Widmo lockdownu zbiera żniwo na GPW, spadki na CCC, LPP i Allegro

Omawiane walory: , , , , ,

Po południu tylko jedna spółka w całym WIG20 opiera się przecenie. Ponad 5-proc. spadki notują CCC, Allegro, Lotos, Orlen i LPP. Ucieczka kapitału z rynku to efekt obaw o możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu w całej Polsce.

allegro, pkobp, pknorlen, LPP, JSW, biomedlub, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Fala czerwieni rozlała się po całej warszawskiej giełdzie. Około 13:00 taniały akcje 61 proc. spółek, podczas gdy na plusach były notowane walory jedynie 25 proc. z nich. Najmocniej obrywały spółki duże. Po południu WIG20 spadał aż o 2,7 proc. do 1.927 pkt. Tylko jedna spółka w całym indeksie opierała się przecenie – JSW. Węglowa spółka w czwartek opublikuje wyniki finansowe za 2020 r.

Tematem dnia jest tąpnięcie na kursie Allegro. Notowania giganta spadają o 5,64 proc. do 60 zł. W porannym dołku za jeden walor płacono 58,10 zł, czyli najmniej od debiutu spółki na GPW. W ten sposób inwestorzy zareagowali na informację, że akcjonariusze Cidinan, Permira VI Investment Platform i Mepinan chcą sprzedać do 76,5 mln akcji Allegro (7,5 proc. głosów na walnym) w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu. Cena sprzedaży akcji ustalono właśnie na poziomie 60 zł za sztukę.

Allegro najwięcej traci w indeksie WIG20, mocno przyczyniając się do jego dużych spadków i do tego, że jest on dziś jednym z najgorzej radzących sobie indeksów w Europie. Więcej traci tylko rosyjski RTS. Swój wkład mają także spółki, które ucierpią na ewentualnym lockdownie. O ponad 5 proc. spadają akcje CCC, LPP (ryzyko zamknięcia sklepów w galeriach handlowych), Orlenu i Lotosu (ograniczenie mobilności i zapotrzebowania na paliwo).

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Środa stoi pod znakiem pogorszenia nastrojów także na giełdach europejskich. W Polsce największe obawy dotyczą kwestii przywrócenia wszystkich pandemicznych obostrzeń w Polsce. W zasadzie to tylko kwestia czasu. Według doniesień, stanie się to jeszcze dziś podczas zapowiedzianej na godzinę 15:00 konferencji prasowej ministra zdrowia. Wskazuje na to rekordowa liczba wykorzystania respiratorów, zbliżająca się do rekordów krzywa hospitalizacji i balansujący na granicy wydolności system ochrony zdrowia.

AKTUALIZACJA: Rząd wprowadza nowe ograniczenia od 20 marca do 9 kwietnia.

Strach przed przyspieszającą trzecią falą pandemii, jednocześnie napędza drożejące już od pewnego czasu spółki covidowe. Najmocniej świeci gwiazda Biomedu-Lublin. Akcje te nie tylko drożeją o 6,74 proc., ale też są drugie na liście najchętniej handlowanych walorów. Ustępują tylko Allegro.

Rodzimi inwestorzy sfocusowani na Allegro i przywrócenie pandemicznych zakazów zapominają o najważniejszym wydarzeniu tego tygodnia – posiedzeniu amerykańskiego FOMC. Stopy procentowe i gołębia retoryka banku się nie zmieni, ale już publikacja najnowszych prognoz danych makro i stóp procentowych, będzie miało w kolejnych dniach kluczowy wpływ na nastroje na rynkach globalnych. A więc pośrednio również na sytuację i nastroje na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, BIOMEDLUB, ccc, jsw, lpp, PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR