16 najlepiej rokujących spółek na półmetku II kwartału

Rynek zapomniał już o gorzkim smaku wyników za I kwartał. Gra idzie teraz o wyniki kolejnego okresu sprawozdawczego. StockWatch.pl wspólnie z ekspertami z biur maklerskich zdiagnozował aktualną sytuację i wytypował kilkunastu potencjalnych kandydatów do tytułu fundamentalnych gwiazd najbliższego sezonu.

Raportami za I kwartał rządziły negatywne trendy. Zgodnie z przewidywaniami spółki z trudem zwiększały przychody, walcząc o utrzymanie rentowności. Jednak to nie przeszkodziło indeksom we wspinaczce rozpoczętej w maju. Najwyraźniej na rynek uznał miniony kwartał za niebyły i zaczął ostrożną rozgrywkę pod wyniki za okres od kwietnia do czerwca.

Idąc tym tropem rozejrzeliśmy się wśród spółek i sprawdziliśmy sytuację wynikową na półmetku II kwartału. Do euforii jeszcze droga daleka, co widać m.in. po odczytach makro. Najświeższym przykładem są dane o produkcji przemysłowej, która w kwietniu wzrosła o 2,7 proc. w ujęciu rocznym, najmocniej od października ubiegłego roku. Jednak po wyeliminowaniu czynników sezonowych (większa liczba dni roboczych w kwietniu tego roku) produkcja była niższa o 0,3 proc. r/r. Mamy też spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

– Patrząc na trendy makroekonomiczne trudno spodziewać się przełomowych wyników za II kwartał. Brak presji inflacyjnej, słaby popyt konsumpcyjny, rozczarowujące dane o produkcji i PKB mogą sugerować dalsze problemy z generowanie przychodów. Z drugiej strony w takim otoczeniu łatwiej jest trzymać koszty w ryzach. Pokazały to chociażby banki w I kwartale. – ocenia Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZWBK.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za I kwartał.>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Wydawać by się mogło, że w kolejnym sezonie wynikowym na straconej pozycji stoją spółki przemysłowe. Miniony kwartał obnażył słabości tego sektora, a najnowsze statystyki mówią same za siebie. Z analiz DI BRE Banku wynika, że w I kwartale na 39 spółek przemysłowych, które obserwuje biuro, 21 pokazało gorsze wyniki r/r. Lepiej sytuacja wyglądała w relacji do oczekiwań – 16 spółek wypadło gorzej, a 15 na plus.

W II kwartale wyniki będą cały czas pod presją, ale będzie to ostatni kwartał z wysoka bazą z 2012 roku. Niemniej w branży są spółki, które nawet w kryzysie są w stanie pokazywać dobre wyniki. W minionym kwartale udowodnił to AC Autogaz. Producentowi instalacji gazowych do aut sprzyja kryzys, bo konsumenci szukając oszczędności w większym zakresie decydują się na montowanie ich do własnych samochodów. W II kwartale dobre wyniki powinny utrzymać Amica i BSC Drukarnia. Obie spółki wygrywają z zagraniczną konkurencją niższymi kosztami produkcji. Pod kątem dalszej poprawy wyników warto obserwować także PKM Duda i ZM Kania. Te spółki korzystają na wyhamowaniu tendencji wzrostowej cen surowca mięsnego. Wynikami nadal powinien wyróżniać się SecoGroup, który korzysta ze sprzedaży na rynek amerykański i krajów BRIC. – mówi Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku.

>> Dla poszukiwaczy spółek o solidnych fundamentach mamy coś specjalnego. >> W serwisie jest dostępny skaner fundamentalny, który ułatwi poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Swoich faworytów wśród małych i średnich spółek ma ekspert z DM AmerBrokers. Jego zdaniem gospodarka ma za sobą dołek, a wyniki w II kwartale powinny być już lepsze, ale cały czas są niskie oczekiwania. Jeśli zobaczymy w nich tendencje stabilizacji lub lekkiej poprawy, to będzie to dobry sygnał.

– Pozytywnie wynikami mogą zaskoczyć dystrybutorzy farmaceutyków. Pomóc może efekt niskiej bazy w związku z ustawową obniżką marży na lekach refundowanych. Jednocześnie w tym roku rynek farmaceutyczny wraca na ścieżkę wzrostów. Należy spodziewać się dobrych wyników po Farmacolu, Neuce i Pelionie. Niemniej należy zwrócić uwagę, ze kursy tych spółek są wysoko, co dowodzi, iż rynek też ma takie oczekiwania. Dobrą formę powinni utrzymać niektórzy przedstawiciele branży elektromaszynowej. Nadal pozytywne trendy powinien pokazywać Aplisens, któremu sprzyja obecność na rynku rosyjskim. Także dobrze powinna wypaść Zetkama. Tak spółka także aktywnie działa w Rosji. Zetkama cały czas rozwija się i pozyskuje dużo nowych zleceń. – mówi Kamil Czapnik, analityk DM AmerBrokers.

(fot. StockWatch.pl)

>> Więcej informacji na temat działalności farmaceutycznej grupy oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Neuca w serwisie StockWatch.pl

Ciężko będzie jednak o pozytywne zaskoczenia wśród największych spółek z warszawskiego parkietu. Jednym z niewielu kandydatów jest PGNiG, który błysnął wynikami za poprzedni kwartał. Największą niespodziankę w wynikach sprawił segment poszukiwania i wydobycia, którego wynik operacyjny EBITDA wzrósł o 47 proc. do 912 mln zł. To efekt rozpoczęcia wydobycia ropy i gazu ze złoża norweskiego Skarv oraz uruchomienia największej w Polsce kopalni gazu i ropy LMG. Na pochwałę zasługuje także wysoki cash flow operacyjny.

– Słabe otoczenie sprawia, że żadna duża spółka z GPW nie jawi się jako pewniak do pokazania dobrych wyników za II kwartał. Być może dobre rezultaty z poprzedniego kwartału jest w stanie powtórzyć PGNiG. Tu pozytywnie zaczął oddziaływać segment wydobywczy. Spadające stopy procentowe negatywnie będą wypływały na wyniki banków, ale faworyzowały spółki finansujące się długiem – Kruka czy Magellana. Ciekawa sytuacja jest w sektorze energetycznym. W branży mamy spadek cen spotowych prądu oraz kosztów pozwoleń na emisję CO2, na czym korzystają spółki, które dystrybuują większe wolumeny prądu niż wytwarzają. W efekcie Tauron czy Enea przy stałych taryfach mają szanse zaraportować kolejny kwartał niezłych wyników. Jednak nie traktowałbym tego jako impulsu do wzrostu kursów. Generalnie rynek nie oczekuje przełomu i słabe wyniki są już w cenach, dlatego szansa na pozytywne niespodzianki rośnie. – ocenia Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZWBK.

W środę DM PKO BP odtajnił raport dotyczący energetyki. W dokumencie pojawia się rekomendacja kupuj dla akcji Tauronu z ceną docelową na poziomie 4,60 zł. Natomiast zalecenia trzymaj wystawiono dla PGE i Enea, z wycenami wynoszącymi odpowiednio 16,90 zł i 14,20 zł.

>> Jeszcze jest szansa na dywidendę. W maju kilka spółek ustali prawo do zysku za 2012 r. >> 8 najciekawszych propozycji dywidendowych na maj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, amica, aplisens, BSCDRUK, duda, Enea, FARMACOL, kania, Kruk, MAGELLAN, NEUCA, PELION, PGNiG, secogroup, TAURONPE, zetkama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR