16 najciekawszych propozycji dywidendowych marca

W marcu kilkadziesiąt spółek z warszawskiej giełdy przedstawiło plany podziału ubiegłorocznych zysków. Sprawdziliśmy, kto złożył najciekawsze oferty swoim akcjonariuszom.

W tegorocznych rankingach dywidendowych spółki deweloperskie mogą liczyć na wysokie pozycje. Trwająca od kilku lat hossa zapewniła im rekordową sprzedaż i wysokie zyski. Tylko w marcu sześciu deweloperów zadeklarowało gotowość do wypłaty blisko 900 mln zł dywidend. Najciekawsze propozycje złożyły spółki z sektora mieszkaniowego.

Listę największych wypłat otwiera obecnie Dom Development. Zarząd między akcjonariuszy chce podzielić niemal cały ubiegłoroczny zysk plus kilka milionów złotych odłożonych w ramach kapitału zapasowego. Łącznie pula dywidendy ma wynieść 189 mln zł. Rekomendowana stawka na jedną akcję to 7,60 zł, co przy obecnym kursie akcji daje stopę w okolicach 8,9 proc. Proponowany dzień dywidendy, czyli nabycia prawa do zysku, to 26 czerwca, a wypłaty 4 lipca.

Dom Development dzieli się zyskiem nieprzerwanie od 2007 r. Tegoroczna dywidenda będzie zatem 11. z rzędu. W ubiegłym roku deweloper wpłacił 5,05 zł na walor (DYield=6,4 proc.), a dwa lata temu 3,25 zł (DYield=6,1 proc.).

Na rekordową dywidendę mogą też liczyć akcjonariusze Atalu. Zarząd będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę aż 137 mln zł, tj. 3,54 zł na jedną akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 8,2 proc. Dla porównania warto dodać, że w ubiegłym roku Atal wypłacił 1,68 zł na akcję, a w 2016 r., czyli niecały rok po debiucie na GPW, 0,61 zł na walor.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Trzecią spółką celującą w rekordową dywidendę jest LC Corp. Zarząd do podziału między akcjonariuszy chce przeznaczyć 107 mln zł, co daje 0,24 zł na jedną akcję i stopę w okolicach 8,7 proc. Mimo iż LC Corp na giełdzie notowany jest już od ponad dekady, zyskiem z akcjonariuszami dzieli się dopiero od dwóch lat. W ubiegłym roku deweloper wypłacił 0,07 zł na akcję (DYield=3,5 proc.), a dwa lata temu 0,18 zł (DYield=8 proc.).

Listę ciekawych propozycji z branży deweloperskiej zamyka Echo Investment. Deweloper powierzchni komercyjnych trzeci rok z rzędu podzieli się hojną dywidendą. Zarząd w raporcie rocznym zaproponował 0,50 zł na akcję. Łącznie do podziału między akcjonariuszy ma trafić nieco ponad 200 mln zł.

Echo Investment dywidendą dzieli się od niedawna. Pierwsza i jednocześnie rekordowa wypłata miała miejsce w 2016 r. Łącznie do akcjonariuszy trafiło 2,175 mld zł. Stawka 5,27 zł na walor dała zawrotną stopę w okolicach 67 proc. W kolejnym roku deweloper wypłacił zaliczkę w wysokości 0,85 zł na akcję, płatną w dwóch ratach – 0,69 zł i 0,16 zł – i na koniec dorzucił po 0,50 zł na walor.

Kalendarium dywidend Echo Investment. Źródło: www.stockwatch.pl/gpw/echo,wykres-swiece,dywidendy.aspx

W tym roku dywidendy popłyną szerszym strumieniem do akcjonariuszy banków. Niemal co druga spółka z sektora podzieli się zyskiem. Według szacunków StockWatch.pl, wartość tegorocznych dywidend będzie większa niż przed rokiem o 40 proc. i wyniesie 4,9 mld zł. Gotowość do wypłaty zasygnalizowało 6 banków, ale najciekawsze propozycje mają Pekao i Handlowy. Pierwszy dostał od KNF zielone światło na wpłatę 100 proc. zysku za 2017 r. i najprawdopodobniej obroni tytuł króla dywidend. Nowe władze Pekao wielokrotnie zapowiadały, że celują w maksymalną dywidendę. Jeśli dotrzymają słowa, stawka na akcję wyniesie 9,43 zł, co przy obecnym kursie daje stopę na poziomie 7,5 proc.

Raport: Banki wypłacą blisko 5 mld zł dywidend w 2018 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Status dywidendowego pewniaka chce także utrzymać Bank Handlowy. Zarząd rekomenduje wypłatę 537 mln zł, czyli całego zysku na poziomie sprawozdania jednostkowego (sam bank, bez spółek zależnych). Na jedną akcję przypadnie 4,11 zł. Stopa dywidendy wyniesie około 5,2 proc. i będzie drugą najwyższą w sektorze. W ubiegłym roku Handlowy wypłacił 591,8 mln zł dywidendy, czyli 4,53 zł na akcję, a rok wcześniej 611,4 mln zł (4,68 zł/akcję).

Dywidendą sypnie też grupa Asseco Poland. Zarząd spółki informatycznej – wzorem dwóch poprzednich lat – będzie rekomendował wypłatę 3,01 zł z zysku za rok 2017, co przy obecnym kursie akcji daje ponad 6-proc. stopę dywidendy. Asseco Business Solutions na jubileuszową – dziesiątą w giełdowej historii spółki – dywidendę chce przeznaczyć rekordowe 43,4 mln zł. Stawka na akcję wyniesie 1,30 zł, a stopa ok. 4,6 proc. Z kolei Asseco South Eastern Europe z zysku za 2017 r. proponuje 0,52 zł na akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie 4 proc.

Spośród reprezentantów mWIG40 warto odnotować rekordową dywidendę w Kruku. Zarząd zamierza wypłacić 94 mln zł, czyli 5 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa w okolicach 2,3 proc. nie robi wrażenia, ale już dynamika wzrostu r/r o 150 proc. – jak najbardziej. W 2017 r. spółka windykacyjna wypłaciła 2 zł na akcję, co dało symboliczną stopę 0,6 proc.

Dywidendową passę za wszelką cenę chce podtrzymać Eurocash. Kłopoty z podatkami sprawiły, że gigant z branży handlowej zanotował pierwszą roczną stratę na poziomie netto. Mimo to spółka chce osłodzić akcjonariuszom życie wypłatą 0,73 zł na jedną akcję z kapitału zapasowego (stopa 2,2 proc.). Intencją zarządu jest, aby gotówka pojawiła się na rachunkach maklerskich najpóźniej 6 czerwca.

W tym tygodniu pojawiły się też pierwsze deklaracje ze strony spółek budowlanych. Piąty rok z rzędu dywidendą będzie dzielił się Erbud. Spółka budowlana rekomenduje wypłatę łącznie 14,09 mln zł, czyli 1,10 zł na akcję. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wyniesie 5,1 proc. W poprzednich dwóch latach wypłaty były nieco wyższe i wynosiły odpowiednio 1,17 i 1,20 zł.

Drugą zadeklarowaną spółką jest Ulma Construccion. Spółka budowlana chce podzielić między akcjonariuszy 20 mln zł. Stawka 3,81 zł na jedną akcję przy obecnym kursie daje stopę 8,1 proc. Decyzja w sprawie dywidendy zapadnie na walnym 27 kwietnia. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 10 maja, a wypłaty – 14 maja.

>> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz w StockWatch.pl

Najnowsza propozycja dywidendy z sektora budowlanego pochodzi z Elektrobudowy. Zarząd chce wypłacić akcjonariuszom 37,98 mln zł, tj. 8 zł na jedną akcję, co przy obecnym kursie daje stopę 8,7 proc. W ubiegłym roku spółka płaciła rekordowe 10 zł na akcję (DYield=7,7 proc.). Elektrobudowa z małymi przerwami dzieli się zyskiem od 2006 r., co jest jedną z najdłuższych historii dywidendowych w sektorze budowlanym. Za hojnymi wypłatami co roku głosuje większość OFE i TFI, które kontrolują 3/4 całego akcjonariatu spółki.

Dwie ostatnie propozycje pochodzą od reprezentantów NewConnect. W marcu deklaracje dywidendowe złożyły zarządy Cyfrowe Centrum Serwisowe (CCS) i WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi. Pierwsza spółka ma imponującą historię wypłat. W poprzednich pięciu latach płaciła 0,08-0,35 zł na akcję, a stopy dywidend aż trzy razy były dwucyfrowe. W tym roku Cyfrowe Centrum Serwisowe proponuje 0,09 zł (stopa 7,3 proc.). Pięcioletnią historią dywidend może pochwalić się także druga spółka, choć w tym wypadku stopy są znacznie niższe. W ramach szóstej wypłaty WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi chce podzielić 2 mln zł. Stawka na jedną akcję wyniesie 0,10 zł, a stopa 5 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ASSECOBS, assecopol, ASSECOSEE, Atal, ccs, domdev, echo, elbudowa, Erbud, eurocash, handlowy, Kruk, lccorp, Pekao, ULMA, WDBBU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR