Zielono na GPW: Medicalghoritmics, Bioton, Wikana i banki Czarneckiego mocno w górę, CCC nadal spada

Omawiane walory: , , , ,

Ostatnie rekordy amerykańskich indeksów, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami oraz start sezonu na Wall Street, wspiera nastroje na GPW. Pomagają informacje ze spółek. Mocno drożeją akcje m.in. Medicalalghoritmisc, Biotonu, Wikany i banków z portfela Leszka Czarneckiego. Nadal w odwrocie jest natomiast CCC.

bioton, Getinoble, medicalg, wikana, ccc, dino polska, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem niewielkiej przewagi spółek drożejących upłynęła pierwsza połowa poniedziałkowej sesji na giełdzie przy ulicy Książęcej. O godzinie 12:23 rosły kursy 40,4 proc. wszystkich notowanych spółek, w tym 11 z 20 warszawskich blue chipów, podczas gdy taniały walory 37,2 proc. z nich. Jednocześnie rosły też notowania 3 z 4 głównych indeksów. W największym stopniu zyskiwał WIG20, którego kurs podskoczył o 0,72 proc. do 2.183 pkt. W tym samym czasie reprezentujący szeroki rynek WIG rósł o 0,53 proc. do 59.045 pkt. sWIG80 rósł o 0,24 proc. do 12.443 pkt., po tym jak w pierwszej godzinie sesji wybił się do 12,508 pkt., wyznaczając nowy 1,5-roczny rekord, zyskując już od dołka z końca 2018 roku łącznie 20 proc. Jedynie mWIG40 stał w miejscu, testując w południe poziom 4.047 pkt. (-0,01 proc.), chociaż i on zdołał lekko poprawić swoje półroczne maksima.

Kolor zielony na GPW, ale również na większości europejskich parkietów, nie jest dziś większym zaskoczeniem. Nastroje na rynkach akcji są bowiem pozytywne. Wzmacniają je nie tylko ubiegłotygodniowe historyczne rekordy na Wall Street, połączone z deeskalacją napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie, ale przede wszystkim czekanie na zaplanowane na 15 stycznia podpisanie przez USA i Chiny tzw. porozumienia handlowego pierwszej fazy, czy też startujący we wtorek sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street. W tym ostatnim przypadku sezon otworzą duże amerykańskie banki, które będą publikować raporty we wtorek, środę i czwartek. To o tyle istotne, że rynek oczekuje wzrostu zysków banków o 11 proc. w IV kwartale 2019 roku, podczas gdy w przypadku zysków wszystkich spółek z indeksu S&P500 oczekiwana jest dynamika zysków zbliżona do zera.

Dzisiejszy wzrost indeksu WIG20, który rośnie już trzecią kolejną sesję, odrabiając swoje starty z pierwszych dni roku, napędza przede wszystkim sektor finansowy z PKO BP (+1,9 proc. ) i PZU (+1,6 proc.) na czele. Jednak w gronie warszawskich blue chipów najmocniej wyróżnia się: CCC i Dino Polska. Akcje obuwniczej spółki tanieją trzecią kolejną sesję w reakcji na opublikowane w ubiegłym tygodniu rozczarowujące wyniki kwartalne. Jej kurs spada o 3,3 proc. do 93,85 zł, testując poziomy nieoglądane od ponad 6 lat.

Akcje Dino Polska drożeją o 2,9 proc. do 154,80 zł, atakując już dziś poziom 157,70 zł. Tę obserwowaną od kilku dni zwyżkę można łączyć z powrotem wiary inwestorów w to, że sieć supermarketów ponownie pozytywnie zaskoczy wynikami.

Jeszcze bardziej ciekawie jest na mniejszych spółkach. Kurs Wikany wystrzelił w górę o 16,8 proc. do 1,32 zł, po tym jak spółka ogłosiła ofertę zakupu do około 1,26 mln swoich akcji po cenie 1,40 zł za sztukę.

Medicalghoritmics, którego wzrost notowań przed weekendem napędzała informacja o tym, że jego spółka zależna „złożyła w grudniu 2019 roku 7301 wniosków o płatność od ubezpieczycieli z tytułu usług wykonanych przy użyciu technologii PocketECG na terenie USA”, dziś rośnie o 15,4 proc. do 21,70 zł, po informacji o tym, że Rockbridge TFI zwiększył udział w akcjonariacie powyżej 5,01 proc. głosów na walnym.

Akcje Biotonu drożeją o 8,2 proc. do 4,20 zł, rosnąc już dziś do 4,45 zł, po tym jak spółka poinformowała o otrzymaniu ugody z Harbin Gloria Pharmaceuticals w ramach której otrzyma on 9 mln dolarów.

Mocno w górę idą notowania banków z portfela Leszka Czarneckiego. Kurs Getin Noble Banku rośnie o 19,3 proc. do 0,37 zł, Idea Banku o 7 proc. do 2,52 zł, a Getin Holding o 6,4 proc. do 1,69 zł. Wzrosty te napędza informacja, że Getin Noble Bank zdecydował o uruchomieniu nowego, zatwierdzonego przez KNF, planu naprawczego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bioton, ccc, Getinoble, medicalg, wikana, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Bioton rośnie po ogłoszeniu ugody z Harbin Gloria Pharmaceuticals ws. umowy dystrybucji w Chinach

  BIOTON zawarł z Harbin Gloria Pharmaceuticals Co., Ltd oraz SciGen PTE.Ltd. wiążący list intencyjny, na podstawie którego Harbin Gloria Pharmaceuticals zobowiązany do zapłaty BIOTONowi kwoty ugodowej w wysokości 9 mln USD tytułem finalnej ugody dotyczącej wszelkich sporów między stronami związanych z umową dostawy i dystrybucji (UDD). Kurs akcji spółki rośnie rano nawet o 12 proc.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • CCC według wstępnych szacunków wypracowało 298 mln zł EBITDA w IV kw. 2019 r.

  CCC odnotowało 298 mln zł skonsolidowanego zysku EBITDA w IV kw. 2019 r. wobec 308 mln zł rok wcześniej, podała spółka, prezentujące wstępne dane. Przychody w tym okresie wzrosły o 7 proc. r/r do 1.716 mln zł.

 • Święta na GPW, gorąco na Medicalgorithmics i Polnordzie

  Nowe rekordy na WallStreet nie robią wrażenia na inwestorach. Na warszawskiej giełdzie, podobnie jak na większości europejskich parkietów, panują świąteczne nastroje. Zmiany indeksów są niewielkie i prawdopodobnie takie pozostaną do końca piątkowych notowań.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR