18 faworytów na 2016 rok wg Noble Securities

Strategia inwestycyjna biura zakłada, że w drugiej połowie roku sytuacja na rynkach akcji ulegnie mocnej poprawie, a indeksy WIG i WIG20 wyjdą na plus. Do portfela na 2016 rok analitycy zabierają przecenione akcje banków i spółek energetycznych. W gronie top picks znalazły się także popularne misie z branży budowlanej, przemysłowej, handlowej i IT.

Zdaniem ekspertów z Noble Securities, obecne wyceny blue chipów uwzględniają już wiele czynników ryzyka, dlatego indeks WIG20 może w perspektywie najbliższego roku pokusić się o mocniejsze odbicie. Scenariusz biura dla małych i średnich spółek zakłada kontynuację dobrej passy z 2015 roku. Jednak w ich wypadku, przy założeniu braku napływów do funduszy małych i średnich spółek, przynajmniej w pierwszych miesiącach 2016 roku, selekcja będzie w dalszym ciągu kluczowa. Noble Securities ocenia sytuację makroekonomiczną w Polsce jako stabilną i przypomina o mocnych stronach: wysokiej konsumpcji oraz dodatkowym wsparciu w postaci inwestycji unijnych.

Biuro prognozuje, że WIG i WIG20 zamkną rok z dodatnimi stopami zwrotu. Zaznaczają przy tym, iż podatek bankowy oraz zawirowania wokół branży energetycznej są już uwzględnione w wycenach. W zeszłym roku Noble Securities preferował przede wszystkim małe i średnie spółki. W tym roku, mając na uwadze gigantyczną przecenę, stawia również na WIG20. Biuro na swojej liście życzeń ma wybrane, mocno przecenione banki i spółki energetyczne.

– W segmencie bankowym na 2016 rok stawiamy na Pekao. Z sektora energetycznego preferujemy Eneę i PGE. Z sektora budowlanego wybieramy Erbud, Torpol i Trakcję. W segmencie przemysłowym stawiamy na Amikę, Alumetal, Izo-Blok, Rawlplug, Sanok. Z deweloperów stawiamy na Dom Development. Z pozostałych spółek wybieramy 11 bit studios, Emperię, MCI Capital i Medicalgorithmics. Na drugie półrocze wybieramy inwestycję w Comarch i Inter Cars. Nasz ubiegłoroczny portfel spółek preferowanych w całym 2015 roku przyniósł uśrednioną stopę zwrotu 22 proc. – czytamy w strategii Noble Securities.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

W ocenie autorów raportu, światowa przecena surowców przełożyła się na transfer znaczących zasobów z krajów produkujących surowce do konsumentów krajów rozwiniętych. Jest to jeden z czynników, który wpłynął na poprawę kondycji europejskiego i amerykańskiego konsumenta, a spółki eksponowane na konsumentów mają za sobą dobry rok. Dodają, że niskie ceny surowców będą dalej wspierać popyt konsumencki, aczkolwiek już z innej bazy. W 2016 roku większą kontrybucję do PKB mogą mieć przedsiębiorstwa, które powinny więcej wydawać na inwestycje.

>> CMC Markets Broker CFD: akcje, indeksy, forex, surowce – ponad 10 000 instrumentów >> Otwórz demo

– Słabość surowców jest czynnikiem, który powoduje, że w przypadku emerging markets w najbliższych miesiącach możemy w najlepszym razie doświadczyć stabilizacji. Jednak liczymy na ostateczne przesilenie i poprawę sytuacji w drugiej połowie roku. Na rynkach rozwiniętych, a zwłaszcza w USA, widzimy ryzyko korekty po kilkuletniej hossie. – wskazuje biuro.

Czynników ryzyka jest więcej. Broker wylicza m.in. problemy strukturalne Chin i ryzyko skokowej znaczącej dewaluacji juana czy głębszą przecenę akcji na rynkach rozwiniętych po kilkuletniej hossie. Na rynku krajowym jest ryzyko konieczności dopłat przez banki do kolejnych potencjalnie zagrożonych SKOK-ów lub banków spółdzielczych oraz wzrostu kosztu finansowania dla polskich korporacji po wprowadzeniu podatku bankowego oraz przyjęcia przez sejm ustawy o kredytach walutowych.

indeksy_wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, Alumetal, amica, comarch, domdev, emperia, Enea, Erbud, INTERCARS, Izoblok, mci, medicalg, Pekao, PGE, Rawlplug, sanok, Torpol, trakcja, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR