Wyniki, polityka i CBA w centrum uwagi na GPW. Potężne wzrosty spółek Czarneckiego

Omawiane walory: , , , , , ,

We wtorek na GPW dzieje się naprawdę dużo. AmRest i Forte reagują na wyniki, Idea Bank i Getin Noble Bank rosną pod sprzedaż, wątek Pekao pojawił się na tzw. taśmach Kaczyńskiego, a Lotos w komunikacie CBA.

Źródło: ATTrader.pl

Po trzech kolejnych spadkowych sesjach i słabym otwarciu, indeks WIG20 odzyskuje siły. O godzinie 12:00 rośnie o 0,3 proc. do 2.378 pkt. Nieśmiałe wzrosty notują tez pozostałe indeksy. WIG rósł o 0,24 proc. do 60.310 pkt., mWIG40 o 0,04 proc. do 4.077,66 pkt., a sWIG80 o 0,13 proc. do 11.029,9 pkt.

W WIG20 wyróżnia się przede wszystkim branża energetyczna. Akcje PGE drożeją o 3,68 proc. do 11,27 zł, Energi o 3 proc. do 10,11 zł, a Tauronu o ponad 2 proc. do 2,35 zł. To właśnie koncerny energetyczne zajmują pierwsze trzy miejsca, jeżeli chodzi o skalę wzrostów wśród dużych spółek.

Dużo dzieje się też wokół innych blue chipów zależnych od Skarbu Państwa. W opublikowanych dziś tzw. taśmach Kaczyńskiego pojawił się wątek Pekao. To właśnie ten bank miałby udzielić kredytu w wysokości do 1,3 mld zł na budowę dwóch wieżowców przez powiązaną z politykami PiS spółkę Srebrna. Jeżeli uzupełnić to o niedawne medialne spekulacje o możliwym udzieleniu kredytu przez Pekao dla małej Fratrii (wydawca Sieci) na zakup dużo większego Radia Zet, to inwestorzy mogą mieć uzasadnione wątpliwości, czy decyzje w banku podejmowane są na niwie biznesowej czy politycznej? Akcje Pekao tanieją dziś o 0,7 proc. do 113,20 zł.

Były prezes Lotosu zatrzymany przez CBA >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Akcje Lotosu tanieją o 2,3 proc. do 90,88 zł. Dziś rano uwagę inwestorów przykuła informacja o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) czterech osób, w tym byłego prezesa spółki, w związku ze śledztwem „dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej”. To już kolejny taki „aferalny temat” w przypadku giełdowej spółki z udziałem Skarbu Państwa. Dopiero co wczoraj media doniosły o ustawianiu przetargów o wartości 3,2 mln w KGHM przez dyrektora powiązanego z wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim, a przed dwoma tygodniami CBA zatrzymało 6 osób pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i korupcji na szkody miedziowej spółki.

Na szerokim rynku uwagę przykuwają banki Leszka Czarneckiego, a także spółki AmRest i Forte, które opublikowały wyniki finansowe.

Akcje Idea Banku drożeją o 21 proc. do 3,64 zł, a Getin Noble Banku o 20 proc. do 0,47 zł, kontynuując wczorajsze wzrosty wywołane informacją o możliwej szybkiej sprzedaży obu podmiotów przez Leszka Czarneckiego. Korzysta na tym też Getin Holding, którego kurs wystrzelił o 20 proc. do 1,07 zł, po tym jak poniedziałkową sesję zakończył zwyżką o 23,6 proc. Na falę wzrostów załapał się też Open Finance. Jego akcje drożeją o 11,1 proc. do 0,30 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W IV kwartale 2018 roku przychody AmRestu wzrosły o 23,3 proc. w relacji rocznej do 443 mln euro, poinformowała wczoraj po sesji spółka publikując wstępne dane. Inną pozytywną informacją jest rekomendacja od analityków Domu Maklerskiego BDM z ceną docelową na poziomie 47,20 zł, czyli o prawie 19 proc. drożej niż są obecnie wycenione na giełdzie (39,75 zł; +1,4 proc.).

Forte, jak wynika z wstępnych szacunków, w ostatnim kwartale ubiegłego roku poprawiło przychody o 1,7 proc. w skali roku do 297 mln zł, a zysk EBITDA wzrósł o 29,5 proc. To jednak nie zadowoliło inwestorów, którzy być może spodziewają się gorszych wyników branży meblarskiej w obliczu spodziewanego wyhamowania wzrostu gospodarczego w kolejnych latach. Notowania Forte cofnęły się o 2,5 proc. do 23,45 zł, spadając już rano do 23 zł.

Ciąg dalszy brexitowej sagi

Podczas gdy rodzimi inwestorzy żyją tematami spółkowymi, na świecie odżywają obawy o Chiny. Już nie tylko o regionalne i globalne konsekwencje spowolnienia gospodarczego w Państwie Środka, ale również o losy dalszych rozmów handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Tu pojawia się coraz więcej znaków zapytania po tym, jak USA w praktyce wypowiedziały wojnę chińskiemu Huawai. Wczoraj Departament Sprawiedliwości USA postawił aż 13 zarzutów tej spółce, w tym liczne oszustwa bankowe i kradzież technologii. To poważnie może zaważyć na relacjach amerykańsko-chińskich. Być może nawet przekreślając szansę na porozumienie handlowe, co w konsekwencji doprowadziłoby do nowej odsłony wojen handlowych, pchając ponownie giełdy w dół.

Dziś nie tylko wątek chiński jest na tapecie. W drugiej połowie dnia nieco więcej emocji może wywoływać zaplanowane dziś na wieczór drugie głosowanie brytyjskiego parlamentu ws. brexitu. Nie można też zapominać o trwającym sezonie wyników na Wall Street. Szczególnie, że raporty kwartalne opublikuje Apple, 3M, AMD i eBay.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, FORTE, getin, Getinoble, Ideabank, Lotos, Pekao, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR