie eksporterów to typowe zjawisko w schyłkowej fazie cyklu gospodarczego (spadająca dynamika PKB, duży wkład eksportu netto do tworzenia PKB, słaby złoty.

Wśród zagrożeń na 2013 r. Trigon DM wymienia niekorzystne trendy cenowe dla spółek chemicznych i stalowych (spółki nawozowe, Synthos, producenci i dystrybutorzy stali), konieczność rolowania długów przez spółki z wysokim zadłużeniem (spółki deweloperskie, Cognor) oraz potencjalną dewaluację hrywny zagrażającą wynikom spółek z Ukrainy.

>> Wprowadź własne kryteria skanuj rynek w poszukiwaniu najlepszych spółek. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi samodzielne poszukiwania.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 4funmedia, ACAUTOGAZ, amica, aplisens, arteria, EUROTEL, impel, kinopol, krec, kredytin, lccorp, MAGELLAN, Orphee, presco, PZU, zepak, ZPUE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR