Tydzień spadających noży w sWIG80. Mocna przecena Altusa i jego spółek portfelowych

Na GPW znów obserwujemy komplet czerwieni wśród głównych indeksów. Najgorzej poradził sobie sWIG80, który po 2-proc. przecenie cofnął się do poziomów z sierpnia 2014 r. W centrum uwagi pozostaje silna wyprzedaż akcji Altusa oraz jego spółek portfelowych.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

W czwartek sprawdziła się stara inwestorska zasada, że łapanie tzw. spadających noży nie popłaca. Dziś obserwowaliśmy kolejną odsłonę bessy wśród małych i średnich spółek. Indeks mWIG40 stracił 1,16 proc., a sWIG80 1,88 proc. W obu wypadkach dzisiejsza sesja była piątą z rzędu zakończoną silną przeceną. Tygodniowa stopa zwrotu w wypadku giełdowych średniaków to -6 proc., a maluchów aż -7,9 proc.

Na tym tle całkiem nieźle wypadł WIG20, który przez czwartkową sesję przeszedł niemal suchą stopą. Ostatecznie indeks stracił symboliczne 0,1 proc. i zakończył dzień kilka punktów poniżej 2.300 pkt. Warto zauważyć, że przez większość dnia segment największych polskich spółek utrzymywał się na plusie. Spadek formy przyszedł dopiero w końcówce sesji, gdy do gry włączyli się Amerykanie. Nastroje wśród inwestorów popsuł czerwony początek sesji na Wall Street i kontynuacja wczorajszej wyprzedaży akcji technologicznych gigantów. Kurs akcji Facebooka spada o 2,9 proc., Twittera o -4 proc., a Google -2,4 proc. W efekcie po nieco ponad dwóch godzinach handlu na Wall Street NASDAQ spada o 1,2 proc., a S&P 500 cofa się o 0,6 proc.

Gra na krótko, czyli jak zarobić na GPW przy użyciu kontraktów terminowych >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Segment polskich blue chipów przed mocniejszymi spadkami powstrzymywały dzisiaj przede wszystkim banki. Akcje mBanku i BZ WBK podrożały po nieco ponad 1,3 proc., a PKO BP umocniły się o 0,6 proc. Po przeciwnej stronie znalazły się CCC, Eurocash, Alior Bank, Tauron i Energa. Cała piątka zakończyła czwartkową sesję na ponad 2-proc. minusach.

Dziś w indeksie maluchów największe straty ponieśli akcjonariusze Altus TFI. Ponad 36-proc. przecenę można wiązać z wczorajszym zamieszaniem wywołanym przez publikację Business Insidera. Serwis w jednym z artykułów stwierdził, że podczas październikowego posiedzenia Komisja Nadzoru Finansowego odbierze licencję dwóm funduszom: Trigon TFI i Altus TFI. Wydźwięk publikacji „Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję” dla obu firm był katastrofalny, oznaczał niemal koniec biznesu. W artykule szybko dokonano zmian. Przekaz „zmiękczono” dodając m.in. znak zapytania na końcu tytułu, sugerując tym samym, że sprawa jednak nie jest przesądzona. Zmiany w publikacji i błyskawiczne dementi ze strony rzecznika KNF nie powstrzymały akcjonariuszy przed paniczną wyprzedażą akcji. >> Czytaj więcej: KNF nie zawiesi obrotu akcjami Altusa, mimo zamieszania po publikacji BI

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zamieszanie wokół Altusa odbija się także na jego spółkach portfelowych. W czwartek na szczycie listy najmocniej przecenionych maluchów – zaraz za funduszem – znalazły się Elemental (-10,2 proc.) i Toya (-9,27 proc.). W pierwszej z nich Altus jeszcze niedawno dysponował pakietem 26,2 proc. akcji, a w drugiej 10,4 proc. Dziś zarząd Elementalu chcąc uspokoić akcjonariuszy wydał specjalne oświadczenie, w którym zapewnił, że akcje spółki widoczne w portfelach inwestycyjnych Altus TFI należą do jej prezesa Pawła Jarskiego.

Dzień na minusie zakończyły także akcje Atalu (-4,7 proc.), Kruszwicy (-4,7 proc.) i ATM Grupy (-3,4 proc.).

Portfel inwestora: Altus TFI SA

Na szerokim rynku głośno było dziś także o sporze na linii Gino RossiMonnari. Burza wybuchła po tym, jak na wniosek Miss Class, spółki zależnej Monnari, komornik zajął 6 mln zł z rachunków bankowych Simple Creative Products. Środowe wydarzenia postawiły pod mocnym znakiem zapytania kwestię sprzedaży Simple. >> Tąpnięcie na kursie Gino Rossi. Powodem zgrzyt w negocjacjach dot. sprzedaży Simple Creative Products

Mocne spadki zanotowały też spółki chemiczne. Akcje Ciechu i Grupy Azoty potaniały o ponad 5 proc. Na zamknięciu sesji za jeden walor Grupy Azoty płacono 34,94 zł, czyli najmniej od lipca 2012 r. Przecena akcji przyspieszyła w końcówce sesji, gdy spółka poinformowała o zawarciu warunkowej umowy nabycia Goat TopCo, kontrolującej spółki Grupy Compo Expert, jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych. Wartość transakcji ustalono na maksymalnie 235 mln euro.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, Atal, atmgrupa, Elemental, Grupaazoty, Kruszwica, Toya, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.

 • Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery Police, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.
 • Grupa Azoty: Kiedy Polimery Police ruszą, rynek będzie w trendzie wzrostowym

  Grupa Azoty na bieżąco aktualizuje analizy dotyczące spodziewanego popytu na polipropylen, mającego wpływ na rentowność inwestycji Polimery Police. Wynika z nich, że w 2023 roku, kiedy inwestycja ma już produkować, rynek polipropylenu powinien być na fali wzrostowej, poinformował ISBnews wiceprezes Grupy Azoty ds. finansowych Paweł Łapiński.

 • ZCh Police mają dokumentację transakcyjną dot. finansowania Polimerów Police

  ZCh Police, Grupa Azoty (jednostka dominująca, a łącznie z ZCh Police jako pierwotni sponsorzy) oraz spółka zależna od pierwotnych sponsorów - Grupa Azoty Polyolefins zawarły ze spółką Grupa Lotos, Hyundai Engineering Co., Ltd oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND, łącznie z Grupą Lotos i Hyundai współsponsorzy, a łącznie z pierwotnymi sponsorami i Polyolefins strony) umowy dotyczące warunków inwestycji equity oraz finansowania dłużnego podporządkowanego (dokumentacja transakcyjna) w związku z realizacją przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery Police".

 • ZCh Police: Azoty Polyolefins mają umowę kredytów w zw. z proj. Polimery Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka zależna Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police- podpisała umowę kredytów, której celem jest pozyskanie uprzywilejowanego finansowania dłużnego niezbędnego do realizacji przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery Police".


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR