20 spółek o najwyższej rentowności po wynikach kwartalnych

Spółki działają dla zysku - tę prostą prawdę widać na notowaniach po każdym raporcie finansowym, który pokazuje nieoczekiwaną zmianę osiągniętego wyniku. Jednak w inwestowaniu ważniejsze jest podejście kompleksowe, które uwzględnia rentowność na wielu poziomach. StockWatch.pl po sezonie raportów kwartalnych wyłonił dwadzieścia asów parkietu pod względem osiąganej rentowności netto, EBITDA i ROE.

To już trzecia odsłona rankingów, jakie po wynikach za I kwartał przygotował  StockWatch.pl, aktualizując obraz fundamentalny ciekawych spółek giełdowych. Tym razem zajęliśmy się wyłonieniem najbardziej rentownych firm. Podobnie jak wcześniej, analizie poddaliśmy skonsolidowane sprawozdania finansowe za I kwartał 2012 r. 368 spółek z głównego parkietu, które do 25 maja zaraportowały ten okres i są notowane od co najmniej roku. Łączny kwartalny zysk netto praktycznie się nie zmienił od poprzedniego kwartału i wynosi 11,7 mld zł. Z naszego zestawienia wynika, że 108 spółek wykazało straty, natomiast 260 przyniosło zysk, łącznie na sumę 12,2 mld zł.

Sprawdź pozostałe podsumowania wyników kwartalnych:
>>  18 najbogatszych spółek
>>  16 najbardziej zadłużonych spółek

Zacznijmy od wyników kwartalnych. Rekordzistą zysków na polskiej giełdzie okazał się… czeski CEZ z wynikiem przekraczającym 2,4 mld zł. Na drugim miejscu uplasowała się PGE z zyskiem bliskim 1,6 mld zł. Jednak oba molochy zanotowały gorszy wynik niż we wcześniejszym kwartale. Miejsce na podium uzupełnia KGHM, któremu jednak najmocniej ze wszystkich spółek stopniały zyski. Kombinat borykał się ze wzrostem kosztów produkcji i stratą na różnicach kursowych.

W I kwartale zyski najmocniej rosły spółkom paliwowym, ale w dużej mierze jest to efekt niskiej bazy. Silny przyrost zanotowały także spółki energetyczne – Tauron oraz Enea. Z mniejszych emitentów w czołówce tej klasyfikacji znalazły się FamurDębica oraz estońskie Silvano.

Jednak tak naprawdę pozycjonowanie spółek pod względem wartości osiąganego zysku niewiele nam mówi. Chcąc lepiej poznać kondycję firm pod tym względem i wyłonić rzeczywiście najlepszych, stworzyliśmy ranking w oparciu o wypadkową trzech rentowności. Kolejno są nimi: rentowność zysku netto w odniesieniu do przychodów za okres ostatnich 12 miesięcy, rentowność EBITDA w tym samym okresie oraz rentowność kapitałów własnych ROE. Wszystkie trzy podejścia do rentowności są ważne, gdyż mówią o tym czy bieżąca sprzedaż jest zyskowna na poziomie netto, czy daje wystarczającą marżę zysku gotówkowego oraz jak efektywnie wykorzystywany jest kapitał akcjonariuszy, który został zaangażowany przez spółkę. Odrzuciliśmy z tego rankingu spółki, w których zysk netto przewyższa sprzedaż, bo jest zasługą jednorazowej transakcji tak jak w Emperia czy NFI Octava.

Na podstawie powyższych założeń stworzyliśmy trzy rankingi, a następnie ranking główny i wyłoniliśmy 20 spółek o najwyższej rentowności wypadkowej. Od razu warto podkreślić, ze wśród tej czołówki nie ma zwycięzców w poszczególnych subrankingach. Najwyżej w ogólnym zestawieniu znalazł się Best. Spółka świadcząca usługi z zakresu windykacji wyróżnia się wysokimi rentownościami na wszystkich trzech poziomach liczonych za ostatnie cztery kwartały. Spośród wszystkim emitentów szczególnie dobrze wypada pod kątem wskaźnika ROE, czyli zwrotu na kapitale akcyjnym. Dla spółki Best ten wskaźniki, który jest wyjątkowo lubiany przez giełdowego guru Warrena Buffetta wynosi ponad 50 proc. Warto jeszcze dodać, że emitent notowany na dwóch fixingach popisał się w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 283-proc. wzrostem kursu.

Drugie miejsce wśród najbardziej rentownych spółek przypadło KGHM. Spółka cały czas może imponować osiąganiem wysokich marż, które w zeszłym roku zostały dodatkowo wsparte wpływami ze sprzedaży udziałów w Polkomtelu. Jednak trudno będzie tak dobre wyniki powtórzyć w kolejnych kwartałach i to nie tylko z powodu wyższej bazy w związku z upłynnieniem aktywów. Należy pamiętać, że sporym obciążeniem dla wyników kombinatu będzie nowy podatek od kopalin, który został przyjęty bardzo sceptycznie przez inwestorów. Do tego niepewna jest sytuacja na rynku miedzi.

>> Śledzisz fundamenty spółek i czytasz raporty? Zobacz jak możesz poszerzyć swoje spojrzenie >> korzystając z omówień przygotowywanych przez analityków StockWatch.pl

Na podium naszej klasyfikacji znalazła się także GPW i to mimo dekoniunktury na rynku. Jednak analitycy ostrzegają, że słabnące obroty akcjami nie dają dobrych perspektyw na wzrost zysku. Obawy te objawiają się w spadających notowaniach spółki, które w maju zleciały do najniższego poziomu w historii.

Rentownością nadal imponuje  estoński producent damskiej bielizny Silvano. Spółka szczególnie błyszczy pod względem ROE (56,4 proc.). Silvano ma także wysoki poziom rentowności netto oraz EBITDA jak na branżę lekką. Kolejne miejsca okupują spółki finansowe – Quercus, Vindexus oraz Fast Finance. Warto pochwalić fundusz inwestycyjny, że mimo nienajlepszej koniunktury na giełdzie w ostatnich kwartałach osiągnął zwrot na kapitale akcyjnym na poziomie prawie 43 proc. Wysoko w rankingu są także inni reprezentanci branży finansowej. Mowa o Kruk i Cash Flow działających na rynku wierzytelności oraz Magellanie finansującym służbę zdrowia.

Uwagę w naszym zestawieniu zwraca Rank Progress, jedyny przedstawiciel branży deweloperskiej. Jednak trzeba dodać, że I kwartale spółka miała sporą stratę. Pocieszeniem jest duży przyrost gotówki i ogólna poprawa w przepływach pieniężnych. Rank Progress przyznaje, że w kolejnych kwartałach spodziewa się pozytywnego wpływu wyceny do wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych w budowie. Z deklaracji spółki wynika, że do końca obecnego roku powinno nastąpić także ostateczne skrystalizowanie planów dotyczących realizacji osiedla mieszkaniowego Marina Park we Wrocławiu. Może to być projekt numer jeden, ponieważ jego wartość jest szacowana na ponad 1 mld zł, a okres realizacji może potrwać od 5 do 7 lat.

>> W budownictwie i deweloperce nie jest dobrze. >> Zobacz jakie hiobowe wieści płyną z tych sektorów.

Martwi mała liczba reprezentantów innowacyjnych technologicznie branż. Na dobrą sprawę są tylko dwaj przedstawiciele. To Hawe oraz City Interactive. W pierwszym kwartale obie spółki nie zachwyciły, ale mają ambitne plany. Giełdowy telekom podał wyśrubowane prognozy na 2012 rok i walczy wspólnie ze spółką Zygmunta Solorza o przejęcie od PKP spółki TK Telekom. Natomiast producent i dystrybutor gier miał stratę w I kwartale, co niewątpliwie wynikło z braku nowych premier. Jednak w kolejnych kwartałach spółka szykuje się do takowych. Oprócz zaplanowanej na 21 sierpnia premiery gry Sniper: Ghost Warrior 2 na trzy platformy, pojawią się także Alien Fear w III kwartale i Combat Wings na przełomie II i III kwartału. Natomiast World of Mercenaries na platformie online ma być dostępny pod koniec roku.

Oprócz KGHM w czołowej dwudziestce jest jeszcze jeden blue chip. Jest nim JSW. Spółka zanotowała w I kwartale zyski wyższe niż spodziewał się rynek, ale nie wystarczające by poprawić osiągnięcie sprzed roku. Swoje zrobi wzrost kosztów wydobycia. Natomiast z najmniejszych spółek na uwagę zasługuje jeszcze Eko Export. Spółka działa na niszowym rynku mikrosfery, który pozwala jej bardzo szybko rosnąć. Niedawno na łamach StokWatch.pl, Eko Export zapowiedział, że jest na etapie realizacji czterech projektów, które mają zapewnić mu skokowy rozwój. Na razie jednak wszystkie są w fazie początkowej i na ewentualne efekty trzeba jeszcze poczekać.

>> Chcesz szybko wyszukać spółki uwzględniając wiele pametrów, także zadłużenie, rating Altmana czy indeks branżowy? >> Zobacz jak robi to Skaner fundamentalny w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT astarta, best, cashflow, cityinter, ekoexport, euco, fastfin, gpw, hawe, imcompany, ipopema, jsw, kghm, Kruk, MAGELLAN, pep, quercus, rankprogr, silvano, vindexus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Grupa Best zwiększa efektywność i notuje rekordowe spłaty wierzytelności w IV kwartale 2019 r.

  Spłaty z zarządzanych portfeli wierzytelności należne Grupie BEST w czwartym kwartale 2019 r. wyniosły ponad 73 mln zł, czyli o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Był to zarazem najlepszy kwartalny wynik w całej historii Grupy.

 • Kruk: Wartość długów polskich seniorów wzrosła o miliard zł r/r Przekracza już 5,7 mld zł

  Ponad pół miliona polskich seniorów zmaga się z długami o łącznej wartości 5,7 mld zł, wynika z danych Grupy KRUK. To prawie o 1 mld zł więcej niż w ubiegłym roku. Długi osób powyżej 65. roku życia stanowią 13 proc. wszystkich spraw obsługiwanych przez Grupę KRUK w III kw. 2019 roku.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Rekordowe spłaty i niższe zyski Kruka w 2019 r.

  Spłaty od klientów Grupy KRUK na portfelach własnych wyniosły w 2019 roku 1,78 mld złotych, o 13 procent więcej niż w 2018 roku i najwięcej w historii jej działalności. W tym samym czasie Grupa zainwestowała łącznie w nowe portfele 781 mln złotych.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR