10 technicznych napastników na czerwcowy mecz z rynkiem

Omawiane walory: , , , , , , , , ,

Na wzrostowym rynku można spokojnie wrócić do wybierania spółek, pamiętając żeby stawiać na bezpiecznych zawodników. Czy to pod odwrócenie trendu, czy pod zwykłe odreagowanie, StockWatch.pl z pomocą ekspertów wyłonił spółki o znacznych szansach na udaną drugą połowę czerwca.

Warszawska giełda dzielnie brnie pod górę. Mimo chwilowego zwątpienia, jakie wywołało wtorkowe otwarcie na niewielkim minusie, główne indeksy szybko wydostały się nad kreskę. WIG20 jeszcze przed południem żwawo ruszył do góry nie bacząc na niepokoje związane z przyznaną pomocą dla hiszpańskiego sektora bankowego. Obawy o kondycję tego państwa i innych zagrożonych krajów strefy euro powrócą z pewnością jeszcze wielokrotnie, ale na razie nasz parkiet kontynuuje dobrą passę rozpoczętą w ubiegłym tygodniu.

>> Eksperci nie ogłaszają jeszcze hossy. >> Rynek ma siłę na 13-proc. odbicie.

Z powiewu optymizmu korzystają spółki, których kursy szczególnie mocno oberwały w ostatnich miesiącach, tracąc ze zdwojoną siłą na spadającym rynku. Wśród ochoczo odrabiających straty są PBG oraz Hydrobudowa Polska – spółki naznaczone piętnem upadłości. W gronie odbijających jest także sporo blue chipów.

– W dużej mierze gramy pod perspektywę wypłaty dywidend przez duże spółki. KGHM, TPSA i PZU głównie decydują o wzroście indeksu WIG20. W dłuższej perspektywie mamy do czynienia z większą korektą, a potencjalny cel wzrostu dla indeksu blue chipów to 2250 pkt. Ewidentnie brakuje liderów, którzy mogliby dalej pociągnąć rynek w górę. – mówi Tomasz Jerzyk, analityk DM BZ WBK.

Kliknij aby powiększyć

>> Skarb Państwa wyciska ile się da z najbogatszych spółek, w których ma znaczące udziały. >> PZU i PGE zwiększają dywidendy o ponad 1,1 mld zł.

Mimo ostatnich wzrostów sytuacja na rynku nie daje jednoznacznej odpowiedzi o dalszy kierunek indeksów. Niemniej eksperci od rynku kapitałowego mają swoich faworytów na najbliższe tygodnie. Eksperci od techniki specjalnie dla StockWatch.pl wskazują spółki, które analiza AT predysponuje do wzrostów. Jednym z wybrańców jest MCI. Kurs funduszu dzięki wzrostom na ostatnich sesjach zbliżył się do ważnego oporu.

– Moim zdaniem korekta spadkowa, która zaczęła się na walorach MCI pod koniec lutego, skończyła się w połowie maja. Teraz spodziewam się umocnienia kursu. Minimalny zasięg wzrostu szacuję na 5,50 zł, a potencjalny nawet na 6,20 zł i wyżej na 6,90 zł. Jednak po drodze jest do sforsowania ważny opór na 4,84-4,85 zł. Z uwagi na nerwowy rynek stop-loss’a ustawiłbym relatywnie blisko, bo na 4,24-4,32 zł. Natomiast silnym wsparciem poniżej którego kurs nie powinien spaść jest 4,05 zł. – ocenia Paweł Małmyga, analityk DM PKO BP.

Kliknij aby powiększyć

>> Więcej informacji na temat spółki >> oraz wskaźniki na tle sektora i rynku znajdziesz na stronie spółki w serwisie StockWatch.pl

Z kolei Krzysztof Borowski z katedry bankowości SGH liczy na powrót do trendu wzrostowego Amiki oraz Apatora. Kurs pierwszej ze spółek po wspinaczce trwającej od października 2011 roku dostał zadyszki w kwietniu. Ostatnio jednak notowania producenta AGD zaczęły odbijać.

– Korekta spadkowa wydaje się być zakończona – cena stara się powrócić do trendu wzrostowego. Doszło do przełamania średniej ruchomej 13-sesyjnej w górę. Zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na: MACD, Parabolic, RSI i Stochastic. Kolejnymi poziomami oporu są teraz: 49,20 i 52 zł. Pokonanie tego ostatniego zatrzymania miałoby optymistyczną wymowę z punktu widzenia AT. Wsparcie stanowią dna na wysokości: 43,14 i 42,50 zł. – mówi Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

Z podobną sytuacją mamy do czynienia na akcjach Apatora. Tutaj także mocniejszy wzrost notowań rozpoczął się w drugiej połowie 2011 roku i po korekcie znowu pojawiła się szansa na kontynuację wybicia.

– Kurs po krótkoterminowej korekcie spadkowej, powrócił do trendu wzrostowego i zbliża się do oporu na wysokości ostatniego szczytu: 25,48 zł. Przebicie tego zatrzymania stanowi sygnał kupna w szerszej ramie czasowej. Od dołu za ceną w górę zakręca średnia ruchoma 13-sesyjna. Zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach: MACD – zakręcił ponad linią zero (bardzo optymistyczne wskazanie), podobnie Stochastic, Parabolic i ROC. Kolejne poziomy oporu to podwójny szczyt na wysokości 27,35 zł (październik 2006 r. i październik 2007 r.) oraz 31 zł (zasięg Fibonacciego). Wsparcie usytuowane jest na dnach – 23,69 i 22,42 zł. – prognozuje ekspert z katedry bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> W serwisie znajdziesz najnowsze dane finansowe spółki >> Zobacz obraz fundamentalny Apatora po wynikach w serwisie StockWatch.pl

Kolejną spółką znajdującą się w trendzie wzrostowym jest Zamet. Kurs firmy działającej na rynku produkcji konstrukcji stalowych i maszyn ma szansę na dalszą zwyżkę, ale najpierw musi pokonać ważny poziom na 2,60 zł.

– Zamet znajduje się w trendzie wzrostowym. Kurs ma szanse pokonać istotny opór na 2,60 zł. To otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów. Potencjalnie kurs może dotrzeć do 3,37 zł. Natomiast pierwsze ważne wsparcia znajdują się na 2,32 zł i 2,25 zł. Ten drugi poziom to górne ograniczenie kanału wzrostowego. Poniżej kolejne wsparcia usytuowane są na 2,05 zł i 1,90 zł. – zaznacza Tomasz Jerzyk.

Kliknij aby powiększyć

Cichym faworytem techników jest North Coast. Gdyby ziścił się pozytywny scenariusz AT, to jest szansa na spory wzrost kursu, pierwszy od bardzo dawna.

– Notowania North Coast znajdują się w fazie konsolidacji. Jednak moim zdaniem może sprawić miłą niespodziankę. Są szanse, że uda się sforsować poziom 0,54 zł. Po jego pokonaniu można liczyć na kontynuację wzrostów do 0,63 zł i 0,69 zł. W optymistycznym scenariuszu zwyżka mogłaby dotrzeć do 0,87 zł. Jeśli chodzi o poziomy najbliższych wsparć to znajdują się na 0,47 zł i 0,44 zł. Natomiast zejście poniżej 0,38 zł byłoby sygnałem słabości. – uważa Tomasz Jerzyk.

Kliknij aby powiększyć

Wśród technicznych wskazań pojawił się jeden blue chip. To BRE Bank, którego kurs stoi przed ważnym rozstrzygnięciem. Na wskaźnikach pojawiły się pozytywne sygnały.

– Kurs zatrzymał się na linii trendu spadkowego (cień górny poniedziałkowej świecy zderzył się z linią trendu) – w trakcie dzisiejszej sesji stara się pokonać to zatrzymanie i byłby to ewidentny sygnał kupna. Kolejnymi oporami byłyby wtedy szczyty: 290–295 zł (pasmo oporowe), 311 zł. Wsparciem z kolei stały się dna: 256,10 zł i 240,60 zł. Wskazanie kupna pojawiło się na MACD i Stochastic (w paśmie wyprzedania), sygnał kupna wygenerował ROC oraz Parabolic. Analiza wskaźników wolumenowych uwidacznia fakt, że walor został bardzo silnie wyprzedany w rynek (fala dystrybucji od połowy marca). – argumentuje Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

>> W serwisie znajdziesz analizy raportów kwartalnych spółek z warszawskiego parkietu. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Swoją grupę interesujących spółek na trudne czasy skompletował także przedstawiciel DM Amerbrokers. Tutaj o doborze zadecydowała nie tylko analiza techniczna.

– Jest sporo ciekawych spółek, które wykazują odporność na kryzys. Takim stabilizatorem portfela może być Eurocash. Ostatnio spółka weszła w skład prestiżowego, międzynarodowego indeksu MSCI Poland. Ciekawą spółką jest też Stomil Sanok. Jej kurs utrzymuje się w trendzie wzrostowym, a firma poprawia wyniki. Dodatkowo pozytywny wpływ na wyniki może mieć ostatni spadek cen ropy. Kolejną interesującą spółką jest Neuca. Spółka powinna wyróżniać się na tle sektora, gdyż nie ma segmentu detalicznego, który cierpi na zmianach przepisów w związku z dofinansowaniem leków. Cały czas dobrze prezentuje się branża chemiczna. Moim zdaniem obecnie największy potencjał ma Ciech. Jeśli spółce uda się poprawić segment organiczny, to należy spodziewać się prezentacji lepszych wyników. Do tego języczkiem u wagi może być ewentualne wezwanie ogłoszone w związku z zamiarem sprzedaży pakietu przez Skarb Państwa. – wymienia Maciej Kabat, analityk DM AmerBrokers.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Neuca oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Neuca w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, apator, bre, Ciech, eurocash, mci, NEUCA, nortcoast, sanok, ZAMET, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR