WIG20 jednym z liderów wzrostów Europie, szampańskie nastroje na Ursusie i Ambrze

Kolejny raz nadzieje na porozumienie handlowe między USA a Chinami wspiera nastroje na globalnych rynkach akcji. Korzysta na tym również giełda w Warszawie, gdzie wzrosty wprawdzie napędzają blue chipy, ale prawdziwie gorąco jest na mniejszych spółkach. Zwłaszcza na Ursusie, Brasterze, Ambrze i Astarcie.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Nadzieje na porozumienie handlowe na linii USA-Chiny, wsparte wczorajszymi wynikami Walmartu i kolejną wzrostową sesją na Wall Street, przyniosły poprawę na globalnych rynkach akcji. Lepsze nastroje zawitały też na ulicę Książęcą. O godzinie 13:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,9 proc. (2.343 pkt.). Na Starym Kontynencie lepiej spisuje się tylko rosyjski RTS, który rośnie o 1,2 proc. Pozostałe warszawskie indeksy zostają daleko w tyle – mWIG40 zyskuje 0,25 proc. do 4.087,3 pkt., a sWIG80 traci 0,16 proc., cofając się do 11.459,9 pkt.

Blue chipy z PKN Orlen (+1,2 proc.), PKO BP (+1,2 proc.) i PZU (+1,6 proc.) na czele prowadzą GPW w górę, ale naprawdę gorąco dziś jest na mniejszych spółkach.

Spółka dnia jest Ursus. Jego akcje drożeją aż o 57,1 proc. do 2,20 zł (dzienne maksimum to 3 zł), po tym jak wczoraj podrożały o 30,8 proc., wybijając się górą z miesięcznej konsolidacji w przedziale 1,04-1,26 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Emocje inwestorów wciąż rozpala informacja z wczoraj o tym, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało ofertę konsorcjum grupy Ursus na „opracowanie projektu i dostawę pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego”. W pierwszym etapie konsorcjum otrzyma wprawdzie tylko 22,35 mln zł netto na badania, ale po ewentualnej realizacji fazy wdrożeniowej będzie to już niebagatelna kwota 2,51 mld zł netto za 1,8 tys. autobusów. W tym huraopymiźmie inwestorów pojawia się jednak łyżka dziegciu. Nie można zapominać, że Ursus jest w restrukturyzacji. Ponadto, na co zwrócił Solaris wycofując swoją ofertę, nie można wykluczać, że fazę wdrożeniową może realizować inny podmiot wskazany przez NBiR.

Dziś w grze są też dwaj inni wczorajsi bohaterowie sesji. Mianowicie Braster i Trakcja. Akcje tej pierwszej spółki drożeją o 6,8 proc. do 2,35 zł, kontynuując wzrosty w reakcji na podpisaną umowę na sprzedaż i dystrybucję systemu Braster Pro na rynku indyjskim. Notowania Trakcji drożeją o 4,7 proc. do 2,88 zł, korygując tym samym wtorkową przecenę o 26,7 proc. sprowokowaną fatalnymi wynikami i zapowiedzią emisji akcji.

Kurs Astarty wystrzelił o 7,6 proc. do 26,90 zł, po tym jak Kopernik Global Investors poinformował o przekroczeniu 5,04 proc. głosów w akcjonariacie tej spółki.

W szampańskich nastrojach są także akcjonariusze Ambry. Dziś akcje spółki drożeją o kilka procent, a przed południem wyznaczyły nowy historyczny szczyt na 14,60 zł. Ambra w I półroczu roku obrotowego 2018/2019 odnotowała wzrost zysku netto o 8,3 proc. rok do roku do 31,5 mln zł, przy wzroście przychodów o 8,8 proc. do 327 mln zł.

Na historycznych rekordach znalazły się również notowania spółki Movie Games. Przed godziną 11:00 za jeden walor płacono 29,60 zł. Impulsem do wzrostów była informacja, że sprzedaż gry „Plane Mechanic Simulator” w tydzień przekroczyła 40 tys. kopii, a gra znalazła się na 5. miejscu Global Top Seller na platformie sprzedażowej Steam.

Kurs spółki Trans Polonia idzie w górę o 12,5 proc. do 3,42 zł. Notowania pcha w górę oczekiwanie na skup własny akcji. Decyzja w tej sprawie może zapaść na NWA w dniu 18 marca. Spółka mogłaby skupić do 20 proc. akcji własnych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AMBRA, astarta, BRASTER, MovieGames, trakcja, transpol, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Movie Games ma umowę na port gry Drug Dealer Simulator na PlayStation i Xbox

  Movie Games zawarł z MD Games umowę na wykonanie portu i wydanie na konsole Play Station 4 i Xbox One gry "Drug Dealer Simulator". Będzie to drugi po "Postal Redux" projekt portingowy realizowany przez MD Games.

 • 4 spółki gamingowe, które wypłacą dywidendę w 2020 r.

  Pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys gospodarczy zmuszają spółki do zaciśnięcia pasa. Jednak sektor gamingowy wydaje się być odporny na te problemy, a kilku deweloperów w tym roku planuje nawet podzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

 • Movie Games otwiera nowe studio deweloperskie. Wśród inwestorów raperzy Sokół i Małolat

  Producent Drug Dealer Simulatora idzie za ciosem i zakłada nowe studio deweloperskie - True Games. Inwestorami w nowej spółce zostali znani raperzy: Wojciech "Sokół" Sosnowski oraz Michał "Małolat" Kapliński, który będzie pełnił funkcję szefa nowego studia.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR