12 atrakcyjnych spółek do wakacyjnego portfela

Jeśli nie chcemy popsuć sobie urlopu, warto starannie przemyśleć dobór akcji na kolejne tygodnie. StockWatch.pl zebrał wśród rynkowych ekspertów propozycje do nieprzemakalnego portfela na burzliwe wakacje.

Pomysły zmian w systemie emerytalnym i OFE szkodzą warszawskiej giełdzie. Inwestorzy pozbywają się akcji w obawie o ostateczny kształt nowych regulacji oraz ich wpływ na rynek kapitałowy. Dodatkowo negatywne przełożenie na duże spółki ma powrót do inwestycji energetycznej w Opolu wartej 11,5 mld zł. W poniedziałek pojawiły się sugestie o formalnym rozpoczęciu tego projektu do końca lipca. Do tego minister skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował, że resort nie wyklucza kapitałowego udziału w projekcie kolejnego podmiotu Skarbu Państwa. Eksperci obawiają się, że do współpracy zostaną oddelegowane inne duże spółki giełdowe.

W efekcie początek tygodnia upływa pod dyktando strony podażowej, a nasza giełda jest jedną z nielicznych w Europie, które notują spadki. Bezsilność jest tak duża, że w poniedziałek popyt nawet nie próbował odreagować piątkowej, mocnej przeceny. Słabość warszawskiego rynku skłania inwestorów do ostrożniejszego podejścia do akcji lub czasowej przerwy w grze. Tymczasem zdaniem ekspertów, wakacje wcale nie muszą oznaczać przymusowej przerwy. Wystarczy, że wcześniej zadbamy o odpowiednią konstrukcję portfela.

– Warto być na rynku cały czas, ale należy umiejętnie budować portfel. Teraz oparłbym go m.in. o spółki, które mogą skorzystać na obniżkach stóp procentowych. Na obecnym etapie cyklu, w którym znajduje się gospodarka poszukałbym firm, które w pierwszej kolejności skorzystają na odbiciu gospodarki. W najbliższych miesiącach dobrze powinni zachowywać się eksporterzy, którzy będą korzystali na osłabieniu złotego. Do tego koniec cyklu podwyżek stóp procentowych może sprawić, że środki z rynku obligacji mogą odpłynąć w stronę dużych spółek dywidendowych. – mówi Łukasz Wróbel, główny analityk Noble Securities.

>> Sprawdź terminy ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Kompletną listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

Magdalena Komaracka z Erste Securities podkreśla, że obecnie giełda żyje doniesieniami na temat zmian w systemie emerytalnym i funkcjonowaniu OFE. Dlatego zdaniem przedstawicielki biura, ten miesiąc powinien być spadkowy, a jeśli doszłoby do gwałtowniejszych wybić, to będą one wykorzystywane do skracania pozycji przez inwestorów zagranicznych. W gronie faworytów na lipiec wymienia pięć spółek.

– Sądzimy, że w lipcu lepiej niż rynek powinny zachowywać się PKO BP, BZ WBK, Bogdanka, PGNiG oraz Cyfrowy Polsat. Sentyment do PKO BP może ulec poprawie w związku z zapowiedzią Rady Polityki Pieniężnej o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych. W BZ WBK spodziewamy się poprawy wyników w kolejnych kwartałach. Natomiast Bogdanka jest fundamentalnie lepsza niż JSW, a PGNiG preferujemy ze względu na potencjał do dalszej poprawy wyników. Cyfrowy Polsat ze względu na silny bilans i mniejszą ekspozycję wyników na rynek reklamy niż chociażby TVN, który powinien odbijać dopiero w 2014 roku. – mówi Magdalena Komaracka, analityk Erste Securities.

>> Eksperci sugerują ostrożne zainteresowanie się zdołowanymi spółkami, które skorzystają na ożywieniu w nudnych z pozoru branżach. >> Brokerzy radzą chować się w spółkach cyklicznych.

Zdaniem eksperta z DM Banku BPS, w niepewnych czasach warto docenić spółki stabilne finansowo, zdolne do generowania gotówki i dalszego rozwoju. Interesująco wyglądają detaliści i spółki z sektora spożywczego, a wiec branży antycyklicznej. Wśród przedstawicieli branży handlowej wyróżniają się liderzy tego sektora, mowa tu o LPP i CCC.

– Jednak w mojej ocenie LPP jest już za drogie i bardziej skłaniałbym się ku CCC. Niemniej tu po słabym I kwartale czynnikiem ryzyka może być niezrealizowanie przez zarząd tegorocznej prognozy. Natomiast ze spożywczych spółek pozytywnie postrzegamy firmy cukiernicze, a szczególnie Wawel. Jeśli chodzi o sektor mięsny to PKM Duda powinien dalej poprawiać wyniki, a w ZM Kania większa produkcja i nowe kontrakty powinny mieć przełożenie na wzrost sprzedaży. – ocenia Marcin Stebakow, analityk DM Banku BPS.

>> LPP w I kwartale pokazało, że potrafi generować zyski bez względu na porę roku. >> Giełda po wynikach: ranking 11 najbardziej rentownych spółek.

Wakacyjnych faworytów ma także analityk zajmujący się sektorem przemysłowym z DI BRE Banku. W jego ocenie, potencjalnie dobrze powinny zachowywać się notowania Hydrotoru. Spółka realizuje około 40 proc. przychodów poprzez eksport i w związku z tym powinna korzystać z osłabienia naszej waluty. Do tego w sierpniu będzie wypłacała dywidendę o 6-proc. stopie.

– Innym potencjalnie ciekawym typem jest Selena. Producent chemii budowlanej może zapewnić sobie dodatkowy zbyt dzięki zniszczeniom powodziowym, które wystąpiły w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Kolejną interesującą spółką jest Tarczyński. Firma korzysta ze spadających cen surowca wieprzowego, a przy tym jest atrakcyjnie wyceniana. – dodaje Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, bzwbk, ccc, CYFRPLSAT, duda, Hydrotor, kania, PGNiG, pkobp, Selena, tarczynski, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR