StockWatch.pl

WIG20 jednym z liderów wzrostów Europie, szampańskie nastroje na Ursusie i Ambrze

Kolejny raz nadzieje na porozumienie handlowe między USA a Chinami wspiera nastroje na globalnych rynkach akcji. Korzysta na tym również giełda w Warszawie, gdzie wzrosty wprawdzie napędzają blue chipy, ale prawdziwie gorąco jest na mniejszych spółkach. Zwłaszcza na Ursusie, Brasterze, Ambrze i Astarcie.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Nadzieje na porozumienie handlowe na linii USA-Chiny, wsparte wczorajszymi wynikami Walmartu i kolejną wzrostową sesją na Wall Street, przyniosły poprawę na globalnych rynkach akcji. Lepsze nastroje zawitały też na ulicę Książęcą. O godzinie 13:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,9 proc. (2.343 pkt.). Na Starym Kontynencie lepiej spisuje się tylko rosyjski RTS, który rośnie o 1,2 proc. Pozostałe warszawskie indeksy zostają daleko w tyle – mWIG40 zyskuje 0,25 proc. do 4.087,3 pkt., a sWIG80 traci 0,16 proc., cofając się do 11.459,9 pkt.

Blue chipy z PKN Orlen (+1,2 proc.), PKO BP (+1,2 proc.) i PZU (+1,6 proc.) na czele prowadzą GPW w górę, ale naprawdę gorąco dziś jest na mniejszych spółkach.

Spółka dnia jest Ursus. Jego akcje drożeją aż o 57,1 proc. do 2,20 zł (dzienne maksimum to 3 zł), po tym jak wczoraj podrożały o 30,8 proc., wybijając się górą z miesięcznej konsolidacji w przedziale 1,04-1,26 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Emocje inwestorów wciąż rozpala informacja z wczoraj o tym, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało ofertę konsorcjum grupy Ursus na „opracowanie projektu i dostawę pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego”. W pierwszym etapie konsorcjum otrzyma wprawdzie tylko 22,35 mln zł netto na badania, ale po ewentualnej realizacji fazy wdrożeniowej będzie to już niebagatelna kwota 2,51 mld zł netto za 1,8 tys. autobusów. W tym huraopymiźmie inwestorów pojawia się jednak łyżka dziegciu. Nie można zapominać, że Ursus jest w restrukturyzacji. Ponadto, na co zwrócił Solaris wycofując swoją ofertę, nie można wykluczać, że fazę wdrożeniową może realizować inny podmiot wskazany przez NBiR.

Dziś w grze są też dwaj inni wczorajsi bohaterowie sesji. Mianowicie Braster i Trakcja. Akcje tej pierwszej spółki drożeją o 6,8 proc. do 2,35 zł, kontynuując wzrosty w reakcji na podpisaną umowę na sprzedaż i dystrybucję systemu Braster Pro na rynku indyjskim. Notowania Trakcji drożeją o 4,7 proc. do 2,88 zł, korygując tym samym wtorkową przecenę o 26,7 proc. sprowokowaną fatalnymi wynikami i zapowiedzią emisji akcji.

Kurs Astarty wystrzelił o 7,6 proc. do 26,90 zł, po tym jak Kopernik Global Investors poinformował o przekroczeniu 5,04 proc. głosów w akcjonariacie tej spółki.

W szampańskich nastrojach są także akcjonariusze Ambry. Dziś akcje spółki drożeją o kilka procent, a przed południem wyznaczyły nowy historyczny szczyt na 14,60 zł. Ambra w I półroczu roku obrotowego 2018/2019 odnotowała wzrost zysku netto o 8,3 proc. rok do roku do 31,5 mln zł, przy wzroście przychodów o 8,8 proc. do 327 mln zł.

Na historycznych rekordach znalazły się również notowania spółki Movie Games. Przed godziną 11:00 za jeden walor płacono 29,60 zł. Impulsem do wzrostów była informacja, że sprzedaż gry „Plane Mechanic Simulator” w tydzień przekroczyła 40 tys. kopii, a gra znalazła się na 5. miejscu Global Top Seller na platformie sprzedażowej Steam.

Kurs spółki Trans Polonia idzie w górę o 12,5 proc. do 3,42 zł. Notowania pcha w górę oczekiwanie na skup własny akcji. Decyzja w tej sprawie może zapaść na NWA w dniu 18 marca. Spółka mogłaby skupić do 20 proc. akcji własnych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AMBRA, astarta, BRASTER, MovieGames, trakcja, transpol, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ursus sprzeda Trioliet B.V. zakład w Opalenicy za ok. 6,8 mln zł

  Cena sprzedaży zakładu URSUSa w Opalenicy na rzecz Trioliet B.V ma wynieść, w zależności od wartości i wyceny stanów magazynowych i produkcji w toku, około 6,8 mln zł i będzie pomniejszona o koszt naprawy elementów kanalizacji, tj. kwotę około 160 tys. zł.  

 • Sąd chce odebrać Ursusowi ochronę przed wierzycielami

  O umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego producent maszyn rolniczych dowiedział się jeszcze pod koniec sierpnia. W ubiegły czwartek URSUS otrzymał decyzję wraz z uzasadnieniem, od której zamierza się odwołać.

 • Wzrosty made in China, gorąco na kursach Kruka i Kani

  Decyzja Banku Chin przebudziła WIG20 i w efekcie piątek indeks blue chipów jest jednym z najlepszych w Europie. Od rana na GPW harcują też średniaki i maluchy. Kolejny już dzień gorąco jest na akcjach URSUSa, a także na Kruku, Impelu i ZM Kania.

 • BNP Paribas i Ten Square Games wejdą w skład indeksu mWIG40

  W wyniku kwartalnej rewizji indeksów miejsce w składzie mWIG40 stracą spółki budowlane. Ich miejsce po sesji 20 września zajmą BNP Paribas i Ten Square Games. 

 • Play hamuje odbicie na WIG20, w grze Ursus i Grupa Azoty

  Akcje Play tanieją o prawie 13 proc., po tym jak dwóch największych akcjonariuszy zdecydowało się na przyspieszoną sprzedaż sporego pakietu. Wyprzedaż telekomunikacyjnej spółki hamuje odbicie na WIG20. Całość robi niestety słabe wrażenie, a dowiezienie początkowych wzrostów do końca dnia stoi pod znakiem zapytania.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR