WIG20 zatańczy jak wiedźmy zagrają, gorąco na PGE, CD Projekcie i Getinie

Dziś wygasają wrześniowe serie kontraktów terminowych, więc obroty na koniec sesji mogą wynieść kilka miliardów złotych. To sprawia, że w wypadku WIG20 inne czynniki tracą na wartości, a losy indeksu zapewne rozstrzygną się w końcówce sesji.

Źródło: ATTrader.pl

Nowe rekordy na Wall Street, wzrosty na parkietach w Azji i Europie, malejące obawy o negatywne konsekwencje wojen handlowych oraz taniejący dolar, poprawiają nastroje w Warszawie i przynajmniej teoretycznie tworzą dobry klimat do kontynuacji wzrostowego odbicia na GPW. Pierwsza połowa piątkowej sesji upłynęła pod znakiem realizacji tego scenariusza. Aczkolwiek dominowała ostrożność. W południe drożały akcje 37,5 proc. wszystkich spółek, a 34 proc. traciły na wartości. Indeks WIG20, który rozpoczął dzień od wzrostu do 2.266,96 pkt., cofnął się do 2.257,9 pkt. i jest na poziomie z czwartkowego zamknięcia. Reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 58.255,3 pkt. (+0,04 proc.), mWIG40 rósł o 0,2 proc. do 4.072 pkt., a sWIG80 o 0,2 proc. do 11.614 pkt.

Gdyby oceniać szanse na poprawę nastrojów w drugiej połowie dnia, to największe są one w wypadku spółek średnich i małych. O losach blue chipów bowiem zadecyduje rynek terminowy, gdzie wygasają wrześniowe serie kontraktów (tzw. dzień trzech wiedźm). I to właśnie ten czynnik przede wszystkim zdecyduje o tym, na jakim poziomie zakończy dzień WIG20. Pozostałe impulsy, w tym wspomniane dobre nastroje na rynkach globalnych, na tej jeden dzień przestaną mieć znaczenie. Takiego wpływu nie będą też miały przetasowania w indeksie Stoxx Europe 600 oraz FTSE Russell.

O ile losy samego WIG20 rozstrzygną się w końcówce notowań, to już przedpołudniowe zmiany komponentów tego indeksu doskonale pokazują na jakich spółkach koncentruje się uwaga inwestorów.
W WIG20 przede wszystkim negatywnie wyróżnia się branża energetyczna. Kontynuuje ona korektę środowego wystrzału w górę, jaki miał miejsce w nadziei na podwyżki cen energii dla klientów indywidualnych, co poprawiłoby wyniki koncernów energetycznych. Nadzieje te wczoraj spacyfikował minister Tchórzewski zapewniając, że nie będzie takich podwyżek. Dziś akcje Energi tanieją o ponad 2 proc., a PGE i Taurona o 1,2 proc.

Notowania spółek energetycznych.

>> LYNX oferuje Apple Watch lub Samsung Gear za darmo dla każdego

Przeciwwagą dla energetyki są akcje KGHM-u i CD Projektu. Te pierwsze drożeją o 2 proc. do 89 zł, reagując na najwyższe od ponad miesiąca ceny miedzi na świecie. Co ciekawe, notowania czerwonego metalu przebiły się dziś powyżej lokalnego szczytu z końca sierpnia, tworząc na wykresie dziennym popytową formację podwójnego dna. To zapowiada dalsze wzrosty cen, a w ślad za nimi skok notowań koncernu z Lubina.

Kurs CD Projektu zyskuje w południe o ponad 3 proc. do 195,20 zł. Wzrosty napędzane są informacjami ze spółki. Jako, że w ostatnim czasie poprawił się sentyment do całej branży gamingowej, jest więc duża szansa na atak na psychologiczny opór na poziomie 200 zł. Układ sił na wykresie CD Projektu potwierdza taki scenariusz.

Gorąco jest na spółkach z portfela Leszka Czarneckiego. Akcje Idea Banku drożeją o 7,9 proc. do 3,67 zł pomimo, że bank poinformował o ponad 400 mln zł straty netto w II kwartale. Kurs Getin Holding szybuje o 21,7 proc. do 0,28 zł, a akcje Getin Noble Banku drożeją o 7,5 proc. do 0,57 zł. Ta spekulacyjna gra na wszystkich trzech walorach napędzana jest doniesieniami nt. scalenia akcji Getin Holdingu, oczekiwaniem na analizę dotyczącą połączenia Idea Banku z Getin Noble Bankiem, a także nadziejami, że spółki te najgorsze mają już za sobą.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Podsumowując, rozliczenie wrześniowych kontraktów terminowych sprawia, że niezależnie od losów piątkowej sesji, nie będzie ona miała wpływu na ogólną ocenę sytuacja na giełdzie w Warszawie. Ta w długim terminie wciąż pozostaje niekorzystna dla posiadaczy akcji. Owszem wzrosty na światowych giełdach otwierają teraz furtkę do wzrostów na GPW, ale przy aktualnej słabości naszej giełdy, taka zwyżka będzie tylko i wyłącznie korektą wcześniejszych spadków.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, energa, geinoble, getin, Ideabank, kghm, PGE, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR