WIG20 znów pokazał pazur. Mocno w górę PKN Orlen i PGE

WIG20 idzie jak burza. Notowania indeksu ledwo w ubiegłym tygodniu sforsowały 2.400 pkt., a już na starcie nowego zdobyły kolejny okrągły poziom 2.500 pkt.

WIG20 zyskał w poniedziałek 2,4 proc. i był najlepszym indeksem na Starym Kontynencie.

Poniedziałkowa sesja była kolejną demonstracją siły prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 już rano zbliżył się na kilkanaście punktów do okrągłego poziomu i tym samym pozytywnie wyróżniał się na tle większości europejskich parkietów. Prawdziwy rajd na akcjach polskich blue chipów rozpoczął się o 13:30. Pół godziny później WIG20 zameldował się na 2.500 pkt. z apetytem na więcej. Ostatecznie indeks największych spółek GPW zyskał 2,41 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.531,3 pkt. To najwyższy poziom od maja 2015 r., czyli okresu wyborów prezydenckich w Polsce.

Znacznie słabiej wypadły dziś segmenty średnich i małych spółek. Indeks mWIG40 zyskał symboliczne 0,2 proc., a sWIG80 spadł o 0,2 proc. Obroty na całym rynku wyniosły 0,85 mld zł i były o ok. 1/10 mniejsze niż w piątek. Warto jednak dodać, że w dzisiejszym handlu nie uczestniczyli inwestorzy z Wielkiej Brytanii. Parkiet w Londynie pauzował, z racji przypadającego na ostatni poniedziałek sierpnia święta bankowego (bank holiday).

notowania

WIG20 znów nie miał sobie równych w Europie. Kwadrans po 17:00 niemiecki DAX i francuski CAC 40 tracą po ok. 0,1 proc. Giełdom we Frankfurcie oraz w Paryżu ciążyło dziś mocniejsze euro. Notowania eurodolara wywindowały echa sympozjum ekonomicznego w Jackson Hole z udziałem szefowej Fed i prezesa Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Spotkanie nie przyniosło większych konkretów i w efekcie stało się pretekstem do przeceny dolara.

W Warszawie motorem napędowym segmentu blue chipów znów były spółki paliwowe. Akcje Orlenu podrożały o 4 proc. do 119,85 zł, Lotosu o 3,6 proc. do 59,40 zł, a PGNiG o 3,7 proc. do rekordowych 6,95 zł za akcję. Tym samym kapitalizacja gazowej spółki przekroczyła dziś poziom 40 mld zł i wynosi obecnie nieco ponad 41 mld zł. Cały WIG-Paliwa wzrósł o 3,8 proc. i osiągnął historyczne maksimum na 7.932 pkt.

Pod koniec sesji do wzrostowej czołówki dołączyły akcje PGE (+3,9 proc.). W popołudniowym komunikacie spółka energetyczna podała, że Urząd Regulacji Energetyki ustalił kwotę korekty końcowej kosztów osieroconych dla niektórych wytwórców z grupy kapitałowej PGE, stanowiących obecnie oddziały PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna na +938 mln zł. Korekta końcowa kosztów osieroconych podniesie EBITDA grupy o 1.212 mln zł w 2017 r.

Jedyną spółką w WIG20, która zakończyła poniedziałkową sesję na minusie jest JSW. Dzisiejsze cofniecie notowań o 2,5 proc. do 101,85 zł można potraktować jako korektę w dynamicznym trendzie wzrostowym.

Sesję do udanych zaliczą za to akcjonariusze KGHM-u. Poniedziałek na rynku miedzi był kolejną odsłoną hossy. Cena czerwonego metalu wzrosła dziś o 1 proc. do najwyższych poziomów od 3 lat. Pozytywny trend na rynku surowcowym był dziś wyznacznikiem dla notowań lubińskiego kombinatu. Na zamknięciu sesji akcje KGHM podrożały o 0,5 proc. do 126,60 zł. >> Zobacz także: Miedziowa hossa winduje cenę akcji KGHM

DM BOŚ rekomenduje kupno akcji CD Projektu, 11 bit studios i PlayWay >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W centrum uwagi były dzisiaj także akcje producentów gier wideo. Dom Maklerski BOŚ odtajnił raport z 20 sierpnia, w którym zalecił kupno akcji CD Projektu, 11 bit studios i PlayWay. Ceny docelowe wyznaczono odpowiednio na 103,40 zł, 261 zł oraz 84,30 zł. Na cenzurowanym znalazł się z kolei CI Games. Analitycy zalecili sprzedaż akcji z wyceną 0,72 zł za walor. Ich zdaniem, producent Snipera musi rozpocząć od nowa swoje starania o odzyskanie zaufania inwestorów i graczy. Kurs akcji spółki spadł dziś o ponad 12 proc. do 0,99 zł za walor.

Zmiennością notowań po publikacji wyników finansowych wyróżniały się dzisiaj akcje Polimeksu-Mostostalu, Sanoku oraz Arctic Paper. Pierwszą spółkę inwestorzy docenili za wyjście na plus. Polimex-Mostostal pokazał 34,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2017 r. wobec 52,66 mln zł straty rok wcześniej. Na poziomie operacyjnym strata w wysokości 43,4 mln zł została zamieniona na 62,54 mln zł zysku. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży były nieco niższe od ubiegłorocznych i wyniosły 1,13 mld zł.

Z kolei Sanok podpadł inwestorom gorszą marżowością. EBITDA producenta wyrobów gumowych spadła r/r o 7 proc. do 45,7 mln zł, EBIT skurczył się o 9,5 proc. do 36,3 mln zł, a zysk netto spadł aż o 17,5 proc. do 37,6 mln zł. Przychody w II kw. wyniosły 262,1 mln zł i były lepsze r/r o 7,4 proc. i zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

Na plus wypadł też Arctic Paper. Producent papieru w II kwartale miał 14,82 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 11,97 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny był na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego i wyniósł 33 mln zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 703,09 mln zł w II kw. 2017 r. wobec 721,27 mln zł rok wcześniej.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, arctic, CDPROJEKT, CIgames, kghm, Lotos, PGE, PGNiG, PKNOrlen, playway, Polimexms, sanok, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • CD Projekt oczekuje, że sytuacja rynkowa unormuje się do premiery Cyberpunk 2077

  CD Projekt zakłada, że sytuacja na kluczowych rynkach wróci do normy do czasu premiery gry "Cyberpunk 2077", poinformował członek zarządu Michał Nowakowski. W czerwcu dostęp do gry uzyskają liderzy opinii.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • PlayWay miał 23,7 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  PLAYWAY odnotował 23,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 11,59 mln zł zysku rok wcześniej. Wyniki okazały się gorsze od prognoz ekspertów. Kurs akcji PLAYWAY spada dziś o 6,03 proc, a jeden walor wyceniany jest na 459,50 zł.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • CD Projekt przebił prognozy największych optymistów

  Czas kwarantanny okazał się złotym okresem dla producenta gier o przygodach Wiedźmina. CD Projekt w I kwartale zarobił na czysto 92 mln zł, czym zaskoczył nawet największych rynkowych ekspertów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR