WIG20 jednym z liderów wzrostów Europie, szampańskie nastroje na Ursusie i Ambrze

Kolejny raz nadzieje na porozumienie handlowe między USA a Chinami wspiera nastroje na globalnych rynkach akcji. Korzysta na tym również giełda w Warszawie, gdzie wzrosty wprawdzie napędzają blue chipy, ale prawdziwie gorąco jest na mniejszych spółkach. Zwłaszcza na Ursusie, Brasterze, Ambrze i Astarcie.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Nadzieje na porozumienie handlowe na linii USA-Chiny, wsparte wczorajszymi wynikami Walmartu i kolejną wzrostową sesją na Wall Street, przyniosły poprawę na globalnych rynkach akcji. Lepsze nastroje zawitały też na ulicę Książęcą. O godzinie 13:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,9 proc. (2.343 pkt.). Na Starym Kontynencie lepiej spisuje się tylko rosyjski RTS, który rośnie o 1,2 proc. Pozostałe warszawskie indeksy zostają daleko w tyle – mWIG40 zyskuje 0,25 proc. do 4.087,3 pkt., a sWIG80 traci 0,16 proc., cofając się do 11.459,9 pkt.

Blue chipy z PKN Orlen (+1,2 proc.), PKO BP (+1,2 proc.) i PZU (+1,6 proc.) na czele prowadzą GPW w górę, ale naprawdę gorąco dziś jest na mniejszych spółkach.

Spółka dnia jest Ursus. Jego akcje drożeją aż o 57,1 proc. do 2,20 zł (dzienne maksimum to 3 zł), po tym jak wczoraj podrożały o 30,8 proc., wybijając się górą z miesięcznej konsolidacji w przedziale 1,04-1,26 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Emocje inwestorów wciąż rozpala informacja z wczoraj o tym, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało ofertę konsorcjum grupy Ursus na „opracowanie projektu i dostawę pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego”. W pierwszym etapie konsorcjum otrzyma wprawdzie tylko 22,35 mln zł netto na badania, ale po ewentualnej realizacji fazy wdrożeniowej będzie to już niebagatelna kwota 2,51 mld zł netto za 1,8 tys. autobusów. W tym huraopymiźmie inwestorów pojawia się jednak łyżka dziegciu. Nie można zapominać, że Ursus jest w restrukturyzacji. Ponadto, na co zwrócił Solaris wycofując swoją ofertę, nie można wykluczać, że fazę wdrożeniową może realizować inny podmiot wskazany przez NBiR.

Dziś w grze są też dwaj inni wczorajsi bohaterowie sesji. Mianowicie Braster i Trakcja. Akcje tej pierwszej spółki drożeją o 6,8 proc. do 2,35 zł, kontynuując wzrosty w reakcji na podpisaną umowę na sprzedaż i dystrybucję systemu Braster Pro na rynku indyjskim. Notowania Trakcji drożeją o 4,7 proc. do 2,88 zł, korygując tym samym wtorkową przecenę o 26,7 proc. sprowokowaną fatalnymi wynikami i zapowiedzią emisji akcji.

Kurs Astarty wystrzelił o 7,6 proc. do 26,90 zł, po tym jak Kopernik Global Investors poinformował o przekroczeniu 5,04 proc. głosów w akcjonariacie tej spółki.

W szampańskich nastrojach są także akcjonariusze Ambry. Dziś akcje spółki drożeją o kilka procent, a przed południem wyznaczyły nowy historyczny szczyt na 14,60 zł. Ambra w I półroczu roku obrotowego 2018/2019 odnotowała wzrost zysku netto o 8,3 proc. rok do roku do 31,5 mln zł, przy wzroście przychodów o 8,8 proc. do 327 mln zł.

Na historycznych rekordach znalazły się również notowania spółki Movie Games. Przed godziną 11:00 za jeden walor płacono 29,60 zł. Impulsem do wzrostów była informacja, że sprzedaż gry „Plane Mechanic Simulator” w tydzień przekroczyła 40 tys. kopii, a gra znalazła się na 5. miejscu Global Top Seller na platformie sprzedażowej Steam.

Kurs spółki Trans Polonia idzie w górę o 12,5 proc. do 3,42 zł. Notowania pcha w górę oczekiwanie na skup własny akcji. Decyzja w tej sprawie może zapaść na NWA w dniu 18 marca. Spółka mogłaby skupić do 20 proc. akcji własnych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AMBRA, astarta, BRASTER, MovieGames, trakcja, transpol, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ursus podpisał list intencyjny ws. współpracy z China Dongfeng Motor Industry

  URSUS w restrukturyzacji podpisał list intencyjny z China Dongfeng Motor Industry, w którym uzgodniono, iż strony zamierzają zainicjować współpracę badawczo-rozwojową i przemysłową w celu stworzenia, homologacji, wdrożenia i sprzedaży towarów w oparciu o produkty Dongfeng i europejskie know-how URSUSa w zakresie pojazdów elektrycznych i elektryczno-wodorowych. Strony zweryfikują również możliwości wykonalności lokalnej produkcji uzgodnionych modeli.

 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.
 • Trakcja miała wstępnie 32 mln zł jednostkowej straty netto w I-III kwartałach 2020

  TRAKCJA PRKiI odnotowała 31,77 mln zł skonsolidowanej straty netto oraz 8,36 mln zł straty EBITDA przy 483,76 mln zł przychodów w okresie 9 miesięcy 2020 r., podała spółka, prezentując wstępne szacunkowe dane.

 • Braster złożył propozycje układowe, m.in. konwersję wierzytelności na akcje

  BRASTER złożył do sądu propozycje układowe, które przewidują podział wierzycieli na sześć grup i konwersję wierzytelności czterech z nich na łącznie do 10 477 030 nowych akcji serii P po cenie emisyjnej 0,80 zł za akcję.

 • 9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

  Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR