W tydzień z WIG20 wyparowało 70 mld zł. CCC, PGE, Alior poniosły największe straty

Omawiane walory: , , , , , ,

Na GPW hula koronabessa. WIG20, nawet pomimo piątkowego odbicia, zamknął tydzień spadkiem o 22 proc. To najgorszy wynik w historii polskiej giełdy.

wig20,czarny,tydzień, giełda

W tym tygodniu WIG20 stracił 22,6 proc., mWIG40 cofnął się o 20 proc., a sWIG80 schudł o blisko 19 proc.

W piątek na warszawskiej giełdzie zapachniało sensacją. Po potężnej przecenie z czwartku inwestorzy dosłownie rzucili się na przecenione akcje, a WIG20 momentami rósł nawet o ponad 12 proc. Gdyby taki wynik udało się dowieźć do końca, byłby on jednym z najlepszych w historii. Niestety, euforia szybko wygasła i WIG20 ostatecznie zyskał „tylko” o 4,61 proc. Zważywszy na skalę ostatnich spadków, dzisiejszy rezultat można potraktować jako „odbicie na otarcie łez”. Wśród największych spółek dwucyfrowe wzrosty zanotował CD Projekt (12,86 proc.), Lotos (11,83 proc.) i Dino Polska (10 proc.). Sesję na minusie zakończyły tylko PGE (-1,61 proc.), Cyfrowy Polsat (-4,17 proc.) i CCC (-10,97 proc.).

mapa,rynku,czarny,tydzien

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Cechą charakterystyczną dzisiejszej sesji była słabość spółek handlowych. Inwestorzy słusznie obawiali się, że rząd zamknie galerie handlowe, podobnie jak wcześniej kina, muzea czy szkoły. Zarówno LPP jak i CCC mają w Polsce wysoką ekspozycję na ten kanał sprzedaży. W wypadku LPP aż 55 proc. przychodów pochodzi właśnie ze sklepów zlokalizowanych w centrach handlowych. W CCC to blisko połowa przychodów ze sprzedaży. Udział w EBITDA wynosi odpowiednio 50-60 proc. i 85 proc. Zamknięcie galerii handlowych oznacza spore straty dla detalistów.

Idąc tym tropem analogiczne spadki w mWIG40 zanotowały Benefit Systems (-7,79 proc.), AmRest (-7,6 proc.) i VRG (-5 proc.). Wśród maluchów największe spadki odnotował Altus TFI. Tąpnięcie kursu akcji giełdowego funduszu o 26 proc. to pokłosie informacji o pozwie złożonym przez GetBack. Spółka domaga się od Altus TFI oraz 12 funduszy inwestycyjnych wysokiego odszkodowania za EGB Investments.

Pogrom na GPW

W szerszym rozrachunku warszawska giełda ma za sobą kolejny czarny tydzień. W 5 dni WIG20 stracił 22,6 proc., mWIG40 cofnął się o 20 proc., a sWIG80 schudł o blisko 19 proc. Polska giełda nie jest tu wyjątkiem. Dotkliwe straty ponieśli inwestorzy na całym świecie, także na Wall Street, gdzie jeszcze w środę Dow Jones oficjalnie zakończył najdłuższą hossę w historii, a wczoraj dołączył do niego S&P500.

wig20,wykres

Kliknij, aby powiększyć

Czarny tydzień na WIG20

 • poniedziałek -7,87 proc.
 • wtorek -1,63 proc.
 • środa -5,35 proc.
 • czwartek -13,28 proc.
 • piątek +4,61 proc.

W tym tygodniu punktem kulminacyjnym paniki okazała się czwartkowa sesja, która już została okrzyknięta jako najgorsza w historii polskiej giełdy. Przypomnijmy, wczoraj wszystkie główne indeksy zanotowały ponad 10-proc. spadki. Najwięcej stracił WIG20, gdzie aż 15 spółek finiszowało na dwucyfrowych minusach. Sam indeks tąpnął o rekordowe 13,28 proc. i cofnął się do poziomów z okresu największej paniki kryzysu z 2009 r. W Europie niektóre kraje na wzór Chin wprowadziły na giełdach zakazy krótkiej sprzedaży.

W tydzień rynkowa wartość warszawskich blue chipów spadła o blisko 70 mld zł i wynosi obecnie 232,5 mld zł. Najmocniej skurczyła się kapitalizacja banków. Wartość rynkowa PKO BP spadała aż o 8,9 mld zł, a Pekao o 6,8 mld zł. Niewiele mniejsze straty poniosły też PZU i Santander Bank Polska.

wig20,spółki,czarny,tydzień

Źródło: Opracowanie własne.

Warto dodać, że kapitalizacja PKO BP, czyli największej polskiej firmy na GPW, po raz pierwszy od lipca 2016 r. spadła poniżej 30 mld zł. Mocny zjazd zanotował też PKN Orlen. Wycena płockiego koncernu spadła poniżej 20 mld zł, choć jeszcze w listopadzie ubiegłego roku sięgała 45 mld zł. Na trzeciej pozycji największych spółek GPW utrzymał się CD Projekt z kapitalizacją 23,44 mld zł.

wig20,czarny,tydzień

Zmiana kapitalizacji spółek z WIG20 na przestrzeni tygodnia. Źródło: Opracowanie własne

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W ujęciu procentowym dwucyfrową przecenę zanotowały wszystkie spółki z WIG20. Najdotkliwsze straty ponieśli akcjonariusze CCC, którego kapitalizacja spadła aż o 47,5 proc. i wynosi obecnie 1,56 mld zł. Wśród spółek z WIG20 mniejszą kapitalizację mają tylko Tauron Polska Energia (1,54 mld zł) i Jastrzębska Spółka Węglowa (1,17 mld zł). W kontekście spółki energetycznej warto dodać, że jej kurs zamknął tydzień na „groszowym” poziomie 0,883 zł.

Czarny tydzień długo będą wspominać akcjonariusze PGE. Wartość największego polskiego koncernu energetycznego spadła o 34,3 proc. do 5,25 mld zł. Ponad 30-proc. przecenę zanotował też Alior Banku, którego akcje podkupowali ostatnio insiderzy. Na rekordowo słabym rynku fason próbowali trzymać Dino Polska i Lotos. W wypadku obu spółek tygodniowe spadki nie przekroczyły progu 15 proc.

wig20,spółki,czarny,tydzień

Tygodniowa zmiana kursów akcji spółek z WIG20. Źródło: Opracowanie własne

Perspektywy na kolejne dni pozostają mocno niepewne. Kupowanie akcji przy tak rozchwianym rynku wiąże się z olbrzymim ryzykiem. Obecnie wyniki spółek czy dane makroekonomiczne są tylko tłem dla doniesień na temat kolejnych zachorowań na koronawirusa w Polsce. Tu liczba zarażonych stale rośnie i nawet zdaniem Ministra Zdrowia należy przygotować się na mocne przyspieszenie zakażeń. Według stanu na godzinę 20:00 w Polsce odnotowano już 68 przypadków koronawirusa.

koronawirus,polska

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce to jeden z kluczowych czynników dla warszawskiej giełdy. Źródło: arcgis.com

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, Amrest, benefit, ccc, CDPROJEKT, lpp, vrg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełdy wpatrzone w Fed. PGE spada po wynikach, a Lotos najtańszy od 2017 r.

  Dzisiejsza sesja przywołuje na myśl wakacje. Indeksy na GPW, podobnie jak w całej Europie, pozostają na poziomach z wczoraj. Jest to jednak przysłowiowa cisza przed burzą. Rynki czekają na wieczorne wyniki posiedzenia Fed, co jutro powinno zaowocować większą aktywnością.

 • CD Projekt hamuje WIG20, w grze Mabion i Biomed-Lublin Warszawski parkiet jest dziś jednym z najsłabszych w Europie. Co ciekawe, tym razem spora w tym wina CD Projektu, którego akcje są najtańsze od miesiąca. Jednak największe emocje budzą dziś wahania na kursach akcji spółek covidowych.
 • GetBack wniósł pozew przeciwko Altus TFI, spółka kwestionuje roszczenia

  GetBack wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Altus Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych oraz dwunastu funduszom w przeszłości przez nie zarządzanym, o zapłatę solidarnie kwoty 134,64 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi tytułem odszkodowania w związku z rzekomym zawyżeniem wartości akcji EGB Investments. Altus TFI kwestionuje wszelkie roszczenia wskazane w pozwie.

 • Wielki przegląd spółek gamingowych [ANALIZA TECHNICZNA]

  Dzieje się na akcjach giełdowych producentów gier wideo. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku przygotował przegląd 11 najciekawszych pod kątem technicznym spółek z branży i nakreślił scenariusze bazowe na najbliższe tygodnie.

 • 5 najbardziej oczekiwanych polskich gier według wishlist Steama

  W Polsce co roku powstają setki gier wideo, ale tylko garstka z nich osiąga prawdziwy międzynarodowy sukces. Swoistym papierkiem lakmusowym, czy gra wzbudza zainteresowanie wśród graczy są wishlisty Steam. StockWatch.pl sprawdził, na jakie polskie produkcje czekają gracze z całego świata.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR