15 ciekawych spółek pod lukratywne przejęcia w 2016 r.

Karuzela przejęć już się kręci. W lutym wartość tegorocznych wezwań na akcje spółek notowanych na GPW przekroczyła 1 mld zł. Analitycy DM mBanku w kolejnych miesiącach spodziewają się przyspieszenia trendu, a kandydatów do wykupienia z giełdy widzą m.in. w sektorze deweloperskim, przemysłowym oraz technologicznym.

Tani pieniądz oraz spadek cen akcji małych i średnich spółek notowanych na GPW to wymarzone warunki dla polujących na okazje inwestorów branżowych oraz funduszy private equity. Dodatkowo zainteresowanie międzynarodowych graczy krajowymi firmami potęgują dobre perspektywy dla polskiej gospodarki. Na 2016 r. dynamika wzrostu PKB szacowana jest na około 3,5 proc. Będzie to jeden z najwyższych wyników w całej UE. Jako główne czynniki wzrostu wskazywane są popyt konsumpcyjny, dobra sytuacja na rynku pracy oraz pakiet fiskalny rządu (m.in. program 500+). Według szacunków ekspertów, w 2016 roku budżety gospodarstw domowych zasili kwota 17,3 mld zł, a w przyszłym nawet 23 mld zł. Do tego spodziewany jest wzrost eksportu, czemu służy osłabienie złotego i ożywienie w strefie euro.

Zdaniem maklerów z DM mBanku, rok 2016 będzie rokiem wezwań. Zapowiedzią tego trendu są głośne oferty na akcje Magellana, Duonu oraz Ferro. Biuro na swojej liście kandydatów do przejęcia ma w sumie 15 spółek: BBI Development, Berling, ES System, Kruszwica, LC Corp, Netia, Oponeo.pl, Orzeł Biały, Polnord, Pozbud, Robyg, Ronson, Sygnity, Vantage Development oraz WDX.

Najliczniejszą grupę w tym zestawieniu tworzą deweloperzy, który mają za sobą kolejny rok prosperity i niezłe perspektywy na 2016 r. Obecność Robyga na liście nie jest raczej niespodzianką, bo zarząd spółki już od dłuższego czasu intensywnie szuka inwestora strategicznego. Robyg zamknął miniony rok rekordem sprzedaży mieszkań (2.333 szt., +10 proc. r/r), do czego przyczyniły się przede wszystkim projekty w Gdańsku. Biuro szacuje, że w tym roku i przyszłym liczba mieszkań rozliczonych w wyniku finansowym przekroczy 2,7 tys. szt., a wynik finansowy urośnie do 80 mln zł. Dodatkową zachętą jest perspektywa dywidendy około 8 proc.

tabela

Z kolei LC Corp ma potencjał pod kątem rozważanej przez głównego akcjonariusza opcji sprzedaży pakietu kontrolnego. W 2015 r. spółka zaraportowała rekordową przedsprzedaż 2.072 mieszkań – wzrost w ujęciu r/r o 70 proc. W oparciu o posiadaną ofertę i bank ziemi spółka oczekuje utrzymania poziomów przedsprzedaży również w kolejnych latach. Kolejnym deweloperem z szansami na roszady właścicielskie jest Polnord. Tu broker zwraca uwagę na brak inwestora strategicznego, duże dyskonto do NAV (0,38x BV) oraz potencjalną podaż ze strony PKO BP i BGK. Obie instytucje mają w sumie około 13,5 proc. głosów na WZA. Wskazanie na Vantage Development padło z uwagi na niską wycenę (0,5x BV) i perspektywę dynamicznej poprawy wyników w najbliższych latach. Natomiast w BBI Development argumentami są: duże dyskonto do NAV (0,35x BV), rozdrobniony akcjonariat, potencjalnie dochodowe projekty, zapotrzebowanie na kapitał.

Analitycy zwracają też uwagę na Pozbud. Biuro sugeruje, że dwie części biznesu są już nieformalnie na sprzedaż: budowlanka + fabryka okien i drzwi. Po trzech kwartałach 2015 roku przychody spółki wzrosły o 35 proc. do 167,6 mln zł i w podobnym tempie rósł zysk EBIT do 15,3 mln zł. Inna spółka produkcyjna – ES-System – znalazła się na liście z uwagi na spore zasoby gotówkowe. Dostawca systemów oświetleniowych ma na koncie 18 mln zł, co odpowiada 15 proc. kapitalizacji spółki. Z tych samych powodów ciekawie wygląda Berling. Hurtownia chłodnicza ma na koncie ponad 30 mln zł gotówki. To około 40 proc. aktualnej kapitalizacji spółki. Zwrócono też uwagę na producenta olejów spożywczych – Kruszwicę. Spółka posiada więcej gotówki netto na bilansie niż wynosi kapitalizacja free-float.

Wśród potencjalnych obiektów przejęć znalazł się też telekom oraz przedstawiciel branży IT. Netia pojawiła się z racji tego, że dwóch graczy mobilnych (P4 i CPS) nie posiada nogi stacjonarnej i rośnie liczba ofert konwergentnych (fixed + mobile) na rynku. Natomiast na Sygnity wskazano z uwagi na istotny spadek kursu, pomimo że grupa zdobyła wiele kontaktów. Warto przypomnieć, że już wcześniej o przejęcie spółki zabiegało Asseco Poland, ale bez powodzenia.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi selekcję najdorodniejszych spółek

Jeszcze inny trop wiedzie do Oponeo.pl. Biuro zauważa, że obecnie platformy internetowe sprzedaży opon są wykupywane przez producentów opon po wycenie przychodowej. W 2015 r. przychody spółki wyniosły 413 mln zł. W ujęciu r/r rezultat jest lepszy o blisko 29 proc. Z kolei Orzeł Biały specjalizujący się w recyklingu akumulatorów ołowiowych trafił z racji opcji przeprowadzenia skupu akcji własnych w formie wezwania. Spółka jest wyceniana według wskaźnika C/WK na 0,4. Listę DM mBanku uzupełnia WDX, czyli dawny Wandalex. Spółka wyceniana 4-3x EBITDA, płaci dywidendę o stopie 6-7 proc. i jest niezadłużona. Grupa oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie wyposażenia magazynów w III kwartale 2015 r. powróciła na ścieżkę poprawy wyników. Po stratach w II kwartale, kolejne trzy miesiące zakończyła dwucyfrową dynamiką zysków. W pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku grupa osiągnęła 4 mln zł skonsolidowanego zysku netto, przy 94,1 mln zł przychodów ze sprzedaży. Rok wcześniej było to odpowiednio 2,8 mln zł i 67,2 mln zł.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bbidev, berling, essystem, Kruszwica, lccorp, netia, oponeo.pl, orzbialy, polnord, pozbud, robyg, ronson, SYGNITY, vantage, wdx)

 • Cordia ogłosiła squeeze out 3,72 proc. akcji Polnordu po 3,55 zł za sztukę

  Cordia International ogłosiła przymusowy wykup blisko 8,5 mln akcji POLNORDu, stanowiących 3,72 proc. łącznej liczby akcji i głosów spółki, po cenie 3,55 zł za akcję, podało PKO BP - Biuro Maklerskie, podmiot pośredniczący w transakcji. GPW podała, że od 18 lutego zawiesiła notowania akcji spółki w związku z zawiadomieniem o zamiarze ogłoszenia przymusowego wykupu jej akcji.

 • 26 spółek, które w lutym warto mieć na oku

  BM mBanku w comiesięcznym raporcie podtrzymało scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji i wskazało 26 spółek z GPW, które w najbliższych tygodniach mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Mocny początek roku w Oponeo.pl

  Internetowy dystrybutor opon i felg z przytupem rozpoczął nowy rok. Według wstępnych danych, w styczniu OPONEO.PL wypracowało 68,79 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli o 47 proc. więcej r/r.

 • Navigator DM: Deweloperzy z Catalyst zmniejszyli sprzedaż lokali o 7,3 proc. w 2020 r.

  Dwunastu deweloperów notowanych na rynku Catalyst sprzedało 4.982 lokale w IV kw. 2020 r. wobec 4.719 przed rokiem, co wskazuje na poprawę dynamiki kontraktacji o 3,7 proc. W całym 2020 r. deweloperzy znaleźli nabywców na 15.879 jednostek (-7,3 proc. r/r), co w zestawieniu z gwałtownym załamaniem gospodarki z marca 2020 r. jest odczytem lepszym niż się spodziewano, podał Navigator Dom Maklerski w raporcie "Sytuacja największych deweloperów mieszkaniowych z rynku Catalyst po IV kw. 2020 r.".

 • Oponeo.pl: Przychody Rotopino.pl wzrosły wstępnie o 35 proc. r/r do 89 mln zł w 2020 r.

  Wstępna wielkość przychodów ze sprzedaży netto osiągniętych przez Rotopino.pl - spółkę zależną OPONEO.PL - w 2020 roku wyniosła 88,61 mln zł, co oznacza wzrost o 35 proc. r/r.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR